Program nr.15 saptamana: 11.12-18.12.2017

Federatia Romana de Handbal
strada av. Popa Marin, nr. 2, sector 1 Bucuresti
Cod fiscal: 4266359
Cont lei - RO60RNCB0072049705620001 BCR sector 1 Bucuresti
(unde se pot vira: taxe transfer, memoriu, apel, penalizari, contestatii etc.)

Precizari privind echipamentului de protectie si accesoriile din Regulamentul jocului de Handbal - IHF

In atentia antrenorilor

Toti profesorii si antrenorii de JUNIORI, DIVIZIA  A si LIGA NATIONALA, sunt rugati sa trimita o copie dupa carnetul da antrenor cu categoria obtinuta la C.N.F.P.A, pe adresa de mail sorin.toacsen@frh.ro
De asemenea cei care au absolvit o Facultate de Educatie Fizica si Sport  sau cursurile C.N.F.P.A, sunt rugati sa isi ridice carnetul de antrenor de la C.N.F.P.A si sa o trimita o copie la adresa sus mentionata.

In sezonul competitional 2017-2018 in atributia echipelor de Liga Nationala masculin + feminin , la jocurile unde acestea sunt gazda intra completarea LIVE (in timp real) a raportului online. - click pentru detalii (www.frh.ro/raport).

IN ATENTIA ARBITRILOR:  Noul mod de transmitere si completare a scorului de la jocurile unde ati fost delegati se poate gasi AICI!
Noul sistem se gaseste la adresa: www.frh.ro/sms
Noul mod de transmitere NU se aplica la jocurile de LIGA NATIONALA, unde se va completa LIVE SCOR.

IN ATENTIA ECHIPELOR PARTICIPANTE IN CAMPIONATELE ORGANIZATE DE CATRE FR HANDBAL

20.3 Organizarea de jocuri publice amicale cu echipe din străinătate sau participarea la jocuri şi turnee în afara ţării, sunt permise numai cu acordul F.R. Handbal care se obtine cu minimum 5 zile inainte de desfasurarea acţiunii. Echipele care au primit acordul sunt obligate să prezinte F.R. Handbal, în termen de 48 ore, copii după rapoartele de joc şi informări tehnico-organizatorice asupra jocului (turneului).

          Echipa care organizeaza turnee de pregatire,  este obligata sa informeze FR Handbal.

Arbitrii şi observatorii delegati de catre I.H.F. sau E.H.F. la jocuri oficiale sau amicale, pot participa la acestea numai cu acordul FR Handbal, avand obligatia ca in termen de 48 ore de la revenirea in tara sa prezinte un raport scris referitor la jocul  ( competitia) la care au participat.

Nerespectarea celor de mai sus atrage dupa sine inaintarea cazului Comisiei de Disciplina(RODAH).

Art. 68 Arbitrii de handbal au dreptul de a conduce jocuri oficiale sau amicale publice numai daca sunt delegati oficial de organul competent. In cazul nerespectarii prezentului articol, arbitrii sunt pasibili de sanctionare conform Regulamentului Disciplinar al F.R.H. (Reg. CCA)

In atentia echipelor participante: 
Conform Art. 22.7 din 
Regulamentul de organizare si desfasurare al competitiilor nationale de handbal 2017-2018.
Art. 22.7.  De comun acord, echipele pot solicita, cu cel putin 7 (sapte) zile inainte, aprobarea F.R. Handbal pentru devansarea sau amanarea unor jocuri cu cel mult 3 (trei) zile fata de data programarii initiale, fara a fi schimbata ordinea de disputare a etapelor. 

 

Campionatul Mondial Handbal - Feminin - Germania 2017
Site-ul competitiei

Optimi de finala
Leipzig
11.12.2017, ora 18:30

Romania - Cehia

Turneu International "Trofeul Viitorul azi" - 15-17.12.2017 - Live stream
Lot national de juniori
Vaslui, Sala Polivalenta

Arbitri: Hagiu/Pavel-VS/BZ, Cazan/Suliman-CT

15.12.2017
ora 16:30 Romania- Ucraina
ora 18:30 Macedonia-Israel

16.12.2017
ora 16:30 Romania- Macedonia
ora 18:30 Israel-Ucraina

17.12.2017
ora 10:30 Ucraina- Macedonia
ora 12:30 Romania-Israel
 

Turneu International  - Lot National de cadeti
15-17.12.2017
Aviles - Spania

15.12.2017,  ora 21:00

Romania- Spania A

16.12.2017,  ora 19:00
Romania- Portugalia

17.12.2017,  ora 11:00
Romania- Spania B

 

Campionatul Mondial Feminin Feminin
Optimi
Nu sunt disponibile informatii suplimentare
Data Ora Meci TV Nr.Meci
Lu 11.12 18:30 RomaniavsCehia Telekom 15/1
Sala: Leipzig Arbitri: / Observator: D.Nachevski(MK)
Liga Zimbrilor
Etapa 15

Echipa HC Odorhei s-a retras din Liga Nationala-masculin in data de 29.01.2018.
Echipa CS Politehnica Iasi s-a retras din Liga Nationala-masculin in data de 07.03.2018.

Data Ora Meci TV Nr.Meci
Mi 13.12 18:00 CSU SuceavavsCSA Steaua Bucuresti 15/2
Sala: Sala D. Bernicu Arbitri: G.Badiu(CJ)/I.Barbu(CJ) Observator: P.Pop(MM)
Mi 13.12 18:00 AHC Dobrogea SudvsCSM Bucuresti 15/3
Sala: Sala Sporturilor Constanta Arbitri: O.Finata(AR)/S.Hendrea(MM) Observator: I.Enache(BV)
Mi 13.12 18:30 HC VasluivsSCM Politehnica Timisoara 15/4
Sala: Sala Sporturilor Vaslui Arbitri: A.Draganescu(GJ)/A.Eremia(GJ) Observator: G.Antonescu(AG)
Mi 13.12 18:00 AHC Dunarea CalarasivsCS Politehnica Iasi 15/5
Sala: Sala Polivalenta Calarasi Arbitri: R.Iliescu(B)/P.Manea(B) Observator: L.Zsombori(CV)
Jo 14.12 18:00 CS Minaur Baia MarevsDinamo Bucuresti Digi / Telekom 15/6
Sala: N/A Arbitri: C.Gorina(DJ)/F.Melencu(DJ) Observator: A.Lupsa(CS)
Mi 13.12 18:00 CSM FagarasvsCSM Focsani 2007 15/7
Sala: Sala R. Negru Arbitri: S.Marza(CJ)/C.Nedelea(CJ) Observator: G.Nasturel(CS)
Mi 13.12 17:00 HC OdorheivsAHC Potaissa Turda Digi / Telekom 15/8
Sala: Sala Sporturilor Arbitri: R.Harabagiu(DB)/S.Stanescu(DB) Observator: H.Belu(B)
Cupa Romaniei FAN Courier Masculin
Sferturi de Finala
Nu sunt disponibile informatii suplimentare
Data Ora Meci TV Nr.Meci
Du 17.12 11:00 CSM BucurestivsCSA Steaua Bucuresti 15/9
Sala: Sala Rapid Arbitri: C.Belean(MS)/V.Calina(AG) Observator: I.Chira(MM)
Du 17.12 12:30 AHC Potaissa TurdavsCS Minaur Baia Mare 15/10
Sala: Sala Gh. Baritiu Arbitri: M.Parvu(B)/M.Potirniche(BZ) Observator: C.Milcu(MH)
Sb 16.12 14:00 SCM Politehnica TimisoaravsCSM Bacau 2010 15/11
Sala: Sala C. Jude Arbitri: L.Gal(HR)/A.Constantin(B) Observator: C.Lascu(AR)
Sb 16.12 12:00 AHC Dobrogea SudvsCSM Fagaras 15/12
Sala: Sala Sporturilor Constanta Arbitri: A.Nacu(MS)/A.Rucoi(MS) Observator: R.Chirvase(B)
Divizia A Seria A Feminin
Etapa 14
Nu sunt disponibile informatii suplimentare
Data Ora Meci TV Nr.Meci
Lu 18.12 00:00 HC Activ CSO Plopeni sta
Sala: N/A Arbitri: / Observator:
Lu 18.12 14:30 CSM Bucuresti IIvsCSU Neptun Constanta 15/13
Sala: Sala Rapid Arbitri: I.Ifrim(NT)/O.Ilisei(NT) Observator:
Vi 15.12 17:00 CSU Stiinta BucurestivsCSS Tulcea 15/14
Sala: Sala Iris Arbitri: C.Agavriloaie(IS)/D.Bura(IS) Observator:
Du 17.12 13:00 SCM Gloria BuzauvsCS Danubius Calarasi 15/15
Sala: Sala LPS Buzau Arbitri: I.Cristea(IS)/V.Murariu(NT) Observator:
Lu 18.12 14:00 CSA Steaua BucurestivsACS UAIC CNOT Iasi 15/16
Sala: Sala CSS 6 Arbitri: N.Ionica(OT)/A.Margarit(AG) Observator:
Sb 16.12 11:00 CSU TargovistevsHCF Piatra Neamt 15/17
Sala: Sala Sporturilor Targoviste Arbitri: T.Margarit(AG)/A.Pirciu(AG) Observator:
Lu 18.12 13:00 CS Stiinta BacauvsACS Sc. 181 SSP Bucuresti 15/18
Sala: Sala Sporturilor Bacau Arbitri: A.Arsene(VS)/C.Bontea(BZ) Observator:
Lu 18.12 17:00 HC Dinamo BucurestivsACS Spartac Bucuresti 15/19
Sala: Sala Elite Arbitri: V.Radu(B)/R.Visan(B) Observator:
Divizia A Seria B Feminin
Etapa 13

Echipa SC Muresul Tg. Mures retrasa din campionat in data de 18.01.2018
Echipa KSE Tg. Secuiesc retrasa din campionat in data de 19.01.2018

Data Ora Meci TV Nr.Meci
Lu 11.12 14:00 CSU Universitatea de Vest TimisoaravsACS Odorheiu Secuiesc 15/20
Sala: N/A Arbitri: C.Foltic(BH)/C.Pipa(BH) Observator:
Lu 18.12 14:00 FC ArgesvsASC Corona 2010 Brasov 15/21
Sala: N/A Arbitri: R.Dinu(B)/G.Dogarescu(B) Observator:
Lu 18.12 14:00 CSU Oradea sta
Sala: Sala Universitatea Arbitri: A.Gherman(MM)/A.Moldovan(MM) Observator:
Du 17.12 16:00 ACS Olimpic Tg. MuresvsCS Minaur Baia Mare 15/22
Sala: N/A Arbitri: D.Florescu(AG)/A.Stoia(B) Observator:
Mi 20.12 14:00 ACS Crisul Chisineu-CrisvsNational Rm Valcea 15/23
Sala: N/A Arbitri: D.Gurbina(CS)/E.Stanciu(CS) Observator:
Lu 18.12 15:00 SCM TimisoaravsCSU Resita 15/24
Sala: Sala C. Jude Arbitri: G.Beldiman(AR)/A.Moldoveanu(AR) Observator:
Juniori 1 Seria A Feminin
Etapa 4

Grupa A
Turneul 2

VASLUI
Persoana de contact: prof. Popa Ramona, 0744910533
Sedinta tehnica va avea loc la ora 11:00.

Delegat FRH:Plesa Toma, 0729774400
Arbitri: Arsene/Bontea-VS/BZ
          Cazan/Suliman-CT
          Hagiu/Pavel-VS-BZ

Data Ora Meci TV Nr.Meci
Vi 15.12 14:30 LPS BotosanivsLPS Suceava 15/25
Sala: Sala Polivalenta Arbitri: / Observator: T.Plesa(VL)
Vi 15.12 13:00 LPS IasivsLPS Roman 15/26
Sala: Sala Polivalenta Arbitri: / Observator: T.Plesa(VL)
Vi 15.12 11:30 LPS VasluivsLPS Piatra Neamt 15/27
Sala: Sala Polivalenta Arbitri: / Observator: T.Plesa(VL)
Juniori 1 Seria A Feminin
Etapa 5
Data Ora Meci TV Nr.Meci
Sb 16.12 11:00 LPS Piatra NeamtvsLPS Botosani 15/28
Sala: Sala Polivalenta Arbitri: / Observator: T.Plesa(VL)
Sb 16.12 12:30 LPS RomanvsLPS Vaslui 15/29
Sala: Sala Polivalenta Arbitri: / Observator: T.Plesa(VL)
Sb 16.12 14:00 LPS SuceavavsLPS Iasi 15/30
Sala: Sala Polivalenta Arbitri: / Observator: T.Plesa(VL)
Juniori 1 Seria B Feminin
Etapa 4

Grupa B
Turneul 2
CALARASI

Persoana de contact: prof. Gavrila Cristian, 0732065705
Sedinta tehnica va avea loc la ora 13:00.

Delegat FRH: Dumitrache Gabriel, 0722.60.15.73
Arbitri: Ghesoiu/Tita-PH
            Sirbu/Stuparu-PH/BZ

CS Danubius 2010 Galati nu se prezinta la jocul cu CSS 1 Constanta
 

Data Ora Meci TV Nr.Meci
Vi 15.12 12:30 LPS BrailavsCSS Galati 15/31
Sala: Scoala Tudor Vladimirescu Arbitri: / Observator: G.Dumitrache(BZ)
Vi 15.12 00:00 CSS Tulcea sta
Sala: N/A Arbitri: / Observator:
Vi 15.12 00:00 CSS 1 ConstantavsDanubius 2010 Galati 15/32
Sala: Scoala Tudor Vladimirescu Arbitri: / Observator: G.Dumitrache(BZ)
Juniori 1 Seria B Feminin
Etapa 5
Data Ora Meci TV Nr.Meci
Sb 16.12 12:00 Danubius 2010 GalativsLPS Braila 15/33
Sala: Scoala Tudor Vladimirescu Arbitri: / Observator: G.Dumitrache(BZ)
Sb 16.12 00:00 CSS 1 Constanta sta
Sala: N/A Arbitri: / Observator:
Sb 16.12 13:45 CSS GalativsCSS Tulcea 15/34
Sala: Scoala Tudor Vladimirescu Arbitri: / Observator: G.Dumitrache(BZ)
Juniori 1 Seria C Feminin
Etapa 5

Grupa C
Turneul 2

PLOPENI
Persoana de contact: ing. Iancu Cristian, 0754288788
Sedinta tehnica va avea loc la ora 14:00.

Delegat FRH:Zaharia Attila, 0721291141
Arbitri: Chicus/Olteanu-BV
            Dinu/Vovec-PH
            Georgescu/Moldoveanu-CT

Data Ora Meci TV Nr.Meci
Jo 14.12 00:00 CSM Bucuresti sta
Sala: N/A Arbitri: / Observator:
Jo 14.12 16:45 CT Media BucurestivsLPS I. Balas Soter Buzau 15/35
Sala: Sala Sporturilor Arbitri: / Observator: A.Zaharia(IL)
Jo 14.12 15:00 HC Activ CSO PlopenivsASC Sc. 181 SSP Bucuresti 15/36
Sala: Sala Sporturilor Arbitri: / Observator: A.Zaharia(IL)
Jo 14.12 18:30 CSS 2 BucurestivsCSS Calarasi 15/37
Sala: Sala Sporturilor Arbitri: / Observator: A.Zaharia(IL)
Juniori 1 Seria C Feminin
Etapa 6
Data Ora Meci TV Nr.Meci
Vi 15.12 00:00 CSS Calarasi sta
Sala: N/A Arbitri: / Observator:
Vi 15.12 10:00 ASC Sc. 181 SSP BucurestivsCSS 2 Bucuresti 15/38
Sala: Sala Sporturilor Arbitri: / Observator: A.Zaharia(IL)
Vi 15.12 11:45 LPS I. Balas Soter BuzauvsHC Activ CSO Plopeni 15/39
Sala: Sala Sporturilor Arbitri: / Observator: A.Zaharia(IL)
Vi 15.12 13:30 CSM BucurestivsCT Media Bucuresti 15/40
Sala: Sala Sporturilor Arbitri: / Observator: A.Zaharia(IL)
Juniori 1 Seria C Feminin
Etapa 7
Data Ora Meci TV Nr.Meci
Sb 16.12 00:00 CT Media Bucuresti sta
Sala: N/A Arbitri: / Observator:
Sb 16.12 10:00 HC Activ CSO PlopenivsCSM Bucuresti 15/41
Sala: Sala Sporturilor Arbitri: / Observator: A.Zaharia(IL)
Sb 16.12 11:45 CSS 2 BucurestivsLPS I. Balas Soter Buzau 15/42
Sala: Sala Sporturilor Arbitri: / Observator: A.Zaharia(IL)
Sb 16.12 13:30 CSS CalarasivsASC Sc. 181 SSP Bucuresti 15/43
Sala: Sala Sporturilor Arbitri: / Observator: A.Zaharia(IL)
Juniori 1 Seria D Feminin
Etapa 4

Grupa D
Turneul 2
Rm. VALCEA

Persoane de contact: prof. Gheorghe Ionel, 0745080218
                                   Nitisor Alexandru, 0742343284
Sedinta tehnica va avea loc la ora 10:00.

Delegat FRH: Dordea Doru, 0745237584
Arbitri: Iacob/Savu-BV/AG
            Lupu/Serban-MH
            Onogea/Padeanu-VL

Data Ora Meci TV Nr.Meci
Vi 15.12 11:00 Gr. Sc. Energetic Rm ValceavsNational Rm Valcea 15/44
Sala: Sala Energetic Arbitri: / Observator: D.Dordea(SB)
Vi 15.12 13:00 LPS SlatinavsLPS Tg Jiu 15/45
Sala: Sala Energetic Arbitri: / Observator: D.Dordea(SB)
Vi 15.12 15:00 CSS CaracalvsHCM Craiova 15/46
Sala: Sala Energetic Arbitri: / Observator: D.Dordea(SB)
Juniori 1 Seria D Feminin
Etapa 5
Data Ora Meci TV Nr.Meci
Sb 16.12 12:00 HCM CraiovavsGr. Sc. Energetic Rm Valcea 15/47
Sala: Sala Energetic Arbitri: / Observator: D.Dordea(SB)
Sb 16.12 14:00 LPS Tg JiuvsCSS Caracal 15/48
Sala: Sala Energetic Arbitri: / Observator: D.Dordea(SB)
Sb 16.12 16:00 National Rm ValceavsLPS Slatina 15/49
Sala: Sala Energetic Arbitri: / Observator: D.Dordea(SB)
Juniori 1 Seria E Feminin
Etapa 4

Grupa E
Turneul 2
FAGARAS

Persoana de contact: prof. Suteica Adrian, 0766623254
Sedinta tehnica va avea loc la ora 13:00

Delegat FRH:Pankler Rudolf, 0723162408
Arbitri: Badescu/Matei-AG
            Agliceriu/Turdean-PH/MS
            Geaburu/Mitran-DJ

CSM Ploiesti nu se prezinta la jocul cu CSS DInamo Brasov

Data Ora Meci TV Nr.Meci
Jo 14.12 00:00 CSM PloiestivsCSS Dinamo Brasov 15/50
Sala: CN Radu Negru Arbitri: / Observator: R.Pankler(CJ)
Jo 14.12 18:00 CNE BrasovvsACS Transilvania Brasov 15/51
Sala: CN Radu Negru Arbitri: / Observator: R.Pankler(CJ)
Jo 14.12 14:00 CSS MediasvsCSS Fagaras 15/52
Sala: CN Radu Negru Arbitri: / Observator: R.Pankler(CJ)
Juniori 1 Seria E Feminin
Etapa 5
Data Ora Meci TV Nr.Meci
Vi 15.12 12:00 CSS FagarasvsCSM Ploiesti 15/53
Sala: CN Radu Negru Arbitri: / Observator: R.Pankler(CJ)
Vi 15.12 16:00 ACS Transilvania BrasovvsCSS Medias 15/54
Sala: CN Radu Negru Arbitri: / Observator: R.Pankler(CJ)
Vi 15.12 14:00 CSS Dinamo BrasovvsCNE Brasov 15/55
Sala: CN Radu Negru Arbitri: / Observator: R.Pankler(CJ)
Juniori 1 Seria F Feminin
Etapa 4

Grupa F
Turneul 2
Turda - Neutru

Persoana de contact: prof. Oroian Aurel, 0748027550
Sedinta tehnica va avea loc la ora 12:00.

Delegat FRH: Candea Gheorghe, 0753076275
Arbitri: Baghiu/Fiscu-CS/TM
            Kosa/Suciu-BH
            Moldovan/Stan-MS

Data Ora Meci TV Nr.Meci
Vi 15.12 13:00 LPS Fl. Fleseriu SebesvsCSS Odorheiul Secuiesc 15/56
Sala: Sala Gh. Baritiu Arbitri: / Observator: G.Candea(SB)
Vi 15.12 14:30 CSS Viitorul ClujvsCSS 2 Baia Mare 15/57
Sala: Sala Gh. Baritiu Arbitri: / Observator: G.Candea(SB)
Vi 15.12 16:00 CSS ZalauvsMarta Baia Mare 15/58
Sala: Sala Gh. Baritiu Arbitri: / Observator: G.Candea(SB)
Juniori 1 Seria F Feminin
Etapa 5
Data Ora Meci TV Nr.Meci
Sb 16.12 13:00 Marta Baia MarevsLPS Fl. Fleseriu Sebes 15/59
Sala: Sala Gh. Baritiu Arbitri: / Observator: G.Candea(SB)
Sb 16.12 14:30 CSS 2 Baia MarevsCSS Zalau 15/60
Sala: Sala Gh. Baritiu Arbitri: / Observator: G.Candea(SB)
Sb 16.12 16:00 CSS Odorheiul SecuiescvsCSS Viitorul Cluj 15/61
Sala: Sala Gh. Baritiu Arbitri: / Observator: G.Candea(SB)