FEDERATIA ROMANA DE HANDBAL

 

PALMARES

DE

ONOARE

 

MEDALII SI MEDALIATI

LA CAMPIONATE MONDIALE, EUROPENE

SI JOCURILE OLIMPICE

 

 

ECHIPE CASTIGATOARE DE CUPE EUROPENE

STATISTICI, EVIDENTIERI, DISTINCTII

 

 

 

1936 - 2010

 

 

Bucureşti
Decembrie 2010


P A L M A R E S    D E    O N O A R E

1936 – 2010

45  MEDALII: 19 DE AUR, 11 DE ARGINT ŞI 15 DE BRONZ

  S E N I O R I  ŞI SENIOARE – 16 medalii

7 MEDALII DE AUR    CAMPIONI MONDIALI 

4 titluri de Campioni Mondiali  - masculin

1. 1961 RF GERMANIA - Dortmund  3. 1970 FRANŢA - Paris;

2. 1964 CEHOSLOVACIA - Praga;                    4. 1974 RD GERMANĂ - Berlin

3 Titluri de Campioane Mondiale - feminin

1. 1956 RF GERMANĂ - Finala la Frankfurt (Hb. în 11)

2. 1960 OLANDA - Finala la Amsterdam (Hb. în 11)

3. 1962 ROMANIA - Finala la Bucureşti (Hb. în 7)

3 MEDALII DE ARGINT    VICECAMPIONI MONDIALI – SENIORI

1 loc II - Vicecampioni Mondiali - Medalii de argint – masculin

1. 1959 AUSTRIA - Finala la Viena. Handbal în 11 jucători.

2 loc II - Vicecampioane Mondiale - Medalii de argint - feminin

                1. 1973 IUGOSLAVIA - Finala la Belgrad.

2. 2005 RUSIA - Finala la Sankt Petersburg.

3 MEDALII DE BRONZ  LA CAMPIONATE MONDIALE – SENIORI

                                           2 loc III - Medalii de bronz - masculin

1. 1967 SUEDIA                                                                   2 1990 CEHOSLOVACIA

                          1 loc III - Medalie de bronz - feminin

1. 2010 NORVEGIA - DANEMARCA

4 MEDALII LA JOCURILE OLIMPICE – seniori (1 argint, 3 bronz)

1. 1976 la MONTREAL         ARGINT     3. 1980  la MOSCOVA               BRONZ       

 2. 1972 la MUNCHEN          BRONZ      4. 1984  la LOS ANGELES      BRONZ

T I N E R E T – 7 medalii

2 MEDALII DE AURCAMPIONI MONDIALI TINERET – FEMININ

1.1995 BRAZILIA - Aracaju                                                2. 1999 CHINA - Pekin

2 MEDALII DE AURCAMPIONI EUROPENI – TINERET - FEMININ

1. 1998 SLOVACIA - Bratislava                          2. 2000 FRANŢA - Saint Rafael

2 MEDALII DE BRONZC.M. FEMININ DE TINERET

1. 1977 ROMÂNIA - Bucureşti                            2. 1997 COASTA DE FILDEŞ

1 MEDALIE BRONZ – C.E. FEMININ - TINERET

1. 2007 TURCIA – IZMIR

 „EDIŢIA ZERO EXPERIMENTALĂ”: Olanda 1967, masculin şi feminin locul I

 J U N I O A R E – 4 medalii

1 MEDALIE DE BRONZ LA C.M. JUNIOARE

1. 2006 CANADA - Shebrooke

1 MEDALIE DE AURCAMPIONI EUROPENI – JUNIOARE

1. 1999 GERMANIA - Finala la Rotenburg.

2 MEDALIE DE ARGINTVICECAMPIONI EUROPENI – JUNIOARE

1. 2003 RUSIA - Finala la Togliatti.

2. 2005 AUSTRIA - Finala la Viena

              U N I V E R S I T A R I – 17 medalii

7 MEDALII DE AURCAMPIONI MONDIALI – UNIVERISTARI

1. 1973    în SUEDIA MASCULIN                                                4. 1981    în FRANŢA MASCULIN              

                2. 1975    în ROMÂNIA MASCULIN                            5. 1985    în R.F. GERMANIA MASCULIN                

                3. 1977    în POLONIA MASCULIN                             6. 1987    în ROMÂNIA MASCULIN                                                                                                                                                                            7. 2002    în SPANIA  FEMININ                                                 

5 MEDALII DE ARGINTVICECAMPIONI MONDIALI – UNIVERSITARI

1. 1968    în R.F. GERMANIA MASCULIN                 3. 1998    în SLOVACIA FEMININ                                            

                2. 1990    în OLANDA MASCULIN                              4. 2000    în FRANŢA FEMININ                                 

                                5. 2010    în UNGARIA FEMININ                                              

5 MEDALII DE BRONZ LA CAMPIONATE MONDIALE  - UNIVERSITARI

1. 1963    în SUEDIA MASCULIN                                                3. 1994    în SLOVACIA FEMININ                            

2. 1971    în CEHOSLOVACIA MASCULIN                                4. 1996    în BULGARIA FEMININ                                                            

                                                                                                5. 2008    în ITALIA FEMININ    

*****

24  TITLURI DE CAMPIONI BALCANICI SENIORI – TINERET

20  ECHIPE DE CLUB CÂŞTIGĂTOARE DE CUPE EUROPENE


BILANŢ STATISTIC

 

Medalii cucerite la Jocurile Olimpice, Campionatele Mondiale şi Europene, Campionate Mondiale Universitare  (1956 – 2010 masculin şi feminin)

 

            C.M. Seniori                                      7 MEDALII

                        4 Medalii de Aur         1961, 1964, 1970, 1974          Campioni Mondiali

                        1 Medalii de Argint    1959 (hb. în 11 juc.)                Vicecampioni Mondiali

                        2 Medalii de Bronz     1967, 1990

 

             C.M. Senioare                       6 MEDALII

                        3 Medalii de Aur         1956, 1960 (Hb. în 11 juc.), 1962  Campioane Mondiale

                        2 Medalii de Argint    1973, 2005                                      Vicecampioane Mondiale

                        1 Medalii de Bronz      2010

            J.O.     Seniori                        4 MEDALII

                        1 Medalie de Argint    1976                                          Vicecampioni Olimpici

                        3 Medalii de Bronz     1972, 1980, 1984

 

            C.M. Tineret – feminin         4 MEDALII

                        2 Medalii de Aur         1995, 1999                              Campioni Mondiali Tineret

                        2 Medalii de Bronz     1977, 1997

 

            C.M. Universitare Masculin  10 MEDALII

                        6 Medalii de Aur         1973,1975,1979,1981,1984,1987   Campioni Mondiali Univ.

                        2 Medalii de Argint    (1968, 1990)                         Vicecampioni Mondiali Univ.

                        2 Medalii de Bronz     (1963, 1996)

 

            C.M. Universitare Feminin  7 MEDALII

                        1 Medalii de Aur         2002                                        Campioane Mondiale Univ.

                        2 Medalii de Argint    1998, 2000, 2010                 Vicecampioane Mondiale Univ.

                        3 Medalii de Bronz     1994, 1996, 2008

 

            C.E. Tineret Feminin             3 MEDALII

                        2 Medalii de Aur         1998, 2000                          Campioane Europene Tineret

                        1 Medalie de Bronz    2007

 

            C.M. Junioare Feminin        1 MEDALIE

                        1 Medalie de Bronz    2006                                 

 

            C.E. Juniori Feminin             3 MEDALII

                        1 Medalie de Aur        1999                                  Campioane Europene Junioare

                        2 Medalii Argint         2003, 2005                 Vicecampioane Europene Junioare

           

 

            Total 45 medalii din care 19 de aur, 11 de argint şi 15 de bronz

                                    - 13 medalii la C.M. (masculin şi feminin)

                                    - 4 medalii la J.O. (masculin)

                                    - 4 medalii la C.M. Tineret (feminin)

                                    - 17 medalii la C.M. Universitare (masculin şi feminin)

                                    - 3 medalii la C.E. Tineret (feminin)

                                    - 3 medalii la C.E. Juniori (feminin)

                                    - 1 medalie la C.M. Juniori (feminin)


 MEDALII LA

CAMPIONATELE MONDIALE ŞI JOCURILE OLIMPICE

SENIOARE - SENIORI

 

 

17 MEDALII,  7 AUR,  4 ARGINT,  6 BRONZ

 

7 MEDALII DE AUR CAMPIONI MONDIALI

            1956    Loc I-AUR     Campioane Mondiale (Hb.11) - Senioare     R.F. GERMANIA

            1960    Loc I-AUR     Campioane Mondiale (Hb.11) - Senioare     OLANDA

            1961    Loc I-AUR     Campioni Mondiali - Seniori             R.F.GERMANIA

            1962    Loc I-AUR     Campioane Mondiale - Senioare                   ROMÂNIA

1964    Loc I-AUR     Campioni Mondiali - Seniori                         CEHOSLOVACIA

1970    Loc I-AUR     Campioni Mondiali - Seniori                         FRANŢA

1974    Loc I-AUR     Campioni Mondiali - Seniori                         R.D. GERMANIA

 

 

4 MEDALII DE ARGINT

 

1959    Loc II-ARGINT   ViceCampioni Mondiali (Hb.11) - Seniori    AUSTRIA

1973    Loc II-ARGINT   ViceCampioane Mondiale - Senioare     IUGOSLAVIA

1976    Loc II-ARGINT   ViceCampioni Olimpici - Seniori            MONTREAL, CANADA     

2005    Loc II-ARGINT   ViceCampioane Mondiale - Senioare     RUSIA

 

 

6 MEDALII DE BRONZ

 

          1967    Loc III-BRONZ     Campionatele Mondiale - Seniori         SUEDIA

            1990    Loc III-BRONZ     Campionatele Mondiale - Seniori         CEHOSLOVACIA

            1972    Loc III-BRONZ     Jocurile Olimpice        - Seniori         Munchen, R.F.GERMANIA

            1980    Loc III-BRONZ     Jocurile Olimpice        - Seniori         MOSCOVA, U.R.S.S.

1984    Loc III-BRONZ     Jocurile Olimpice         - Seniori        LOS ANGELES, S.U.A.

2010    Loc III-BRONZ     Campionatele Europene - Senioare      Norvegia - Danemarca


MEDALII LA

CAMPIONATELE MONDIALE ŞI EUROPENE

TINERET - JUNIOARE

 

 

11 MEDALII,  5 AUR,  2 ARGINT,  4 BRONZ

 

 

5 MEDALII DE AUR, 5 TITLURI

 

          1995    Locul I-AUR      Campioane Mondiale de Tineret - Feminin                     BRAZILIA

            1999    Locul I-AUR      Campioane Mondiale de Tineret - Feminin                     CHINA

            1998    Locul I-AUR      Campioane Europene de Tineret - Feminin                    SLOVACIA

            2000    Locul I-AUR      Campioane Europene de Tineret - Feminin                    FRANŢA

            1999    Locul I-AUR      Campioane Europene de Junioare                                  GERMANIA

 

 

2 MEDALII DE ARGINT

 

            2003    Locul II-ARGINT      ViceCampioane Europene la Junioare         RUSIA

2005    Locul II-ARGINT      ViceCampioane Europene la Junioare         AUSTRIA

 

 

4 MEDALII DE BRONZ

 

1977    Locul III-BRONZ   Campionatele Mondiale de Tineret - Feminin   ROMÂNIA

1997    Locul III-BRONZ   Campionatele Europene de Tineret - Feminin   Coasta de Fildeş

2007    Locul III-BRONZ   Campionatele Europene de Tineret - Feminin   FRANŢA

2006    Locul III-BRONZ   Campionatele Mondiale de Junioare                  CANADA


 

 

BILANŢ

TITLURI ŞI MEDALII DE AUR

 

 

 

19 MEDALII DE AUR ŞI TITLUL DE CAMPIONI MONDIALI SAU

        EUROPENI: SENIORI, TINERET, JUNIORI, UNIVERSITARI

 

 

7 MEDALII DE AUR ŞI TITLUL DE CAMPIONI MONDIALI SENIORI

          4 Seniori: C.M. 1961, C.M. 1964, C.M. 1970, C.M. 1974

3 Senioare: C.M. 1956, C.M. 1960 - Hb. în 11 juc., C.M. 1962

 

 

2 MEDALII DE AUR ŞI TITLUL DE CAMPIONI MONDIALI TINERET

          2 Tineret-feminin: C.M. 1995, C.M. 1999

 

 

2 MEDALII DE AUR ŞI TITLUL DE CAMPIONI EUROPENI TINERET

2 Tineret-feminin: C.M. 1998, C.E. 2000

 

 

1 MEDALIE DE AUR ŞI TITLUL DE CAMPIONI EUROPENI JUNIORI

1 Juniori-feminin: C.E. 1999

 

 

7 MEDALII DE AUR ŞI CAMPIONI MONDIALI UNIVERSITARI

6 Seniori: C.M. Univ. 1973, 1975, 1979, 1981, 1984, 1987

1 Senioare: C.M.Univ. 2002

 

 


ECHIPE DE CLUB CĂŞTIGĂTOARE DE CUPE EUROPENE 1961-2009

FEMININ

 

1.   1961          Cupa Campionilor       =          ŞTIINŢA Bucureşti

                        Antrenor: CONSTANTIN „PILICĂ” POPESCU

2.   1964          Cupa Campionilor       =          RAPID Bucureşti

                        Antrenor: GABRIEL „BEBE” ZUGRĂVESCU

3.   1984          Cupa I.H.F.                 =          CHIMISTUL Rm. Vâlcea

                        Antrenori: CONSTANTIN „PILICĂ” POPESCU, MARIA CIULEI

4.   1989          Cupa Cupelor              =          ŞTIINŢA Bacău

                        Antrenori: MIHAI PINTEA, COSTEA PETREA

5.   1989          Cupa I.H.F.                 =          CHIMISTUL Rm. Vâlcea

                        Antr.: GHEORGHE IONESCU, ION GHERHARD, BAGDAN MACOVEI

6.   1993          Cupa I.H.F.                 =          RAPID Bucureşti

                        Antrenori: TIBERIUS MILEA, NICOLAE DEACONU

7.   1996          Cupa Oraşelor             =          SILCOTUB Zalău

                        Antrenor: GHEORGHE TADICI

8.   2000          Cupa Oraşelor             =          RAPID Bucureşti

                        Antrenori: VASILE MĂRGULESCU, CONSTANTIN „PILICĂ” POPESCU

9.   2002          Cupa Challenge           =          UNIVERSITATEA REMIN Deva

                        Antrenori: CORNEL BĂDULESCU, IOAN MĂTĂSARU

10. 2006          Cupa Challenge           =          RULMENTUL Braşov

                        Antrenori: MARIANA TÂRCĂ, AURELIAN ROŞCA

11. 2007          Cupa Cupelor              =          OLTCHIM Rm. Vâlcea

                        Antrenori: GHEORGHE TADICI, POPA SEVIŞTEAN.

RAPID Bucureşti: 3 Cupe Europene (1964, 1993, 2000), CHIMISTUL (Oltchim) Rm. Vâlcea 3 (1984, 1989, 2007), ŞTIINŢA Univ. Bucureşti 1 (1961), ŞTIINŢA Univ. Bacău 1 (1989), Silcotub Zalău 1 (1996), Univ. Remin Deva 1 (2002), Rulmentul Braşov 1 (2006).

 

MASCULIN

 

12. 1965          Cupa Campionilor       =          DINAMO Bucureşti

                        Antrenor: OPREA VLASE

13. 1968          Cupa Campionilor       =          STEAUA Bucureşti

                        Antrenori: OCTAVIAN NIŢESCU, OLIMPIU NODEA

14. 1977          Cupa Campionilor       =          STEAUA Bucureşti

                        Antrenori: CORNEL OŢELEA, OTTO TELLMAN

15. 1985          Cupa I.H.F.                 =          MINAUR Baia Mare

                        Antrenori: LASCĂR PANĂ, PETRE AVRAMESCU

16. 1988          Cupa E.H.F.                =          MINAUR Baia Mare

Antrenori: LASCĂR PANĂ, PETRE AVRAMESCU

17. 2006          Cupa Challenge           =          STEAUA Bucureşti

Antrenori: VASILE STÂNGĂ, NICOLAE MUNTEANU

18. 2007          Cupa Challenge           =          U.C.M. REŞIŢA

Antrenori:  OMER AIHAN, GRIGORE CZARI

19. 2008          Cupa Challenge           =          U.C.M. REŞIŢA

Antrenori:  OMER AIHAN, GRIGORE CZARI

20. 2009          Cupa Challenge           =          U.C.M. REŞIŢA

Antrenori:  OMER AIHAN, GRIGORE CZARI

STEAUA Bucureşti 3 Cupe Europene (1968, 1977, 2006), MINAUR Baia Mare 2 (1985, 1998), DINAMO Bucureşti 1 (1965), U.C.M. REŞIŢA 3 (2007, 2008, 2009).


C A M P I O N I    M O N D I A L I 

 

 MASCULIN SENIORI

 

1. 1961 în R.F. GERMANIA

2. 1964 în CEHOSLOVACIA

3. 1970 în FRANTA    

4. 1974 în R.D. GERMANĂ

 

 

1. C.M. 1961 Editia a 4-a în R.F. Germană -  finala la DORTMUND

 

                                    Loc I   România – Medalie de Aur CAMPIONI MONDIALI

 

            MIHAI REDL                           PETRE IVĂNESCU – capitan 

          ION BOGOLEA                       MIRCEA COSTACHE I

          VIRGIL HNAT                         OLIMPIU NODEA

          AUREL BULGARIU                 MIRCEA COSTACHE II

          IOAN MOSER                         GHEORGHE COMAN

          CORNEL OŢELEA                  GHEORGHE BĂDULESCU GEO

          GHEORGHE COVACI             OTTO TELLMAN

           

          Antrenori: OPREA VLASE, NICULAE NEDEF-federal

         

            Medic în pregătire: WILHELM WAGNER

 

 

2. C.M. 1964 Editia a 5-a în Cehoslovacia finala la PRAGA

 

                                    Loc I  România – Medalii de Aur   CAMPIONI MONDIALI

           

                        MIHAI REDL                           VIRGIL HNAT – căpitan       

                   VIRGIL TALE                          CORNEL OŢELEA

                   ION BOGOLEA                       GHEORGHE GRUIA

                   IOSIF IACOB                          IOAN MOSER

                   PETRE IVĂNESCU                 AUREL BULGARIU

                   OLIMPIU NODEA                   ION POPESCU

                   MIRCEA COSTACHE I           CEZAR NICA

                   MIRCEA COSTACHE II

 

Antrenori: IOAN KUNST - GHERMĂNESCU, NICULAE NEDEF, EUGEN TROFIN şi  OPREA VLASE,  în pregătire

 

                        Medic: CONSTANTIN ŞERPE

 

 

3. C.M. 1970 Editia a 7-a în Franta, finala la PARIS

                                

                        Loc I   Romania – Medalii de Aur   CAMPIONI MONDIALI

 

                        CORNEL PENU                      CORNEL OŢELEA – capitan

                   ALEXANDRU DINCĂ              CRISTIAN GAŢU

                   STEFAN ORBAN                    GHEORGHE GORAN

                   VALENTIN SAMUNGI            MIHAIL MARINESCU

                   GHEORGHE GRUIA                TITUS MOLDOVAN

                   ROLAND GUNESCH               GAVRIL KICSID

                   GHIŢĂ LICU                           ŞTEFAN BIRTALAN

                   ION POPESCU                       CEZAR NICA

 

            Antrenori: OPREA VLASE, NICULAE NEDEF,  EUGEN TROFIN

          Consilier tehnic în pregătire IOAN KUNST - GHERMĂNESCU

                       

Medic: GHEORGHE MĂNESCU

 

 

 

 

4. C.M. 1974 în R.D. Germania, finala la BERLIN

 

                        Loc I   România – Medalie de Aur CAMPIONI MONDIALI  

           

                        CORNEL PENU                      CRISTIAN GAŢU – căpitan

                   ŞTEFAN ORBAN                    RADU VOINA

                   ALEXANDRU DINCĂ              MIRCEA GRABOVSCHI

                   ROLAND GUNESCH               WERNER STOCKL

                   GHIŢĂ LICU                           ŞTEFAN BIRTALAN

                   MARIN DAN                            CONSTANTIN TUDOSIE

                   ADRIAN COSMA           LIVIU BOTA

                   MIRCEA ŞTEF                        GAVRIL KICSID

 

          Antrenori: NICULAE NEDEF, OPREA VLASE

          Consilier tehnic în pregătire IOAN KUNST GHERMĂNESCU

 

            Medic: CONSTANTIN ŞERPE        

Metodist: MIHAI COJOCARU

 

 

 

 

 

 

C A M P I O A N E    M O N D I A L E

 

FEMININ SENIOARE

 

1. 1956 în R.F. GERMANIA

2. 1960 în OLANDA

3. 1962 în ROMÂNIA           

 

           

1. C.M. 1956 Ed  2 în R.F. Germania (handbal în 11 ) finala la FRANKFURT

                                   

Loc I   România – Medalii de Aur   CAMPIONI MONDIALI

 

                        IRENE NAGY                                    ELENA JIANU – căpitan

                   IRENE GHUNTER                            ANA STARK STĂNIŞEL

                   AURORA BRAN - POPESCU            VICTORIŢA DUMITRESCU

                   MORA WINDT                                   ELENA PĂDUREANU

                   IOZEFINA UGRON                           CAROLINA CARLIGEANU

                   MARIA SCHEIP                                LUCIA DOBRE

                   AURELIA SĂLĂGEANU                   MAGDA HABERPURSCH

                   ILEANA KOLESNICOV

 

Antrenori: CONSTANTIN PILICĂ POPESCU, NICULAE NEDEF- federal

                                          în pregătire GABRIEL ZUGRĂVESCU

 

 

            2. C.M. 1960 Ed. 3 în Olanda (handbal în 11) finala la AMSTERDAM

 

                        Loc I   România – Medalii de Aur   CAMPIONI MONDIALI

           

 IRENE NAGY- KLIMOVSKI                      CAROLINA CÂRLIGEANU – căpitan

 ANA STARK - STĂNIŞEL                         VICTORIŢA DUMITRESCU

 AURELIA SĂLĂGEAN TUDOR                 LUCIA DOBRE

 AURORA BRAN POPESCU                      ELENA JIANU

 MARIA SCHEIP CONSTANTINESCU      ELENA PĂDUREANU

 IRENE GHUNTER KINN                           AURORA NICULESCU LEONTE

 ANTOANETA VASILE OŢELEA               ELENA ROŞU

 IOZEFINA UGRON ŞTEFĂNESCU

 

Antrenori: CONSTANTIN POPESCU PILICĂ, NICULAE NEDEF

 

 Medic: CONSTANTIN ŞERPE

 

 

 

                               

             3. C.M. 1962 Ediţia a 2-a în Romania finala la BUCUREŞTI            

 

                        Loc I   Romania – Medalii de Aur   CAMPIONI MONDIALI

 IRENE NAGY KLIMOVSKI                       IOZEFINA STEFĂNESCU – căpitan

 ANA STARK STĂNIŞEL                           VICTORIŢA DUMITRESCU

 AURELIA SĂLĂGEAN TUDOR                 ANA NEMETZ

 LILIANA BORCEA BIRO                           FELICIA GHIORGHIŢĂ 

 MARIA SCHEIP CONSTANTINESCU      ELENA HEDEŞIU 

 CORNELIA CONSTANTINESCU              AURORA NICULESCU LEONTE

 ANTOANETA VASILE OŢELEA               IULIANA NAKO

 EDELTRAUT FRANTZ ZAUER                CONSTANŢA DUMITRESCU 

 

Antrenori: CONSTANTIN POPESCU PILICĂ, NICULAE NEDEF 

Medic : CONSTANTIN ŞERPE

 
MEDALII LA CAMPIONATELE MONDIALE

                                                1. ARGINT    C.M. 1973      Feminin

                                                2. ARGINT    C.M. 2005      Feminin

 3. ARGINT    C.M. 1959      Masculin (Hb. în 11 juc.)

                                                4. BRONZ      C.M. 1967      Masculin

                                                5. BRONZ      C.M. 1990      Masculin

 

1. C.M. 1973 Ediţia a 5-a în Iugoslavia, finala la BELGRAD

            ROMÂNIA Loc II  MEDALIE DE ARGINT – Vicecampioane Mondiale

                                               

ELISABETA IONESCU                              PETRUŢA COJOCARU – căpitan

LIDIA STAN                                                             SIMONA ARGHIR SANDU

DOINA FURCOI SOLOMONOV               ELENA FRÂNCU

ROZALIA SOOS                                           HILDA HRIVNAC POPESCU

MARIA POPA MANTA                                LUCREŢIA MOISE

MARIA BOSI IGOROV                               IRENE OANCEA

CONSTANŢA ILIE PIŢIGOI                      MAGDA MICLOŞ ILIEŞ

VIORICA VIERU                                         CRISTINA PETROVICI

 

Antrenori: CONSTANTIN POPESCU PILICĂ, DAN BĂLĂŞESCU

Medic : MARIA TRANCIOVEANU

 

2. C.M. 2005 Ediţia a 17-a  în Rusia, finala la Sankt Petersburg

            ROMÂNIA Loc II  MEDALIE DE ARGINT  - Vicecampioane Mondiale

 

            LUMINIŢA HUŢUPAN- DINU                  STELUŢA LUCA– căpitan

            TEREZA TAMAŞ- PÎSLARU                      NARCISA LECUŞANU

            RAMONA FARCĂU- MAIER                     CRISTINA VĂRZARU

            VALENTINA ELISEI- ARDEAN               SIMONA GOGÂRLĂ

            AURELIA STOICA- BRĂDEANU             ROXANA GATZEL

            MIHAELA URCAN- TIVADAR                  IONELA GÂLCĂ

            OANA CHIRILĂ- ŞOIT                               PAULA RĂDULESCU

            ANA MARIA LAZER                                   RALUCA IVAN

 

            Antrenori: GHEORGHE TADICI, DUMITRU MUŞI

            Medic: IOAN STRĂUŢ

 

3. C.M. 1967 Ediţia a 6-a în Suedia

ROMÂNIA Loc III – MEDALIE DE BRONZ

 

                        MIHAI REDL                                    GHEORGHE GRUIA

                        CORNEL PENU                               CRISTIAN GAŢU

                        ALEXANDRU DINCĂ                     CORNEL OŢELEA

                        IOSIF IACOB                                   VALENTIN SAMUNGI

                        CEZAR NICA                                    IOAN MOSER

                        ROLAND GUNESCH                      GHIŢĂ LICU

                        MIRCEA COSTACHE II                 GHEORGHE GORAN

                        VIRGIL HNAT                                  ION POPESCU

                       

             Antrenori: IOAN K. GHERMĂNESCU, NICULAE NEDEF, EUGEN TROFIN .

 Medic: CONSTANTIN ŞERPE.

           

 

4. C.M. 1990 Ediţia a 12-a în Cehoslovacia

ROMÂNIA Loc III – MEDALII DE BRONZ

 

                        ALEXANDRU BULIGAN                           MARIAN DUMITRU – căpitan

                        VASILE COCUZ                                           ADRIAN GHIMEŞ

                        MARICEL VOINEA                                     CORNEL DURĂU

                        ROBERT LICU                                             ION MOCANU

                        CRISTIAN ZAHARIA                                  COSTICĂ NEAGU

                        DUMITRU BERBECE                                 LIVIU IANOŞ

                        RUDI PRISĂCARU                                      PAUL CĂTĂLIN CICU

 

            Antrenori: CORNEL OŢELEA, VALENTIN SAMUNGI, ŞTEFAN ORBAN

            Medic : BARBU ALEXIU

            Metodist : MIHAI COJOCARU

 

 

MEDALII LA CAMPIONATELE EUROPENE

1. C.E. 2010 Ediţia a 9-a în Danemarca-Norvegia

ROMÂNIA Loc III – MEDALII DE BRONZ

           


           PAULA RĂDULESCU UNGUREANU

            AURELIA STOICA BRĂDEANU

ADINA MEIROŞU FIERA

IONELA GÂLCĂ STANCA

ROXANA GATZEL HAN

OANA CHIRILĂ ŞOIT

MIHAELA URCAN TIVADAR

VALENTINA ELISEI ARDEAN

FLORINA BÂRSAN CHINTOIAN

CRISTINA VĂRZARU-căpitan

TALIDA TOLNAI

CRISTINA NEAGU

OANA MANEA

MELINDA GEIGER

ADRIANA NECHITA

MIHAELA SMEDESCU

ADA MOLDOVAN

MAGDALENA PARASCHIV


 


 

MEDALII LA JOCURILE OLIMPICE

 

1. ARGINT  la J.O. 1976 MONTREAL

2. BRONZ la J.O. 1972 MÜNCHEN

3. BRONZ la J.O. 1980 MOSCOVA

4. BRONZ la J.O. 1984 LOS ANGELES

 

1. ROMÂNIA MEDALIE DE ARGINT Loc II la J.O. 1976 Montreal

 

                        CORNEL PENU                                           CRISTIAN GAŢU – căpitan

                        NICOLAE MUNTEANU                             GHIŢĂ LICU

                        ROLAND GUNESCH                                  ŞTEFAN BIRTALAN

                        ADRIAN COSMA                                         WERNER ŞTOCKL

                        ALEXANDRU FOLKER                             GABRIEL KICSID

                        MIRCEA GRABOVSKI                                RADU VOINA

                        CEZAR DRĂGĂNIŢĂ                                  CONSTANTIN TUDOSIE

 

            Antrenori: NICULAE NEDEF, OPREA VLASE

            Consilier în pregătire: IOAN KUNST GHERMĂNESCU

            Medic : CONSTANTIN ŞERPE

            Metodist : MIHAI COJOCARU – în pregătire

           

2. ROMÂNIA MEDALIE DE BRONZ Loc III la J.O. 1972 München

 

CORNEL PENU                                           CRISTIAN GAŢU – căpitan

                        ALEXANDRU DINCĂ                                 GHIŢĂ LICU

                        GHEORGHE GRUIA                                   MARIN DAN

                        ADRIAN COSMA                                         RADU VOINA

                        VALENTIN SAMUNGI                               WERNER STOCKL

                        SIMION SCHOBEL                                                 CONSTANTIN TUDOSIE

                        VIRGIL TALE                                               ŞTEFAN BIRTALAN

                        ROLAND GUNESCH                                  GAVRIL KICSID

 

            Antrenori: OPREA VLASE, NICULAE NEDEF

Consilier în pregătire:  IOAN KUNST - GHERMĂNESCU

            Medic: CONSTANTIN ŞERPE

 

3. ROMÂNIA MEDALII DE BRONZ Loc III la J.O. 1980 Moscova

 

                        NICOLAE MUNTEANU                             RADU VOINA – căpitan

                        CLAUDIU IONESCU                                  MARICEL VOINEA

                        MARIAN DUMITRU                                    ŞTEFAN BIRTALAN          

                        CEZAR DRĂGĂNIŢĂ                                  ADRIAN COSMA

                        IOSIF BOROŞ                                              VASILE STÂNGĂ

                        CORNEL DURĂU                                        LUCIAN VASILACHE

                        NECULAI VASILCA                                    ALEXANDRU FOLKER

                       

Antrenori: NICULAE NEDEF, LASCĂR PANĂ

Consilier în pregătire: IOAN KUNST - GHERMĂNESCU

Medic: CONSTANTIN ŞERPE          

Metodist : MIHAI COJOCARU – în pregătire                      

4. ROMÂNIA MEDALII DE BRONZ Loc III la J.O. 1984 Los Angeles

 

            NICOLAE MUNTEANU – căpitan                         VASILE STÂNGĂ

            ALEXANDRU BULIGAN                                       ALEXANDRU FOLKER

            MARIAN DUMITRU                                                NECULAI VASILCA

            MARICEL VOINEA                                                             MIRCEA BEDIVAN

            GHEORGHE COVACIU                                         GHEORGHE DOGĂRESCU

            CORNEL DURĂU                                                    IOSIF BOROŞ

            DUMITRU BERBECE                                             ADRIAN SIMION

            VASILE OPREA

            Antrenori: NICULAE NEDEF, RADU VOINA

Medic: GRIGORE ARTENESCU – în pregătire

            Metodist: MIHAI COJOCARU – în pregătire

 
CAMPIONI MONDIALI – TINERET

 

  1. 1995 în Brazilia                    2. 1999 în China

1967 în Olanda (feminin) ediţie experimentala

1967 în Olanda (masculin) ediţie experimentală

 

1.     C.M. – Tineret – 1995 Editia 10-a în Brazilia Finala la ARACAJU

 

ROMANIA Locul I – MEDALIA DE AUR   CAMPIONI MONDIALI – Tineret

 

            OLIMPIA VEREŞ                                       ROXANA BERILĂ – căpitan

            STANCUŢA GHIONEA                             MARIA IORGU – MOISE

            ILDICO KEREKEŞ                                     NARCISA LECUŞANU PĂUNICĂ

            STELUŢA LAZĂR – LUCA                      ALINA DOBRIN     

            SIMONA GOGÂRLĂ                                  IRINA NEAGU

            MAGDALENA URDEA                             CARMEN AMARIEI

            LUMINIŢA STROE CHIRIEV                 CARMEN NIŢESCU

            CRISTINA MIHAI

 

Antrenori: CONSTANTIN COJOCARU, IOAN BĂBAN

           

2. C.M. – Tineret – 1999 editia 12-a în China finala la BEIJING

 

ROMANIA Locul I – MEDALIA DE AUR   CAMPIONI MONDIALI – Tineret

 

                        IONICA MUNTEANU                                CRISTINA VĂRZARU – căpitan

                        TALIDA TOLNAI                                       AURELIA STOICA

                        TATIANA HORENCIUC                           GABRIELA TĂNASE

                        ALINA ARITON                                          GABRIELA ROTIŞ

                        RAMONA FARCĂU                                   MĂDĂLINA STRATON

                        ANIŞOARA DURAC                                  ROXANA GATZEL

                        SIMONA POPA                                            VALERIA MOTOGNA

                        MIHAELA RĂCEALĂ

                       

Antrenori: DUMITRU MUŞI, MIRCEA BUCĂ

Medic : IOAN STRĂUŢ

 

C.M. – Tineret feminin – 1967 Ed.  experimentală în Olanda AMSTERDAM

ROMÂNIA Locul I – MEDALIA DE AUR

 

 MARIA BUZAS                                                        MARIA NICOLAE VOICU – căpitan

 GABRIELA VELICU POPESCU                          TEREZA SZEKELI POPA

 ELENA DOBÂRCEANU RĂDUCANU                LUCREŢIA NEAGOE

 ANGELA MOŞU                                                      CONSTANŢA ILIE PIŢIGOI

 ANETA SCHRAMCO                                              MAGDALENA MICLOS ILIES

 STELIANA PAPA                                                    ROZALIA SOOS

 CORNELIA CULA                                                              PETRUŢA BĂICOIANU COJOCARU

 

Antrenori: FRANCISC SPIER, DUMITRU POPESCU COLIBAŞ

 

            Deşi iniţial această competiţie, pentru jucători până la 21 de ani, s-a declarat a fi un prim Campionat Mondial pentru această vârstă şi I.H.F. a girat şi sprijinit direct organizarea ei, acordând cupa şi medaliile respective, ulterior s-a apreciat că a fost o ediţie experimentală.

Argument: la acest prim C.M. de tineret au participat numai echipe din Europa. Ca o recunoaştere, totuşi a performanţelor echipelor ROMÂNIEI, I.H.F. acorda ţării noastre organizarea primei ediţii oficiale a C.M. de Tineret, care a avut loc peste 10 ani, în 1977, la Bucureşti.

 

C.M. – TINERET  Masculin – 1967 Ed. – experimentală în Olanda, amsterdam

ROMÂNIA Locul I – MEDALIA DE AUR

 

                        CORNEL PENU                                           CRISTIAN GAŢU – căpitan

                        ALEXANDRU DINCĂ                                 GHIŢĂ LICU

                        FRANCISC COSMA                                    SILVIU BĂDĂU

                        TITUS MOLDOVAN                                    GHUNTER SPECK

                        PETRE PAPP                                                TEODOR COASĂ

                        MARIN DAN                                                             DUMITRU DINEA

                        TRAIAN DUMITRU                                     GAVRIL KICSID

 

Antrenori: EUGEN TROFIN, MIHAI PINTEA

 

 

CAMPIONI EUROPENI – TINERET

1. 1998 în Slovacia                              2. 2000 în Franta

 

            1. C.E. – Tineret – 1998 Editia 2-a în Slovacia finala la BRATISLAVA

ROMANIA Locul I MEDALIA DE AUR    CAMPIONI EUROPENI – Tineret

 

            IONICA MUNTEANU                                             CRISTINA VĂRZARU- căpitan

            TALIDA TOLNAI                                                     ROXANA GATZEL

            TATIANA HORENCIUC COJOCARU                  MIRELA ROGOZ

            GABRIELA ROTIŞ                                                  ANIŞOARA DURAC

            RAMONA VĂDUVA                                                            ANAMARIA CROITORU

            MĂDĂLINA STRATON                                           GABRIELA TĂNASE HOBJILĂ

            MIHAELA RĂCEALĂ                                             VALERIA MOTOGNA

            SIMONA POPA                                                        AURELIA STOICA BRĂDEANU

           

Antrenori: DUMITRU MUŞI, MIRCEA BUCĂ

Medic : IOAN STRĂUŢ


2. C.E. – Tineret – 2000 Editia 3-a în Franta, finala la SAINT RAFAEL

ROMANIA Locul I  MEDALIA DE AUR   CAMPIONI EUROPENI – Tineret

           

FLORENTINA GRECU                              MIHAELA URCAN – căpitan

            GABRIELA VASILE                                                CRISTINA NICOLAE

            TEREZA TAMAŞ                                         CĂTĂLINA CIOAREC

            SIMONA SÂRBU                                          ALINA BRANIŞTE

            OANA CHIRILĂ                                           DIANA MEIROŞU

            GEORGETA VÂRTIC                                  FLORENTINA TRĂISTARU

            ADRIANA GONTARIU                               LUMINIŢA IORGA

            VALENTINA ELISEI                                  IONELA GÂLCA

 

Antrenori: MARCEL ŞERBAN, SORIN RĂDULESCU, ELENA DRĂGĂNESCU

Medic : MARIANA GEORGESCU

 

 

MEDALII LA CAMPIONATELE MONDIALE – TINERET FEMININ

 

 

    1. MEDALIE DE BRONZ Loc III C.M. Tineret editia 1 -  1977 în Romania

 

                        CRISTINA LADA                                         GHEORGHIŢA MĂLAI - căpitan

                        ANGELA CIOBOATĂ                                 RODICA IONESCU

                        OLTEA JALBĂ                                             ANGELA AVĂDANEI

                        MARIA TÖRÖK                                           AURELIA IGNAT

                        CRISTINA WEBER                                      ZITA FEHER

                        ANA MARIA RĂDUCU                               ZORANKA STEFANOVICI

                        HEIDRUM JANESCH                                 RODICA ARDELEANU

                        HEDDA RHEIN                                            MARIA SPIRIDON

                        EVA GALL

 

Antrenori: FRANCISC ŞPIER, GRIGORE NIŢĂ

Medic: RENEE ATANASIU                                   

 

2. MEDALIE DE BRONZ Loc III C.M. Tin. Ed. a 11-a 1997 în Coasta de Fildeş

 

                        DANIELA CONDREA                                 ELENA NĂPAR – căpitan

                        IULIANA CIOCULEASA                            ELENA LEONTE PANĂ

                        ESTERA KIRALY                                         IONELA BOBE GORAN

                        TEODORA GRIGA                                      NICOLETA GÎSCĂ

                        CARMEN AMARIEI LUNGU                     VIORICA MINCAN

                        FLORINA NICOLESCU                             ANA-MARIA POPA

                        LILIANA TUDORACHE                             IONELA BORIŢ

                       

Antrenori: DUMITRU MUŞI, MIRCEA BUCĂ

Medic : IOAN STRĂUŢ

 


MEDALII LA CAMPIONATELE MONDIALE DE JUNIOARE

 

1. C.M. – Jun.  U18 2006, Editia 1 în Canada, Finala mică la SCHERBROOK

ROMÂNIA Loc III MEDALIE DE BRONZ

 

                        LIA SÂNTĂMĂREAN                                  CRISTINA NIŢU – căpitan

                        LAURA ŞEITAN                                           ELENA DINCĂ

                        DANIELA POP                                             ROXANA RAHNEA NIŢĂ

                        ROXANA JOLDEŞ                                       PATRICIA VIZITIU

                        MIHAELA ALEXANDRU                           DIANA CIOBOTARU

                        MARCELA LUPU                                        ANA MARIA SIMION

                        MIHAELA SANDU                                      AURA IVANCU

                        ANETA PÂRVUŢ

 

Antrenori: GAVRIL KOZMA, CONSTANTIN TOSUM               

Medic : NATALIA BRATU                      

Kinetoterapeut : FLORENTINA POPA

 

MEDALII LA CAMPIONATELE MONDIALE ŞCOLARE

 

1. C.M. Şcolari 2010, Ediţia 1 în Portugalia, finala mică la Braga

România, loc III, medalie de bronz

Colegiul Naţional Mircea Eliade – Sighişoara

 

            DRAGOŞ NEDELCU                                   DEMIS GRIGORAŞ cpt.

            IONUŢ NISTOR                                           ADRIAN ROTARU

            MARIUS ALIN SZOKE                               CĂLIN LEORDEAN

            ANDREI VOINEA                                        EDUARD HOŞTEANU

            RADU RUNDU                                             ROBERT MILITARU

            MIHAI SANDU                                             VLAD SINCEREANU

            KLAUS IULIAN UNGUR                            LEONARD ACATRINEI

 

Antrenor: NARCIS CATU

 

CAMPIONI EUROPENI – JUNIOARE

 

1. C.E. Junioare 1999, Ediţia 4 în Germania, finala la Rotenburg

                     ROMÂNIA Loc I MEDALIE DE AUR    Campioni Europeni

                    

                     FLORENTINA GRECU                                 SIMONA SÂRBU – căpitan 

                     TEREZA TAMAŞ                                            IONELA GÂLCĂ

                     CRISTINA NICOLAE                                     AMELIA BUSUIOCEANU

                     ADRIANA GONTARIU                                  CRISTINA DÂRJAN

                     MIHAELA NEDELCU                                                GABRIELA VASILE

                     OANA CHIRILĂ                                              DIANA MEIROŞU

                     MIHAELA URCAN                                         CĂTĂLINA CIOAREC

                     TRĂISTARIU FLORENTINA

                    

                     Antrenori: AURELIAN ROŞCA, MARCEL ŞERBAN, GABRIELA TUREA

                     Medic: MARIANA GEORGESCU

                     Maseur: CORNEL CONŢ

MEDALII LA CAMPIONATELE EUROPENE DE JUNIOARE

 

1.            C.E. Junioare 2003, Ediţia 6-a în Rusia, Finala la TOGLIATTI

ROMÂNIA Loc II MEDALIE DE ARGINT   Vicecampioni Europeni

 

MIRELA NICHITA                                               OANA MANEA – căpitan

MIHAELA SMEDESCU                                       ADINA MEIROŞU

SIMONA STRUNGARU                                       ANDREEA DOSPIN

AURELIA CRISTOAICĂ                                     MIHAELA IVAN                 

ANA COSMA                                                         MIRABELA TOMA             

CARMEN GHEORGHE                                       CARMEN CARTAŞ

ANCA AMARIEI                                                   ALINA MOROIANU

CLARA VĂDINEANU

 

Antrenori: MIRCEA ANTON, COSTEL OPREA

Medic: MELANIA BANCOTĂ       

 

 

1.    C.E. Junioare 2005, Ediţia 7-a în Austria, Finala la VIENA

ROMÂNIA Loc II MEDALIE DE ARGINT   Vicecampioni Europeni

           

            VIORICA ŞUBA                                                      ADRIANA ŢĂCĂLIE – căpitan

            CRISTINA SÂNTĂMĂREAN                                 ELENA DINCĂ

            ALEXANDRA CĂTINEANU                                  ELENA BĂBEANU

            ROXANA RAHNEA                                                AURA IVANCU

            CRISTINA NEAGU                                                  RALUCA PUŞCAŞ

            PATRICIA VIZITIU                                                ROXANA JOLDEŞ

            MIHAELA SANDU                                                  LUANA ŞEITAN

            CONSTANTINA BRANZAN                                   ANETA PÂRVUŢ

 

Antrenori: GAVRIL KOZMA, CONSTANTIN TOSUM

Medic : NATALIA BRATU

 

 

CAMPIONI MONDIALI UNIVERSITARI

 

                                     MASCULIN                                                 FEMININ

            1. 1973            în SUEDIA                            7. 2002            în SPANIA

            2. 1975            în ROMÂNIA

            3. 1977            în POLONIA

            4. 1981            în FRANŢA

            5. 1984            în RF GERMANIA

            6. 1987            în ROMÂNIA

 

MASCULIN

 

  1. 1973 Campionatul Mondial Universitar – ediţia  5      în SUEDIA

 

            CORNEL PENU                              RADU VOINA

            CONSTANTIN BANCIU                STEFAN BIRTALAN        

            ADRIAN COSMA                            DAN MARIN

            GHIŢĂ LICU                                    CONSTANTIN TUDOSIE

            SIMION SCHOBEL                         ILIE CÂRLAN

            MIRCEA ŞTEF                                ION CHIRCU

            MIRCEA ANTON                           PAUL STUPARU

            LAURENŢIU ROŞU

 

            Antrenori: EUGEN TROFIN, ROMEO SOTIRIU

 

2. 1975 Campionatul Mondial Universitar – ediţia 6 în ROMÂNIA

                       

            CONSTANTIN BANCIU                RADU VOINA

            ŞTEFAN ORBAN                            LAURENŢIU ROŞU

            MARIAN VASILACHE                  CEZAR DRĂGĂNIŢĂ

            GAVRIL KICSID                             ŞTEFAN BIRTALAN

            MIRCEA ŞTEF                                ION TASE

            ADRIAN COSMA                            CONSTANTIN TUDOSIE

            WERNER STOCKL                        CONSTANTIN ODAIE

           

Antrenori: EUGEN TROFIN, NICULAE NEDEF

 

 

3. 1977 Campionatul Mondial Universitar – ediţia 7         în POLONIA

            ŞTEFAN ORBAN                            RADU VOINA

            MARIAN VASILACHE                  CEZAR DRĂGĂNIŢĂ

            WERNER STOCKL                        MIRCEA ŞTEF

            MIHAI MIRIONIUC                       ION TASE

            ŞTEFAN DEACU                            ALEXANDRU FOLKER

            MIRCEA GRABOVSKI                  GRISA CHELI

            VIRGIL MARCHIDAN                  PAUL MATEI

 

            Antrenori: EUGEN TROFIN, NICULAE NEDEF

 

4. 1981 Campionatul Mondial Universitar – ediţia 8         în FRANŢA

           

            ALEXANDRU BULIGAN              VASILE STÎNGĂ   

            CLAUDIU IONESCU                     ALEXANDRU FOLKER

            CEZAR DRAGANIŢĂ                    MARIAN DUMITRU

            NICOLAE VASILCA                      OLIMPIU FLANGEA

            RUDOLF HABERPURSCH           IOSIF BOROŞ

            MARICEL VOINEA                       GHEORGHE DUMITRU

            MIRCEA GRABOVSKI

                                               

            Antrenori: IOAN KUNST GHERMĂNESCU, NICULAE NEDEF, LASCĂR PANĂ

 

 

5. 1984 CAMPIONATUL MONDIAL UNIVERSITAR – ediţia 9   în RF GERMANĂ

 

            ALEXANDRU BULIGAN              MARICEL VOINEA

            MIHAI PETRAN                             VASILE STÂNGĂ

            MARIAN DUMITRU                      ION MOCANU

            DUMITRU BERBECE                   OLIMPIU FLANGEA

            CONSTANTIN PETRE                  DUMITRU PORUMB

            GHEORGHE DOGĂRESCU          ADRIAN GHIMEŞ

            ADRIAN SIMION

           

Antrenori: LASCĂR PANĂ, CEZAR NICA   

 

6. 1987 Campionatul Mondial Universitar – ediţia 10       în ROMÂNIA

           

            ALEXANDRU BULIGAN              MARICEL VOINEA

            MIHAI PETRAN                             ION MOCANU

            VASILE TUDOR                             DUMITRU BERBECE

            MARIAN DUMITRU                      LIVIU JIANU

            GHEORGHE DOGĂRESCU          SORIN DONCA

            DĂNUŢ IONESCU                          CONSTANTIN ŞTEFAN

            GHEORGHE ANDRONIC             ADRIAN GHIMEŞ

            DUMITRU PORUMB                     TUDOR ROŞCA

            CONSTANTIN PETRE

 

            Antrenori: EUGEN TROFIN, NICULAE NEDEF, ROLAND GUNESCH

 

FEMININ

 

  7. 2002 Campionatul Mondial Universitar – ediţia 5       în SPANIA

 

            IONICA MUNTEANU                    NICOLETA GÂSCĂ

            TEREZA TAMAŞ                            RAMONA FARCĂU

            TALIDA TOLNAI                           IONELA GORAN

            MIHAELA SENOCICO                  VALERIA MOTOGNA

            ANA-MARIA LAZER                     SIMONA SÎRBU

            ANA MARIA BUICAN                   GABRIELA ROTIŞ

            ADINA OLARIU

           

Antrenor: GHEORGHE TADICI

 

MEDALII LA CAMPIONATELE MONDIALE UNIVERSITARE,  MASCULIN

           

1. 1963 C.M. UNIVERSITAR         Ediţia 1 în SUEDIA – loc III – bronz

           

            VIRGIL TALE                                                 MIHAIL MARINESCU

            ION BOGOLEA                                             CORNEL OŢELEA

            ION POPESCU                                              MIHAI FABIAN

            ADRIAN JIANU                                             LIVIU CONSTANTINESCU

            VALENTIN SAMUNGI                                   ION PARASCHIV

            FRANCISC PALL                                           MIRCEA DUCA

            GHEORGHE GRUIA           

 

Antrenor: EUGEN TROFIN            

 

2. 1968 C.M. UNIVERISTAR Ediţia 3 în R.F. GERMANIA – loc II – ARGINT

           

            CORNEL PENU                                             CRISTIAN GAŢU

            ŞTEFAN ORBAN                                           GHIŢĂ LICU

            VALENTIN SAMUNGI                                   ROLAND GUNESCH

            CEZAR NICA                                                             MIRCEA COSTACHE II

            TITUS MOLDOVAN                                      ION PARASCHIV

            GAVRIL KICSID                                            SILVIU BĂDĂU

            DUMITRU DINEA                                         GHUNTER SPECK

            GHEORGHE GRUIA                                                ION POPESCU

 

Antrenori: EUGEN TROFIN, NICULAE NEDEF

 

3. 1971 C.M. UNIVERSITAR         Ediţia 4 în CEHOSLOVACIA – loc III – bronz  

 

            ŞTEFAN ORBAN                                           VIRGIL TALE

            MIRCEA ŞTEFF                                             ŞTEFAN BIRTALAN

            GHIŢĂ LICU                                                  GAVRIL KICSID

            ILIE CÂRLAN                                                 ION CHIRCU

            LAURENŢIU ROŞU                                       RADU VOINA

            ROLAND GUNESCH                                                ADRIAN COSMA

            SIMION SCHOBEL                                        SILVIU BĂDĂU

            MARIN DAN                                                   LIVIU BOTA

Antrenori: EUGEN TROFIN, ROMEO SOTIRIU

 

4. 1990 C.M. UNIVERSITAR         Ediţia 11 în OLANDA – loc II – argint

 

            SORIN TOACSEN                                          ROBERT LICU

            RADU MARC                                                             DANIEL COMAN

            CĂTĂLIN MIREA                                           RUDI PRISĂCARU

            CONSTANTIN NEAGU                                 NICHIFOR DOBRESCU

            CONSTANTIN RĂDUŢĂ                               ALEXANDRU DEDU

            REMUS MOLDOVAN                                    HORAŢIU GALL

            FLORIN SÂMBOAN                                      ROBERT KISS

 

Antrenori: OTTO HELL, GHEORGHE ZAMFIR

 

FEMININ

           

5. 1994 C.M. UNIVERSITAR         Ediţia 1 în SLOVACIA – loc III – bronz

 

            MIHAELA CIOBANU                                    GABRIELA ANTONEANU   

            GEORGETA JITARU                                                 DANIELA IOSUB

            CORINA ŞCHIOPU                                       ISABELA PARASCHIV

            LĂCRĂMIOARA ALEXESCU                        GABRIELA ARTENE

            ADRIANA ŞUTA                                            NICOLETA ROŞCA

            VICTORINA STOENESCU                            MIRELA GHEORGHE

            MIHAELA SÂRBU                                         SIMONA STANCIU

            LĂCRĂMIOARA ILIE

 

            Antrenori: SIMION POMPILIU, COSTEL PETREA

 

6. 1996 C.M. UNIVERSITAR         Ediţia 2 în BULGARIA – loc III – bronz

            MIHAELA CIOBANU                                    ELENA IORGU

            MIHAELA CRĂCANĂ                                    ANA MARIA STECZ

            STANCUŢA GHIONEA                                 ALINA GROS

            SIMONA STANCIU                                        MIRELA SĂNDICA

            VICTORINA STOENESCU                            NARCISA LECUŞANU

            DANIELA IOSUB                                           ROXANA BERILĂ

            ANA MARIA GALL                                        LUMINIŢA NICHITEANU

 

            Antrenori: LUCIAN RÂŞNIŢĂ

 

7. 1998 C.M. UNIVERISTAR         Ediţia 3 în POLONIA – loc II – argint

            ILDIKO KEREKES                                        VIORICA MINCAN

            MIHAELA CRĂCANĂ                                    IONELA BĂRCĂNESCU

            CORINA CIOLACU                                       NICOLETA GÂSCĂ

            SIMONA STANCIU                                        ROXANA BERILĂ

            ANA MARIA POPA                                        LUMINIŢA BUHNECI

            ALINA BIDIREL

 

            Antrenori: CORNEL BĂDULESCU

 

 

8. 2000 C.M. UNIVERSITAR         Ediţia 4 în FRANTA – loc II – argint

           

            ILDIKO KEREKEŞ                                        ELENA NĂPAR

            TALIDA TOLNAI                                           ALINA ARITON

            IONICA MUNTEANU                                    MELINDA TOTH

            MARCELA POPESCU                                   MĂDĂLINA STRATON         

            ELENA RUJAN                                              VIORICA MINCAN

            CORNELIA RÂMBU                                      LUMINIŢA BUHNECI

            DOINA PICU                                                             RAMONA FARCĂU

            MIRELA ROGOZ

 

            Antrenor: GHEORGHE TADICI, ELENA DRĂGĂNESCU

 

9.       2008 C.M. UNIVERSITARE, Ediţia 8, în Italia, loc III, bronz

 

ANDREEA SMEDESCU                            OANA MANEA

PAULA TEODORESCU                             IULIA PUŞCAŞU

GEORGETA VARTIC                                 GEORGIANA COADĂLATĂ

MAGDALENA PARASCHIV                     CĂTĂLINA CIOAREC

MARILENA GHERMAN                            CLARA VĂDINEANU

ADA MOLDOVAN                                      DANIELA CRAP

            MELINDA GEIGER                                                JANINA LUCA

 

            Antrenori: IOAN BĂBAN, ELENA DRĂGĂNESCU

 

    10.    2010   C.M. UNIVERSITARE, Ediţia 9, în Ungaria, loc II, argint

 

            ANDREEA SMEDESCU                                ROXANA RAHNEA

            ADRIANA ŢĂCĂLIE                                      MELINDA GEIGER – cpt.

            DANIELA ŞUBA                                            NICOLETA DINCĂ

            DANIELA BRÂNZAN                                     MARINELA BURGHEL

            OANA CRISTEA                                             LUCIANA MARIN

            CRISTINA ZAMFIR                                        CRISTINA POP

MAGDALENA PARASCHIV                         DIANA DRUŢU

            Antrenori: IOAN BĂBAN, ELENA DRĂGĂNESCU.

ECHIPE DE CLUB CÂŞTIGĂTOARE DE

CUPE EUROPENE 1961-2009 

 

FEMININ

 

1.      1961 Cupa Campionilor = Stiinţa Bucureşti

2.      1964 Cupa Campionilor = Rapid Bucureşti

3.      1984 Cupa I.H.F. = Chimistul Rm. Vâlcea

4.      1989 Cupa Cupelor = Stiinta Bacău

5.      1989 Cupa I.H.F. = Chimistul Rm. Vâlcea

6.      1993 Cupa I.H.F. = Rapid Bucureşti

7.      1996 Cupa Oraselor = Silcotub Zalău

8.      2000 Cupa Oraselor = Rapid Bucureşti

9.      2002 Cupa Challenge = Universitatea Remin Deva

10.  2006 Cupa Challenge = Rulmentul Braşov

11.  2007 Cupa Cupelor = Oltchim Rm. Vâlcea

 

RAPID Bucureşti: 3 Cupe Europene (1964, 1993, 2000), CHIMISTUL (Oltchim) Rm. Vâlcea 3 (1984, 1989,2007), ŞTIINŢA Univ. Buc. 1 )1961), ŞTIINŢA Univ. Bacău 1 (1989), SILCOTUB Zalău 1 (1996), U. Remin Deva 1 (2002), Rulmentul Braşov 1 (2006).

 

1. 1960 – 1961 Cupa Campionilor Europeni Editia 1

Loc I         ŞTIINŢA (ulterior Universitatea) Bucureşti

 IRENE NAGY – KLIMOVSKI                       CAROLINA CÂRLIGEANU – căpitan

 ECATERINA IONESCU                                 AURORA LEONTE

 AURELIA SĂLĂGEANU-TUDOR               ELENA PĂDUREANU

 DANA UNGUREANU                                     IOZEFINA ŞTEFĂNESCU

 ELLA JECU                                                      GHERLINDE REIPP

 MARIA STEF                                                    HILDE ROTH

 CORNELIA CONSTANTINESCU

 

Antrenor: CONSTANTIN PILICĂ POPESCU

 

 

            2. 1963 – 1964 Cupa Campionilor Europeni

Loc I               RAPID Bucuresti

            IRENE NAGY – KLIMOVSKI                  ANTOANETA VASILE-OŢELEA

            MARGARETA HANEC                             ANA STARC-STĂNISEL

            MARIA CONSTANTINESCU                   ELENA HEDEŞIU

            RODICA FLOROIANU                              IULIANA NACO

            CONSTANŢA DUMITRESCU                 AURELIA SĂLĂGEANU-TUDOR

            FLORICA BALOSACHE                           HILDE ROTH

 

            Antrenor: Gabriel Zugrăvescu         

 

3. 1983-1984 Cupa I.H.F. (Federatia Internaţională de Handbal)

Loc I   CHIMISTUL Rm. Valcea

            CRISTINA LADA-ROUA                          MARIA TÖRÖC- DUCA – căpitan

            DOINA COPOTZ – RODEANU                RODICA PESTREA

            EDIT TŐRŐC-MATEI                               DOINA BUCUR

            FELICIA TIPI                                              NICOLETA PETRE

            GEORGETA ANDRONACHE                  HILDA HRIVNAC

            ELENA MORARIU                                                 NICOLITA BAZĂRÂNCĂ

            NICOLETA LAZĂR                                   ADRIANA CĂLIN

            MARIA PETRE

 

            Antrenori: CONSTANTIN POPESCU PILICĂ, Maria Ciulei

 

 

4. 1988-1989 Cupa Cupelor

Loc I   ŞTIINŢA Bacău

            IOANA VASILCA                                       GABRIELA ANTONEANU

            EUGENIA JITARU                                     LIDIA BUDNĂRAŞU

            MARILENA PETREA                                ELENA CIOBOTARU

            EVA DARVAS                                             IONELA TARLOI

            ADRIANA POPA                                         EMILIA LUCA

            FILOFTEIA DANILOV                              LAURICA LUNCA

            GEORGETA CERVENCIUC                    ANGELA BRÂNDIŞOIU

 

            Antrenori: MIHAI PINTEA, COSTEL PETREA

 

5. 1988-1989 Cupa I.H.F.

Loc I   CHIMISTUL Rm. Valcea

            DOINA RODEANU                                     MARIA TÖRÖC  DUCA – căpitan

            CARMEN MOLDOVAN                            EDIT TÖRÖC – MATEI

            MARIA DINCĂ                                           DENISA ROMETE – NAN

            LĂCRĂMIOARA LAZĂR                         MIHAELA GRĂDINARU

            NADINA NEDELCU                                  VIORICA DUMITRACHE

            GEORGETA CURMENT                           LILIANA ŢOPEA

 

            Antrenori: Gheorghe IONESCU, ION GHERHARD

            Antrenor federal: BOGDAN MACOVEI   

 

6. 1992-1993 Cupa I.H.F.

Loc I   RAPID Bucureşti

            MIHAELA CIOBANU                                MARILENA DOICIU – căpitan

            CARMEN PETRESCU                               FLORENTINA CIOBOTARU

            SORINA LEFTER                                       MARILENA FÂNARU

            VASILICA DOBRE                                     SORINA ARVATU KOSINSKI

            ADRIANA STANCIU                                 GABRIELA DIMCESCU

            FLORICA IVAN VASILE                          MIOARA CIPAIAN

            FLORENTINA DOBRE                             MIHAELA CHITOROAGĂ          

            MARIANA IVAŞCU                                   ILEANA DANIELA

 

            Antrenori: TIBERIUS MILEA, NICOLAE DIACONU

           

7. 1995-1996 Cupa Oraselor

Loc I   SILCOTUB Zalău

            OLIMPIA VEREŞ                                       ALINA ŢURCAŞ-JULA – căpitan

            MAGDALENA POP                                                LUCIA BUDNĂRAŞU

            TALIDA TOLNAI                                       VALERIA MOTOGNA

            MARIA RĂDOI                                           ARTEMIZA SĂGMAR

            LĂCRĂMIOARA FIASTRU                     CARMEN GOARNĂ

            ALINA MĂEREAN                                     ADRIANA VISU

            DORINA CRIŞAN                                       SANDA CRISTE

            ANDREEA NAGY

            Antrenori: GHEORGHE TADICI

 

            8. 1999-2000 Cupa Oraselor

Loc I   RAPID C.F.R. Bucuresti

 

CRISTINA DOGARU-CUCUIANU – căpitan     ALINA DOBRIN

CARMEN PETRESCU – BUCUR                        MONICA IACOB

CRISTINA MIHAI                                      CORINA OCOŞ

ELENA IORGU-MOISE                             ELENA NĂPAR

ADINA MĂRGULESCU                            FLORICA PREDA

NICOLETA GÎSCĂ                                     IULIANA GHEORGHE

ANDREEA GRAS                                       GEORGETA MILITARU

 

Antrenori: VASILE MĂRGULESCU, CONSTANTIN POPESCU PILICĂ

 

9. 2001 – 2002 Challenge Cup

Loc I               U-REMIN Deva

           

ILEANA BISTRICEANU                           LAURA POENARU

GEORGETA NANIŢĂ GRIGORE           ALINA BIDIREL

ELENA AVĂDANII                                    GEANINA TONCEAN

DOINA PATRU                                           GEORGETA DASCALU

CODRUŢA ZAVRAGIU                            DOINA ROMAN PICU

VALENTINA ELISEI                                 MELINDA TOTH

 SIMONA BOZAN

 

Antrenori: CORNEL BĂDULESCU, IOAN MĂTĂSARU

 

            10. 2005-2006 CHALLENGE CUP

Loc I               RULMENTUL Braşov

 

MIHAELA CRĂCANĂ                                          MIHAELA ZAVRAGIU

IONICA MUNTEANU                                            ROXANA AIACOBOAIE

ANETA GHEORGHE                                             ALINA MĂIEREAN

COSMINA RUS- DAMIAN                                                MIHAELA URCAN

CRISTINA NICOLAE                                            SLADJANA DRONIC

VALENTINA RADU                                              ECATERINA NIŢĂ

GABRIELA CHIŢULESCU                                  MELINDA ČRDOŞ

ANA MARIA HANCIUC                                       RAMONA GEANĂ

DANIELA MOLFEA                                              MARIA AVRAM

MIHAELA SEIFER                                                 ELENA AVĂDANII           

 

Antrenori : MARIANA TÂRCĂ, AURELIAN ROŞCA

 

 

11. 2006-2007 Cupa Cupelor

Loc 1 OLTCHIM Rm. Vâlcea

 

LUMINIŢA HUŢUPAN DINU                              STELUŢA LUCA – CĂPITAN

TEREZA PÂSLARU                                               ROXANA GATZEL

TALIDA TOLNAI                                                   NARCISA LECUŞANU

VALENTINA ARDEAN ELISEI                          ADINA MEIROŞU             

RAMONA FARCĂU MAIER                                ADRIANA NECHITA

IONELA GÂLCĂ STANCA                                  ANDREEA SMEDESCU

MIHAELA TIVADAR                                            CLARA VĂDINEANU

ADRIANA ŢĂCĂLIE

 

Antrenori: GHEORGHE TADICI , POPA SEVIŞTEANU

 

MASCULIN

 

12.  1965 Cupa Campionilor = Dinamo Bucureşti

13.  1968 Cupa Campionilor = Steaua Bucureşti

14.  1977 Cupa Campionilor = Steaua Bucureşti

15.  1985 Cupa I.H.F. = Minaur Baia Mare

16.  1998 Cupa I.H.F. = Minaur Baia Mare

17.  2006 Cupa Challenge = Steaua Bucureşti

18.  2007 Cupa Challenge = U.C.M. REŞIŢA

19.  2008 Cupa Challenge = U.C.M. REŞIŢA

20.  2009 Cupa Challenge = U.C.M. REŞIŢA

 

STEAUA Bucureşti 3 Cupe Europene (1968, 1977, 2006), MINAUR Baia Mare 2 (1985, 1998), DINAMO Bucureşti 1 (1965), U.C.M. REŞIŢA 2 (2007, 2008, 2009)

 

12. 1964-1965 Cupa Campionilor Europeni

 

Loc I   DINAMO Bucureşti

 

            MIHAI REDL                                                           PETRE IVĂNESCU - căpitan

IOAN BOGOLEA                                                    ION IONESCU-NELI

MIRCEA COSTACHE I                                         VIRGIL HNAT-GIL

CEZAR NICA                                                          IOAN MOSER

MIRCEA COSTACHE II                                       LUCIAN POPESCU

GHEORGHE COMAN-GICĂ                                GEORGE BĂDULESCU-GEO

GHEORGHE COVACI                                           ION MUREŞAN

RUDOLF SCHUMAN

 

Antrenori: OPREA VLASE

 

13. 1967-1968 Cupa Campionilor Europeni

Loc I   STEAUA Bucureşti

                                             

 ALEXANDRU DINCĂ                                          GHEORGHE GRUIA

 IOAN BELU                                                                        CORNEL OŢELEA

 IOSIF IACOB                                                          GHEORGHE GORAN

 DAN ROSESCU                                                      MIHAI MARINESCU

 DAN ALBOAICA                                                   ION POPESCU

 CRISTIAN DIETER                                              OLIMPIU SAVU

 

Antrenori: OCTAVIAN NIŢESCU, OLIMPIU NODEA


14. 1976-1977 Cupa Campionilor Europeni

Loc I   STEAUA Bucureşti

 

            NICOLAE MUNTEANU                            CRISTIAN GAŢU – căpitan

            VIRGIL MARCHIDAN                              RADU VOINA

            ŞTEFAN BIRTALAN                                 GAVRIL KICSID

            WERNER STOCKL                                                CEZAR DRĂGĂNIŢĂ

            DAN PETRU                                                            LAURENŢIU ROŞU

            ION VĂRGĂLUI                                         VICTOR NEAGU

            CONSTANTIN TUDOSIE

 

            Antrenori: CORNEL OŢELEA, OTTO TELLMAN

 

15. 1984-1985 Cupa I.H.F. (Federaţia Internaţională de Handbal)

Loc I   MINAUR Baia Mare

 

            MIRCEA PETRAN                                     MARICEL VOINEA – căpitan

            NICOLAE NEŞOVICI                                IOSIF BOROŞ

            VIOREL HAIDU                                          DORU PORUMB

            OLIMPIU FLANGEA                                 MIHAI MIRONIUC

            NICOLAE VOINEA                                                GHEORGHE COVACIU

            SORIN RĂDULESCU                                 ALEXANDRU STAMATE

            ION MARTA                                                IOSIF OROS

 

            Antrenori: LASCĂR PANĂ, PETRE AVRAMESCU

 

16. 1988-1989 Cupa I.H.F. (Federaţia Internaţională de Handbal)

Loc -I- MINAUR Baia Mare

            MIRCEA PETRAN                                     MARICEL VOINEA- căpitan

            NICOLAE NEŞOVICI                                HALMAGHI ATILA

            DORU PORUMB                                         LIVIU PAVEL

            GHEORGHE ANDRONIC                         ALEXANDRU STAMATE

            GHEORGHE COVACIU                            GABRIEL COSMA

            SORIN RĂDULESCU                                 DĂNUŢ IONESCU

            DOREL IACOB                                           COSTEL COMAN

            ADI POPOVICI

           

Antrenori: LASCĂR PANĂ

 

17 . 2005-2006 Cupa Challenge

Loc -I- STEAUA Bucureşti

 

            ŞTEFAN LAUFCEAC                                VIOREL MAZILU- Căpitan

            IONUŢ CIOBANU                                       MARIUS NOVANC

            ALIN SANIA                                                            IULIAN STAMATE

            ANDREI CIAN                                            MIHUŢ PANCU

            ŞTEFAN BIRTALAN junior                      BOGDAN VOINA

            CRISTIAN GHEORGHE                            ADRIAN VASILE

            CRISTIAN PREDA                                     OVIDIU MIHĂILĂ

            ALEXANDRU PETRE                               MARIAN RĂPCIUGĂ

 

            Antrenori : VASILE  STÂNGĂ, NICOLAE MUNTEANU

 

18. 2006-2007 Cupa Challenge

                                                     Loc -I- UC.M. Reşiţa

IONESCU CRISTIAN                                 ANTONARU CRISTIAN

CANUŞĂ RĂZVAN                                                MACRI GEORIANOS

CIUBOTARIU FLORIN                             GROZĂVESCU MARIUS

BUTULIJA BOJAN                                     VAIDASIGAN ILIE

ROHOZNEANU MIHAI                             KOVACEVIC VLADIMIR

MACOVEI ANDREI                                   TUCANU ADRIAN

PASIKC DUSAN                                          PÂRVAN SEBASTIAN

IRIMESCU GHEORGHE                           CUCIULA SORIN

POP VALENTIN

Antrenori: AIHAN OMER, CZARI GLIGORE

 

19. 2007-2008 Cupa Challenge

Loc -I- UC.M. REŞIŢA

 

IONESCU CRISTIAN                                 ANTONARU CRISTIAN

PANCU MIHUŢ                                           MACRI GEORIANOS

CIUBOTARIU FLORIN                             GROZĂVESCU MARIUS

BUTULIJA BOJAN                                     VAIDASIGAN ILIE

ROHOZNEANU MIHAI                             KOVACEVIC VLADIMIR

MACOVEI ANDREI                                   TUCANU ADRIAN

CLAH BARNABAS                                     PÂRVAN SEBASTIAN

IRIMESCU GHEORGHE                           CUCIULA SORIN

Antrenori: AIHAN OMER, CZARI GLIGORE

 

20. 2008-2009 Cupa Challenge                         

Loc -I- UC.M. REŞIŢA

 

IONESCU CRISTIAN                                 DAMIANOVIC NENAD

PANCU MIHUŢ                                           STAN IOAN CLAUDIU

CIUBOTARIU FLORIN                             GROZĂVESCU MARIUS

BUTULIJA BOJAN                                     VAIDASIGAN ILIE

ROHOZNEANU MIHAI                             FILIP MARIAN

PRACHAR MARTIN                                  TUCANU ADRIAN

VINHBOVSKY YAN                                   PÂRVAN SEBASTIAN

IRIMESCU GHEORGHE                           CUCIULA SORIN

PÎRÎIANU EREMIA                                   PASIC DUSAN

 

Antrenori: AIHAN OMER, CZARI GLIGORE

                                                                                                                    

 

ECHIPE DE CLUB FINALISTE ÎN CUPELE EUROPENE

 

CUPA CAMPIONILOR - MASCULIN

 

            1963    DINAMO Bucureşti – DUKLA Praga (Cehoslovacia)

                        (un singur joc la Paris) scor final 13-15, după prelungiri, 13-13 (5-10)

                        Antrenor: OPREA VLASE 

            1971    STEAUA Bucureşti – VfL GUMMERSBACH (RFGermania)

                        (un singur joc la Dortmund) scor final 16-17 (6-7)

                        Antrenori: CORNEL OŢELEA, OTTO TELLMAN

            1989    STEAUA Bucureşti – SKA MINSK (URSS) tur-retur       53-61

                        Bucureşti 30-24           Minsk 23-37

                        Antrenori: RADU VOINA, ŞTEFAN BIRTALAN

                                                           

FEMININ

 

            1973    Univ. TIMIŞOARA – SPARTAK Kiev (URSS)

                        (un singur joc) scor final 8-17 (3-8)

                        Antrenor: CONSTANTIN LACHE

 

1986        Ştiinţa Univ. Bacău - Spartak Kiev (URSS)

Bacău 23-29 (12-16)       Kiev 22-23 (11-12)

                        Antrenori: ALEXANDRU MENGONI, COSTEL PETREA

 

2010        OLTCHIM Rm. Vâlcea – VIBORG H.K. (Danemarca), tur-retur, 52-60

Herning 21-28;            Bucureşti 31-32

Antrenori: RADU VOINA, AURELIAN ROŞCA.

 

CUPA CUPELOR

 

MASCULIN, 1983    DINAMO Bucureşti – SKA MINSK (URSS) tur-retur 48-58, Buzău 26-24         Minsk 22-34                   

Antrenor : GHIŢĂ LICU

 

        2002        OLTCHIM Rm.Vâlcea – HC LADA Togliatti (Rusia) tur-retur 52-55, Rm.Vâlcea 32-27             Togliatti 20-28

        Antrenori: MARIANA TÂRCĂ, IOAN GHERHARD

 

 

CUPA CHALLENGE

FEMININ

            2003    SELMONT Baia Mare – BORUSSIA DORTMUND (Germania)

                        Dortmund 16-24                    Baia Mare 27-21

                        Antrenori: IOAN GHERHARD, SORIN RĂDULESCU

 

            2004    Univ. REMIN Deva – FC NURENBERG (Germania) tur-retur 56-58

                        Nurenberg 23-29       Deva 33-29

                        Antrenor. LIVIU PARASCHIV         

 

            2006 Tomis Constanţa – RULMENTUL Braşov

                        Antrenori : DUMITRU MUŞI, ION PUŞCAŞU

                        Finala Românească la Braşov: 30-22 (14-10), la Constanţa: 24-25 (11-14)

 

MASCULIN

1971        Univ. Bucovina Suceava – UC.M. Reşiţa (România) 47-50

Antrenor: PETRE GHERVAN

Finală românească la Reşiţa: 25-27 , la Suceava: 20-25

 


HANDBALIŞTI ROMÂNI CARE AU CUCERIT TITLURI DE
CAMPIONI MONDIALI  -  FEMININ

 

1956 în R.F.Germania – Handbal în 11 jucători

1960 în Olanda – Handbal în 11 jucători

1962 în Romania – handbal în 7 jucători

 

                        Trei titluri

1. Irene Naghi-Klimovschi                              - 1956,1960,1962

2. Ana Stark-Stănişel                                      - 1956,1960,1962

3. Maria Scheip-Constantinescu                     - 1956,1960,1962

4. Iozefina Ugron-Stefănescu                         - 1956,1960,1962

5. Victoriţa Dumitrescu                                   - 1956,1960,1962

6. Aurelia Sălăgeanu-Tudor                            - 1956,1960,1962

 

                        Două titluri

1. Elena Rado-Jianu                                        - 1956,1960

2. Carolina Răceanu-Cârligeanu                     - 1956,1960

3. Elena Stefănescu-Pădureanu                      - 1956,1960

4. Lucia Dobre                                                - 1956,1960

5. Aurora Bran-Alexandrescu                         - 1956,1960

6. Mora Vindt Martini                                    - 1956,1960

7. Irene Ghunter-Kinn                                                - 1956,1960

8. Antoaneta Vasile-Oţelea                             - 1960,1962

9. Aurora Niculescu-Leonte                            - 1960,1962

 

                        Un titlu

1. Ileana Kolesnicov Giurescu                        - 1956

2. Magda Drasser Haberpursch                       - 1956

3. Elena Roşu                                                  - 1960

4. Liliana Borcea Biro                                     - 1962

5. Iuliana Naco                                                - 1962

6. Elena Hedeşiu                                             - 1962

7. Constanţa Dumitrescu                                 - 1962

8. Ana Nemetz                                                - 1962

9. Felicia Ghiorghiţă Bâtlan                            - 1962

10. Edeltraut Frantz Sauer                              - 1962

11. Cornelia Constantinescu                           - 1962

 

26 handbaliste din Romania au cucerit titluri de CAMPIOANE MONDIALE

(6 trei titluri, 9 doua titluri, 11 un titlu )

 
MASCULIN

 

1961 în R.F. Germania

1964 în Cehoslovacia

1970 în Franta

1974 în R.D. Germană

 

                       


                        Trei titluri

1. Cornel Oţelea                                              - 1961, 1964, 1970

 

                        Doua titluri

1. Mihai Redl                                                  - 1961, 1964

2. Olimpiu Nodea                                           - 1961, 1964

3. Virgil Hnat                                                  - 1961, 1964

4. Mircea Costache I                                       - 1961, 1964

5. Ion Bogolea                                                - 1961, 1964

6. Petre Ivănescu                                             - 1961, 1964

7. Ioan Moser                                                  - 1961, 1964

8. Aurel Bulgariu                                            - 1961, 1964

9. Mircea Costache II                                                 - 1961, 1964

10. Ion Popescu                                              - 1964, 1970

11. Gheorghe Gruia                                        - 1964, 1970

12. Cezar Nica                                                - 1964, 1970

13. Cornel Penu                                              - 1970, 1974

14. Alexandru Dincă                                       - 1970, 1974

15. Cristian Gaţu                                             - 1970, 1974

16. Gheorghe Licu                                          - 1970, 1974

17. Roland Gunesch                                       - 1970, 1974

18. Ştefan Orban                                             - 1970, 1974

19. Ştefan Birtalan                                          - 1970, 1974

20. Gavril Kicsid                                             - 1970, 1974

                                    Un titlu          

1. Geo Bădulescu                                            - 1961

2. Gheorghe Covaci                                        - 1961

3. Otto Tellman                                               - 1961

4. Gheorghe Coman                                        - 1961

5. Virgil Tale                                                   - 1964

6. Iosif Iacob                                                   - 1964

7. Mihail Marinescu                                        - 1970

8. Titus Moldovan                                           - 1970

9. Valentin Samungi                                       - 1970

10. Gheorghe Goran                                       - 1970

11. Adrian Cosma                                           - 1974

12. Werner Stockl                                           - 1974

13. Dan Marin                                                 - 1974

14. Constantin Tudose                                    - 1974

15. Radu Voina                                               - 1974

16. Mircea Ştef                                               - 1974

17. Mircea Grabovschi

38 de handbalisti din Romania au cucerit titluri de CAMPIONI MONDIALI

(1 cu trei titluri, 20 cu doua titluri, 17 cu un titlu )

 

HANDBALIŞTI ROMÂNI MEDALIAŢI LA JOCURILE OLIMPICE

 

                                                Argint 1976 MONTREAL

                                                Bronz 1972 MUNCHEN

                                                Bronz 1980 MOSCOVA

                                                Bronz 1984 LOS ANGELES

 

            Trei medalii

1. Nicolae Munteanu               Argint 1976, Bronz 1980, Bronz 1984

2. Ştefan Birtalan                    Argint 1976, Bronz 1972, Bronz 1980

3. Radu Voina                         Argint 1976, Bronz 1972, Bronz 1980

4. Adrian Cosma                     Argint 1976, Bronz 1972, Bronz 1980

5. Alexandru Folker                Argint 1976, Bronz 1980, Bronz 1984

 

            Două medalii

1. Cornel Penu                        Argint 1976, Bronz 1972

2. Cristian Gaţu                       Argint 1976, Bronz 1972

3. Roland Gunesch                 Argint 1976, Bronz 1972

4. Gavril Kicsid                       Argint 1976, Bronz 1972

5. Ghiţă Licu                           Argint 1976, Bronz 1972

6. Werner Stockl                     Argint 1976, Bronz 1972

7. Constantin Tudosie             Argint 1976, Bronz 1972

8. Cezar Drăgăniţă                  Argint 1976, Bronz 1980

9. Marian Dumitru                  Bronz 1980, Bronz 1984

10. Iosif Boros                        Bronz 1980, Bronz 1984

11. Maricel Voinea                  Bronz 1980, Bronz 1984

12. Vasile Stângă                    Bronz 1980, Bronz 1984

13. Cornel Durău                    Bronz 1980, Bronz 1984

14. Nicolae Vasilca                 Bronz 1980, Bronz 1984

 

            O medalie

1. Alexandru Dincă                 Bronz 1972

2. Gheorghe Gruia                  Bronz 1972

3. Valentin Samungi               Bronz 1972

4. Simion Schobel                   Bronz 1972

5. Virgil Tale                           Bronz 1972

6. Marin Dan                           Bronz 1972

7. Mircea Grabovschi              Argint 1976

8. Claudiu Ionescu                  Bronz 1980

9. Lucian Vasilache                 Bronz 1980

10. Alexandru Buligan            Bronz 1984

11. Gheorghe Covaciu            Bronz 1984

12. Dumitru Berbece               Bronz 1984

13. Mircea Bedivan                 Bronz 1984

14. Gheorghe Dogărescu        Bronz 1984

15. Vasile Oprea                     Bronz 1984

16. Adrian Simion                   Bronz 1984

35 handbalişti din România sunt medaliaţi la JOCURILE OLIMPICE

(5 cu trei medalii, 14 cu doua medalii, 16 cu o medalie)

 

HANDBALIŞTI ROMÂNI MEDALIAŢI

LA JOCURILE OLIMPICE ŞI CAMPIONATE MONDIALE

 

            MEDALII J.O.                                                              CAMPIONI MONDIALI

 

ARGINT 1976 MONTREAL                                                 1961 în R.F. GERMANIA

BRONZ 1972 MÜNCHEN                                                    1964 în CEHOSLOVACIA

BRONZ 1980 MOSCOVA                                                     1970 în FRANŢA              

BRONZ 1984 LOS ANGELES                                              1974 în R.D. GERMANĂ

 

            5 Medalii – 1 Handbalist                  

            3 Medalii la Jocurile Olimpice şi 2 titluri la Campionatele Mondiale

1. ŞTEFAN BIRTALAN – argint JO 1976, bronz JO 1972 şi 1980; C.M. 1970, C.M. 1974

 

            4 Medalii – 7 Handbalişti                 

            – 2 Medalii la Jocurile Olimpice şi 2 titluri la Campionatele Mondiale

1. CRISTIAN GAŢU – argint jo 1976, bronz JO 1972; C.M. 1970, C.M. 1974

2. CORNEL PENU    – argint jo 1976, bronz JO 1972; C.M. 1970, C.M. 1974

3. ROLAND GUNESCH – argint jo 1976, bronz JO 1972; C.M. 1970, C.M. 1974

4. GAVRIL KICSID – argint jo 1976, bronz JO 1972; C.M. 1970, C.M. 1974

5. GHIŢĂ LICU        – argint jo 1976, bronz JO 1972; C.M. 1970, C.M. 1974

 

            3 Medalii la Jocurile Olimpice şi 1 titlu la Campionatele Mondiale

6. RADU VOINA       – argint JO 1976, bronz JO 1972 şi 1980; C.M. 1974

7. ADRIAN COSMA – argint JO 1976, bronz JO 1972 şi 1980; C.M. 1974

 

            3 Medalii – 7 Handbalişti     

            – 3 Medalii la Jocurile Olimpice

1. NICOLAE MUNTEANU – argint JO 1976, bronz JO 1980 şi 1984

2. ALEXANDRU FOLKER– argint JO 1976, bronz JO 1980 şi 1984

 

            – 2 Medalii la Jocurile Olimpice şi 1 titlu la Campionatele Mondiale

3. WERNER STOCKL        – argint jo 1976, bronz JO 1972; C.M. 1974

4. CONSTANTIN TUDOSIE – argint JO 1976, bronz JO 1972; C.M. 1974

 

            – 1 Medalie la Jocurile Olimpice şi 2 titluri la Campionatele Mondiale

5. GHEORGHE GRUIA      – bronz JO 1972; C.M. 1964, C.M. 1970

6. ALEXANDRU DINCĂ   – bronz JO 1972; C.M. 1964, C.M. 1970

 

            – 3 Titluri la Campionatele Mondiale

7. CORNEL OŢELEA         – C.M. 1961, C.M.1964, C.M. 1970

 

            2 Medalii – 23 Handbalişti

            – 2 Medalii la Jocurile Olimpice

1. CEZAR DRĂGĂNIŢĂ    – argint JO 1976, bronz JO 1980

2. MARIAN DUMITRU      – bronz JO 1980, bronz JO 1984

3. IOSIF BOROŞ                  – bronz JO 1980, bronz JO 1984

4. MARICEL VOINEA       – bronz JO 1980, bronz JO 1984

5. VASILE STÂNGĂ           – bronz JO 1980, bronz JO 1984

6. CORNEL DURĂU           – bronz JO 1980, bronz JO 1984

7. NICOLAE VASILCA      – bronz JO 1980, bronz JO 1984

 

            – 1 Medalie la Jocurile Olimpice şi 1 titlu la Campionatele Mondiale           

8. VALENTIN SAMUNGI – bronz JO 1972; C.M. 1964

9. VIRGIL TALE                 – bronz JO 1972; C.M. 1964

10. MARIN DAN                  – bronz JO 1972; C.M. 1974

11. MIRCEA GRABOVSCHI – argint JO 1976; C.M. 1974

 

            – 2 Titluri la Campionatele Mondiale

12. MIHAI REDL                 – C.M. 1961, C.M. 1964

13. OLIMPIU NODEA        – C.M. 1961, C.M. 1964

14. VIRGIL HNAT               – C.M. 1961, C.M. 1964

15. MIRCEA COSTACHE I – C.M. 1961, C.M. 1964

16. ION BOGOLEA                         – C.M. 1961, C.M. 1964

17. PETRE IVĂNESCU      – C.M. 1961, C.M. 1964

18. IOAN MOSER                – C.M. 1961, C.M. 1964

19. AUREL BULGARIU     – C.M. 1961, C.M. 1964

20. MIRCEA COSTACHE II – C.M. 1961, C.M. 1964

21. ION POPESCU               – C.M. 1961, C.M. 1964

22. CEZAR NICA                – C.M. 1964, C.M. 1970

23. ŞTEFAN ORBAN          – C.M. 1970, C.M. 1974

           

1 Medalie – 17 Handbalişti 

            1 Titlu de Campion Mondial

1. GHEORGHE COVACI               – C.M. 1961

2. GHEORGHE BĂDULESCU      – C.M. 1961

3. OTTO TELMAN                         – C.M. 1961

4. GHEORGHE COMAN                – C.M. 1961

5. IOSIF IACOB                               – C.M. 1964

6. MIHAIL MARINESCU              – C.M. 1970

7. TITUS MOLDOVAN                  – C.M. 1970

8. GHEORGHE GORAN                 – C.M. 1970

9. MIRCEA ŞTEF                            – C.M. 1974

 

            - 1 Medalie la Jocurile Olimpice

10. SIMION SCHOBEL                       - JO 1972

11. LUCIAN VASILACHE                 - JO 1980

12. CLAUDIU IONESCU                    - JO 1980

13. GHEORGHE DOGĂRESCU        - JO 1984

14. GHEORGHE COVACIU              - JO 1984

15. ADRIAN SIMION                          - JO 1984

16. ALEXANDRU BULIGAN            - JO 1984

54 handbalişti români au obţinut medalii şi titluri la J.O. şi Campionate Mondiale

 

 

ANTRENORI CARE AU CUCERIT CU ECHIPELE NATIONALE

 TITLURI DE CAMPIONI MONDIALI   (SENIORI – SENIOARE)

 

            1956 Handbal feminin în RF Germania (handbal în 11 jucatori)

            1960 Handbal feminin în Olanda (handbal în 11 jucatori)

            1961 Handbal masculin în RF Germania

            1962 Handbal feminin în Romania

            1964 Handbal masculin în Cehoslovacia

            1970 Handbal masculin în Franta

            1974 Handbal masculin în RD Germană

 

            IOAN KUNST GHERMĂNESCU: 1961, 1964 antrenor principal, 1970 – 1974 antrenor şi consilier tehnic la echipa masculină (ca şef al Comisiei tehnice şi membru IHF nu putea conduce echipa de pe banca tehnică).

            CONSTANTIN POPESCU PILICĂ: 1956, 1960, 1962 antrenor principal al echipei naţionale feminine.

            NICULAE NEDEF: federal şi secund la echipa feminină: în 1956 federal, în 1960 şi 1962 secund. La echipa masculină în 1961 federal, în 1964, 1970, 1974 principal alături de Valse Oprea.

            OPREA VLASE : 1961-principal; 1964- principal în pregătire cu două luni înainte de turneul final se internează în spital  cu hepatită de efort; 1970, 1974 la echipa masculină, principal alături de N. Nedef

            EUGEN TROFIN: 1964, 1970 la echipa masculină.

 

 

ANTRENORI ROMÂNI CARE AU CUCERIT CU ECHIPA NAŢIONALĂ

MEDALII OLIMPICE

 

IOAN KUNST GHERMĂNESCU  1972 bronz, 1976 argint, 1980 bronz

 (antrenor sau consilier tehnic)

NICULAE NEDEF                          1972 bronz, 1976 argint, 1980 bronz, 1984 bronz

OPREA VLASE                                1972 bronz, 1976 argint

LASCĂR PANĂ                                1980 bronz

RADU VOINA                                   1984 bronz

 

ANTRENORI ROMÂNI CARE AU CUCERIT CU ECHIPA NAŢIONALĂ

MEDALII LA CAMPIONATELE MONDIALE UNIVERSITARE

 

1973 în Suedia, 1975 în România, 1977 în Polonia, 1981 în Franţa, 1984 în RF Germania,

1987 în România, 2002 în Spania – feminin

 

                        EUGEN TROFIN                             1973, 1975, 1977, 1987

                        NICULAE NEDEF                          1975, 1977, 1981, 1987

                        IOAN KUNST GHERMĂNESCU             1981

                        LASCĂR PANĂ                               1981, 1984

                        CEZAR NICA                                  1984

                        ROMEO SOTIRIU                           1973

                        ROLAND GUNESCH                     1987

                        GHEORGHE TADICI                     2002

                        IOAN BĂBAN                                  2008, 2010

 

ANTRENORI CARE AU CUCERIT TITLURI LA MONDIALE SAU EUROPENE DE TINERET SAU JUNIOARE

 

 

CONSTANTIN COJOCARU şi IOAN BĂBAN  1995       Brazilia         CM Tineret Feminin

DUMITRU MUŞI şi MIRCEA BUCĂ                  1999       China            CM Tineret Feminin

 

 

            DUMITRU MUŞI şi MIRCEA BUCĂ                  1998       Slovacia         CE Tineret Feminin                          

            MARCEL ŞERBAN, SORIN RĂDULESCU şi ELENA DRĂGĂNESCU

2000       Franţa            CE Tineret Feminin

                                                                         

            AURELIAN ROŞCA şi MARCEL ŞERBAN      1999     Germania         CE Junioare

 

 


ANTRENORI CÂSTIGĂTORI DE CUPE EUROPENE

 

           CONSTANTIN PILICĂ POPESCU: 1. Cupa Campionilor 1961 cu ŞTIINTA Bucureşti;

               2. Cupa IHF 1984 cu CHIMISTUL Rm.Valcea; 3. Cupa Oraşelor 2000 cu Rapid Bucureşti

           LASCĂR PANĂ: 1. Cupa IHF 1985 cu Minaur Baia Mare; 2. Cupa IHF 1988 cu Minaur BM

           GABRIEL ZUGRĂVESCU: Cupa Campionilor 1964 cu RAPID Bucureşti.

            OPREA VLASE: Cupa Campionilor 1965 cu DINAMO Bucureşti.

            VALENTIN NIŢESCU: Cupa Campionilor 1968 cu STEAUA Bucureşti.

            OLIMPIU NODEA: Cupa Campionilor 1968 cu STEAUA Bucureşti.

            CORNEL OŢELEA: Cupa Campionilor 1977 cu STEAUA Bucureşti.

            OTTO TELMAN: Cupa Campionilor 1977 cu STEAUA Bucureşti- secund.

            MARIA CIULEI: Cupa IHF 1984 cu CHIMISTUL Rm.Vâlcea- secund.

            PETRE AVRAMESCU: Cupa IHF  1985 cu MINAUR Baia Mare.

            ION GHERHARD: Cupa IHF 1989 cu CHIMISTUL Rm.Vâlcea.

            GHEORGHE IONESCU: Cupa IHF 1989 cu CHIMISTUL Rm.Vâlcea.

            MIHAI PINTEA: Cupa Cupelor 1989 cu ŞTIINŢA Bacău.

            COSTEL PETREA: Cupa Cupelor 1989 cu ŞTIINŢA Bacău- secund.

            TIBERIUS MILEA: Cupa IHF 1993 cu RAPID Bucureşti.

            NICOLAE DIACONU: Cupa IHF 1993 cu RAPID Bucureşti- secund.

GHEORGHE TADICI: Cupa Oraselor 1996 cu Silcotub Zalău, Cupa Cupelor 2007 cu Oltchim Rm. Vâlcea  

            VASILE MĂRGULESCU: Cupa Oraselor 2000 cu RAPID Bucureşti.

            CORNEL BĂDULESCU: Cupa Challenge 2002 cu Univ. REMIN Deva

            IOAN MĂTĂSARU: Cupa Challenge 2002 cu Univ. REMIN Deva

            MARIANA TÂRCĂ: Cupa Challenge 2006 cu RULMENTUL Braşov.

            AURELIAN ROŞCA: Cupa Challenge 2006 cu RULMENTUL Braşov- secund.

            VASILE STÂNGĂ: Cupa Callenge 2006 cu STEAUA Bucureşti.

NICOLAE MUNTEANU: Cupa Challenge 2006 cu STEAUA Bucureşti- secund

SEVIŞTEANU POPA – Cupa Cupelor 2007 cu OLTCHIM Rm. Vâlcea

AIHAN OMER – Cupa Challenge 2007,2008,2009 cu UC.M. Reşiţa

CZARI GLIGORE  – Cupa Challenge 2007,  2008, 2009 cu UC.M. Reşiţa, secund

 

ANTRENORI AI ECHIPEI NATIONALE DE SENIORI

1936 – 2009

 

Principali                                                                    Secunzi

            FRANCISC MONIS                                                  EUGEN TROFIN

            HANS SCHUSCHNING                                          NICULAE NEDEF

            IOAN KUNST GHERMĂNESCU                           CEZAR NICA

            OPREA VLASE                                                        VALENTIN SAMUNGI

            EUGEN TROFIN                                                      GHIŢĂ LICU

            NICULAE NEDEF                                                    ŞTEFAN ORBAN

            CORNEL OŢELEA                                                   ION VĂRGĂLUI

            LASCĂR PANĂ                                                        DORU SIMION

            DORU SIMION                                                         NICOLAE MUNTEANU

            OTTO HELL                                                                          OMER AIHAN

            CEZAR NICA                                                           PETRE GHERVAN

            ŞTEFAN BIRTALAN                                               SORIN TOACSEN

            GHEORGHE GORAN                                              VASILE STÂNGA

            PETRE IVĂNESCU

            LUCIAN RÎŞNIŢĂ

            OMER AIHAN

            RADU VOINA

 

ANTRENORI AI ECHIPEI NATIONALE DE SENIOARE

1949 - 2009

             Principali                                                       Secunzi

 

            VICTOR COJOCARU                                  DUMITRU POPESCU COLIBAŞ

            CONSTANTIN  PILICĂ POPESCU            NICULAE NEDEF

            BRUNO HOSTREGHER                              LUCIAN ALBU

            GABRIEL ZUGRĂVESCU                                     FRANCISC SPIER

            FRANCISC SPIER                                        CONSTANTIN LACHE 

            VALERIU GOGÂLTAN                              SIMION POMPILIU

            CONSTANTIN LACHE                               ARTUR HOFFMAN

            EUGEN BARTA                                           DAN BĂLĂŞESCU

            SIMION POMPILIU                                     IOAN BOTA

            GHEORGHE SBORA                                   TRAIAN BUCOVALĂ

            IOAN BOTA                                                  LUCIAN RAŞNIŢĂ

            LUCIAN RAŞNIŢĂ                                                 CONSTANTIN P. POPESCU

            BOGDAN MACOVEI                                  GHEORGHE SBORA

            GHEORGHE TADICI                                  GHEORGHE IONESCU

            GHEORGHE IONESCU                              MIRCEA ANTON

            CORNEL BĂDULESCU                              CONSTANTIN COJOCARU

            REMUS DRĂGĂNESCU                             ION NEGOVAN

            DUMITRU MUŞI                                          TIBERIUS MILEA

            CORNEL OŢELEA                                       GHEORGHE TADICI

            GHEORGHE TADICI                                  DUMITRU MUŞI

            RADU VOINA                                              IOAN GHERHARD

                                                                                    AURELIAN ROŞCA

POPA SEVIŞTEAN

VLAD CABA

                                                             LUMINIŢA HUŢUPAN DINU

 

ANTRENORI EMERIŢI

 

1. Constantin  Popescu  Pilică             1960                2. Oprea Vlase                                    1961

3. Niculae Nedef                                 1961                4. Ioan Kunst Ghermănescu               1964

5. Eugen Trofin                                   1970                6. Dumitru Popescu Colibaş               1971

7. Cornel Oţelea                                  1984                8. Lascăr Pană                                     1990

9. Constantin Jude                              1992                10. Ioan Bota                                      1992

11. Pompiliu Simion                            1992                12. Romeo Sotiriu                               1992

13. Constantin Lache                          1992                14. Mihai Pintea                                  1992

15. Traian Bucovală                            1992                16. Dumitru Sârbu                              1992

17. Ioan Donca                                   1992                18. Olimpiu Nodea                            1992

19. Gheorghe Licu                              1992                20. Radu Voina                                  1992

21. Alexandru Ilie                               1992                 22. Valentin Samungi                        1992

23. Tiberius Milea                               1993                24. Gheorghe Tadici                          1996

25. Victor Cojocaru                            1996                26. Petre Ivănescu                              1998

27. Dumitru Muşi                                1998                28. Mircea Bucă                                 1998

29. Tiberiu Orban                                1999                30. Dumitru Olteanu                          1999

31. Gheorghe Bădeanu                       1999                32. Nicolae Marian                             1999

33. Gheorghe Sbora                            1999                 34. Constantin Cojocaru                    1999

35. Ioan Băban                                    1999                36. Alexandru Mengoni                     1999

37. Gheorghe Zamfir                          1999                38. Remus Drăgănescu                      1999

39. Aurel Roşca                                  1999                40. Marcel Şerban                              1999

41. Artur Hoffman                              1999                42. Vasile Mărgulescu                        2000

43. Cornel Bădulescu                          2002                44. Grigore Niţă                                 2002

45. Ovidiu Ţoc                                    2002                46. Elena Drăgănescu                        2002

47. Ion Mătăsaru                                 2002                48. Mihai Făgărăşanu                         2002

49. Mircea Anton                                2003                50. Ion Holban                                   2002

51. Ion Mătăsaru                                 2002                52. Lucian Tucan                               2002

53. Vasile Spătaru                               2003                54. Gabriela Turea                              2003

55. Dan Bălăşescu                               2005                56. Radu Georgescu                          2005

57. Vasile Stângă                                2007                58. Nicolae Munteanu                        2007

59. Dana Nicoleta Ionescu                  2007                60. Mariana Tîrcă                               2007

61. Lucian Râşniţă                              2007                62. Omer Aihan                                 2007

63. Ion Milovan                                  2007                64. Constantin Popa                           2007

 

           

ANTRENORI INTERNAŢIONALI DE EXCELENŢĂ

Distincţie acordată după anul 2000.

În urma propunerilor si discutiilor de la Adunarea Generala, Consiliul de Administratie din data de 12.10. 2007 hotărăşte instituirea unor distincţii de excepţie pentru antrenorii cu performanţe internaţionale deosebite, conform urmatoarelor criterii ce trebuiesc îndeplinite:

 

ANTRENOR INTERNAŢIONAL DE EXCELENŢĂ se acorda:

Campionilor Europeni (Liga Campionilor).

 

ANTRENOR INTERNAŢIONAL se acordă :

 

ANTRENORI INTERNAŢIONALI DE EXCELENŢĂ

OPREA VLASE                                    CONSTANTIN POPESCU

NICULAE NEDEF                                EUGEN TROFIN

OŢELEA CORNEL

IOAN KUNST GHERMĂNESCU          (post-mortem)

GABRIEL ZUGRĂVESCU                    (post-mortem)

           OCTAVIAN NIŢESCU                            (post-mortem)

 

ANTRENORI INTERNAŢIONALI

GHEORGHE TADICI                                  DUMITRU MUŞI

CONSTANTIN COJOCARU                                   MARCEL ŞERBAN

AURELIAN ROŞCA                                                LASCĂR PANĂ

 

SPORTIVI DE ELITĂ AI SECOLULUI

TOP 50 DUPĂ REVISTA „WH MAGAZINE”

 

PETRE IVĂNESCU        GHEORGHE GRUIA CRISTIAN GAŢU

 

GOLGETERI LA CAMPIONATELE MONDIALE - MASCULIN

 

1. C.M. Ediţia 4-a, 1961 în R.F.Germania   1. PETRE IVĂNESCU, România, 24 goluri

            România Loc I                                   Campioană Mondială

 

2. C.M. Ediţia 5-a, 1964 în Cehoslovacia       1. IOAN MOSER, România 32 goluri

            România Loc I                                   Campioană Mondială 

                                   

3. C.M. Ediţia 8-a, 1974 în R.D.Germană  1. ŞTEFAN BIRTALAN, România, 43 goluri

            România Loc I                                   Campioană Mondială

4. C.M. Ediţia 10-a, 1982 în R.F.Germană     1. VASILE STÂNGĂ, România, 65 goluri

            România Loc 5

 

5. C.M. Edţtia 5-a, 1959                                 1. OLIMPIU NODE,A România, 28 goluri

            România Loc II                                 2. AUREL BULGARU, România, 25 goluri

            Handbal în 11 jucatori           

 

FEMININ 

 

1. C.M. Editia 14-a, 1999 în Norvegia, Danemarca   CARMEN AMARIEI Romania 67 goluri

 

 

GOLGETERI LA JOCURILE OLIMPICE

 

1. J.O. Munchen 1972                         1. GHEORGHE GRUIA România 37 goluri

            România loc III – bronz

 

2. J.O. Montreal 1976                         1. ŞTEFAN BIRTALAN România 32 goluri

            România loc II – argint

 

 

GOLGETERI LA CAMPIONATELE EUROPENE

 

1. C.E. Editia 4   în România               1. SIMONA GOGÂRLĂ România 37  goluri

            Romania Loc 4

 

 

CEL MAI TEHNIC JUCĂTOR LA CAMPIONATELE MONDIALE MASC.

            1974 Ediţia a 8-a în RD Germană                   CRISTIAN GAŢU

                        România Loc I

                        Campioană Mondială

 

CEL MAI BUN PORTAR LA CAMPIONATE MONDIALE MASCULIN

            1961 Ediţia a 4-a în RF Germania                  MIHAI REDL

                        România  Loc I

                        Campioană Mondială

            1974 Ediţia a 8-a în RD Germania                  CORNEL PENU

                        România Loc I

                        Campioană Mondială

            1990    Ediţia a 12-a în Cehoslovacia ALEXANDRU BULIGAN

                        România Loc III

FEMININ

 

            1956 Ediţia a 2-a în RF Germană                   IRENE NAGY KLIMOVSKI

                        România Loc I

                        Campioana Mondiala

            1960 Ediţia a-3-a în Olanda                            IRENE NAGY KLIMOVSKI

                        România Loc I

                        Campioană Mondială

            2005 Ediţia a-17-a în Rusia                             LUMINIŢA HUŢUPAN- DINU

                        România Loc II

                        Vicecampioane Mondiale

 

ÎN ECHIPA DE AUR – “ALL STAR” LA CAMPIONATE MONDIALE

 

1961  Ediţia a 4-a în RFG  VIRGIL HNAT – cel mai bun jucător

 

1964  Ediţia a 5-a în Cehoslovacia  VIRGIL HNAT – cel mai bun inter

 

1975  Ediţia a 6-a în URSS     DOINA FURCOI SOLOMONOV – pivot

 

1990  Ediţia a-12-a în Cehoslovacia   ALEXANDRU BULIGAN - portar

 

1995  Ediţia a 12-a în Austria – Ungaria MARIANA TÂRCĂ – inter                              

                 SORINA LEFTER (pentru Austria)– inter

 

2005 Ediţia a-17-a în Rusia     VALENTINA ELISEI – extremă stîngă

                                                LUMINIŢA HUŢUPAN DINU – portar

 

2007 Ediţia a 18-a în Franţa    IONELA GÂLCA – pivot

 

ÎN ECHIPA DE AUR – “ALL STAR” LA CAMPIONATE EUROPENE

 

2010 Ediţia a 9-a în Danemarca-Norvegia, CRISTINA NEAGU - cel mai bun interstânga

                                                                                                           şi golgeter cu 53 goluri.


ÎN ECHIPA DE AUR – „ALL STAR” LA CAMPIONATE MONDIALE, EUROPENE DE TINERET SI JUNIOARE

 

 

1998   -  CEHIA – C.E. TINERET FEMININ   CRISTINA VĂRZARU – EX. DR.

            -  GABRIELA TĂNASE – INTER DR.

-  MUNTEANU IONICA - PORTAR

ROMÂNIA LOCUL I CAMPIOANĂ EUROPEANĂ

 

 

1999   GERMANIA – C.E. JUNIOARE FEMININ – FLORENTINA GRECU – P

                                                                                      GÂLCĂ IONELA - PIVOT

CEL MAI BUN PORTAR AL C.E. – FLORENTINA GRECU

ROMÂNIA LOCUL I CAMPIOANĂ EUROPEANĂ

 

 

1999 – CHINA – C.M. TINERET FEMININ – CRISTINA VĂRZARU

CEA MAI BUNA EXTREMA CRISTINA VĂRZARU

ROMÂNIA LOCUL I CAMPIOANĂ MONDIALĂ

 

 

– FRANŢA – C.E. TINERET FEMININ – FLORENTINA GRECU – PORTAR

                                                                            - OANA CHIRILĂ ŞOIT – INTER DR.

ROMÂNIA LOCUL I CAMPIOANĂ EUROPEANĂ

 

 

2001 – UNGARIA – C.M. TUNERET FEMININ – GEORGETA VÂRTIC - PIVOT

                                                                             - FLORENTINA GRECU – PORTAR

ROMÂNIA LOCUL 5

 

 

2005 – AUSTRIA – C.E. JUNIOARE FEMININ – ALEXANDRA CĂTINEANU – EX.

CEA MAI BUNA JUCĂTOARE A C.E. CRISTINA NEAGU

ROMÂNIA LOCUL II  VICECAMPIOANĂ EUROPEANĂ

 

 

2006 – CANADA – C.M. JUNIOARE (F18) – CRISTINA NEAGU – INTER STG.

                                                                         - NICOLETA DINCĂ – EX. STG.

CEA MAI BUNĂ JUCATOARE A C.M. CRISTINA NEAGU

ROMÂNIA LOCUL III – MEDALIE DE BRONZ

 

 

2007 – TURCIA – C.E. TINERET (F19)

CEL MAI BUN INTER STG. AL C.E.  CRISTINA NEAGU

ROMÂNIA LOCUL III – MEDALIE DE BRONZ

 

 

2007 – SUEDIA – C.E. JUNIORI MASCULIN – OPEN

                            - ALEXANDRU ASOLTANEI – EXTREMĂ STG.

ROMÂNIA LOCUL 11

 

HANDBALIŞTI ŞI TEHNICIENI DIN ROMÂNIA ÎN SELECŢIONATA LUMII

11.08.1968 la KARVINA cu CEHOSLOVACIA  24-21 pentru Echipa Lumii

GHEORGHE GRUIA România

                                                IOSIF IACOB România

                        Antrenori:        IOAN KUNST GHERMĂNESCU   România                                                                                              DITRICH KÖNIG Cehoslovacia

13.10.1974 la LIUBLIJANA cu IUGOSLAVIA 20-20

                                               

CORNEL PENU România

                                                CRISTIAN GAŢU România

                        Antrenor:         IOAN KUNST GHERMĂNESCU România

 

      01.11.1975 la DORTMUND cu RF Germană 25-21 pentru echipa lumii

                                                CORNEL PENU România

                                                CRISTIAN GATU     România                                                                                                                      GHIŢĂ LICU România

                                                GAVRIL KICSID România             

Antrenori:        IOAN KUNST GHERMĂNESCU Romania

                                                IVAN SNOJ Iugoslavia

 

13.06.1978 la KIEV cu URSS 18-20

                                                CORNEL PENU România

                        Antrenor:         IOAN KUNST GHERMĂNESCU Romania

 

23.11.1980 la DORTMUND cu VFL GUMMERSBACH  20-21

                                                VASILE STÂNGĂ România

                                                RADU VOINA România

                        Antrenori:        IOAN KUNST GHERMĂNESCU   România                                                                      IVAN SNOJ Iugoslavia

 

26.11.1980 la GOTEBORG cu Suedia 28-24 pentru selecţionata lumii

                                                VASILE STÂNGĂ România

                                                RADU VOINA România

                        Antrenori:        IOAN KUNST GHERMĂNESCU România

                                                IVAN SNOJ Iugoslavia

 

20.04.1985 la KOPENHAGA în Danemarca 26-23 pentru selectionata lumii

                                                VASILE STÂNGĂ România

                        Antrenor:         IOAN KUNST GHERMĂNESCU România

 

08.07.1989 la LISABONA în PORTUGALIA 29-26

                                                MARIAN DUMITRU România

 

08.01.1991 la STOCKHOLM cu SCANDINAVIA 31-26

                                                IOAN MOCANU România

                        Antrenor:         IOAN KUNST GHERMĂNESCU România

 

09.01.1991 la OSLO cu SCANDINAVIA 30-27

                                                IOAN MOCANU România

                        Antrenor:         IOAN KUNST GHERMĂNESCU   România

14.12.1992 la PARIS cu FRANŢA 32-31

                                                ROBERT LICU România

 

16.12.1992 la SAARBRÜCKEN cu GERMANIA 23-23

                                                ROBERT LICU România

 

 

HANDBALISTE ÎN SELECŢIONATA EUROPEI

 

 1992 la VARŞOVIA Polonia VALENTINA COSMA, MARIANA TÂRCĂ

                                    Antrenor: BOGDAN MACOVEI

1996  la Viena cu Austria

                                                VALENTINA COSMA

 

14.05.2000 la BUCUREŞTI ALINA DOBRIN

                                                 CRISTINA VĂRZARU

 

HANDBALISTE CAMPIOANE MONDIALE ŞI EUROPENE

TINERET ŞI JUNIOARE

 

1. Steluţa Lazăr Luca                          1995 C.M. Tineret

2. Simona Gogârlă                              1995 C.M. Tineret

3. Luminiţa Stroe Kiriev                     1995 C.M. Tineret

4. Maria Iorgu Moise                          1995 C.M. Tineret

5. Alina Dobrin                                   1995 C.M. Tineret

6. Carmen Amariei                              1995 C.M. Tineret

7. Narcisa Lecuşanu Paunică              1995 C.M. Tineret

8. Olimpia Vereş                                 1995 C.M. Tineret

9. Magdalena Udrea                           1995 C.M. Tineret

10. Stancuţa Ghionea                          1995 C.M. Tineret

11. Ildico Kerekeş                               1995 C.M. Tineret

12. Roxana Berilă                               1995 C.M. Tineret

13. Cristina Mihai                               1995 C.M. Tineret

14. Irina Neagu                                   1995 C.M. Tineret

15. Carmen Niţescu                             1995 C.M. Tineret

16. Ionica Munteanu                           1999 C.M. Tineret, 1998 C.E. Tineret

17. Talida Tolnai                                 1999 C.M. Tineret, 1998 C.E. Tineret

18. Tatiana Horenciuc                         1999 C.M. Tineret, 1998 C.E. Tineret

19. Alina Ariton                                  1999 C.M. Tineret

20. Ramona Farcău                             1999 C.M. Tineret

21. Anişoara Durac                             1999 C.M. Tineret, 1998 C.E. Tineret

22. Simona Popa                                 1999 C.M. Tineret, 1998 C.E. Tineret

23. Cristina Vărzaru                            1999 C.M. Tineret, 1998 C.E. Tineret

24. Mihaela Răceală                            1999 C.M. Tineret, 1998 C.E. Tineret

25. Valeria Motogna                           1999 C.M. Tineret, 1998 C.E. Tineret

26. Aurelia Stoica                               1999 C.M. Tineret, 1998 C.E. Tineret

27. Roxana Gatzel                              1999 C.M. Tineret, 1998 C.E. Tineret

28. Gabriela Tănase                             1999 C.M. Tineret, 1998 C.E. Tineret

29. Gabriela Rotiş                               1999 C.M. Tineret, 1998 C.E. Tineret

30. Mădălina Straton                          1999 C.M. Tineret, 1998 C.E. Tineret

31. Ramona Vaduva                           1998 C.E. Tineret

32. Ana Maria Croitoru                       1998 C.E. Tineret

33. Florentina Grecu                           1999 C.E. Junioare, 2000 C.E. Tineret

34. Tereza Tamaş                                1999 C.E. Junioare, 2000 C.E. Tineret

35. Simona Sârbu                                1999 C.E. Junioare, 2000 C.E. Tineret

36. Adriana Gontariu                          1999 C.E. Junioare, 2000 C.E. Tineret

37. Cristina Niculae                            1999 C.E. Junioare, 2000 C.E. Tineret

38. Ionela Gâlca                                  1999 C.E. Junioare, 2000 C.E. Tineret

39. Amelia Busuioceanu                     1999 C.E. Junioare

40. Cristina Dârjan                              1999 C.E. Junioare

41. Mihaela Nedelcu                           1999 C.E. Junioare

42. Oana Chirilă                                  1999 C.E. Junioare, 2000 C.E. Tineret

43. Mihaela Urcan                               1999 C.E. Junioare, 2000 C.E. Tineret

44. Gabriela Vasile                              1999 C.E. Junioare, 2000 C.E. Tineret

45. Diana Meiroşu                               1999 C.E. Junioare, 2000 C.E. Tineret

46. Cătălina Cioarec                            1999 C.E. Junioare, 2000 C.E. Tineret

47. Georgeta Vârtic                            2000 C.E. Tineret

48. Luminiţa Iorga                              2000 C.E. Tineret

49. Florentina Trăistaru                       2000 C.E. Tineret

50. Valentina Elisei                             2000 C.E. Tineret

51. Alina Branişte                               2000 C.E. Tineret

52. Maria Buzaş                                  1967 C.M. Tineret, editie experimentala

53. Gabriela Velicu Popescu               1967 C.M. Tineret, editie experimentala

54. Rozalia Şooş                                 1967 C.M. Tineret, editie experimentala

55. Elena Dobârceanu Răducanu        1967 C.M. Tineret, editie experimentala

56. Lucreţia Neagoe                            1967 C.M. Tineret, editie experimentala

57. Aneta Schramco                            1967 C.M. Tineret, editie experimentala

58. Steliana Papa                                 1967 C.M. Tineret, editie experimentala

59. Angela Moşu                                 1967 C.M. Tineret, editie experimentala

60. Maria Nicolae Voicu                     1967 C.M. Tineret, editie experimentala

61. Constanta Ilie                                1967 C.M. Tineret, editie experimentala

62. Magdalena Miclos Ilieş                 1967 C.M. Tineret, editie experimentala

63. Terezia Szekeli                              1967 C.M. Tineret, editie experimentala

 

HANDBALISTI

MAEŞTRI EMERIŢI AI SPORTULUI 

 (1956 – 2000)

 

Masculin

Feminin

1. Mihai Redl

1961

1. Irene Nagy Klimovschi

1956

2. Gheorghe Covaci

1961

2. Irene Gunther Kim

1956

3. Petre Ivanescu

1961

3. Carolina Carligeanu

1956

4. Virgil Hnat

1961

4. Magda Haberpursch

1956

5. Mircea Costache Ii

1961

5. Maria Constantinescu

1956

6. Aurel Bulgariu

1961

6. Ileana Kolesnicov Giurescu

1956

7. Olimpiu Nodea

1961

7. Lucia Dobre

1956

8. Gheorghe. Bădulescu Geo

1961

8. Aurora Bran Alexandrescu

1956

9. Ioan Moser

1961

9. Elena Jianu

1956

10. Otto Tellman

1961

10. Elena Padureanu

1956

11. Ion Bogolea

1964

11. Victoriţa Dumitrescu

1956

12. Cornel Oţelea

1964

12. Aurelia Sălăgeanu

1956

13. Iosif Iacob

1964

13. Iozefina Ştefănescu

1956

14. Mircea Costache I

1965

14. Ana Stark Stănişel

1956

15. Gheorghe Gruia

1968

15. Mora Windt

1956

16. Cornel Penu

1970

16. Antoaneta Vasile Oţelea

1960

17. Cezar Nica

1970

17. Elena Roşu

1960

18. Titus Moldovan

1970

18. Aurora Leonte

1960

19. Valentin Samungi

1970

19. Elena Hedeşiu

1962

20. Ghiţă Licu

1970

20. Liliana Borcea Biro

1962

21. Alexandru Dincă

1970

21. Iuliana Nako

1962

22. Gheorghe Goran

1970

22. Lidia Stan

1998 pt. 1973

23. Cristian Gaţu

1970

23. Doina Furcoi Solomonov

1998 pt. 1973

24. Mihail Marinescu

1970

24.Cristina Petrovici Metzenrat

1998 pt. 1973

25. Roland Gunesch

1970

25. Petruţa Băicoianu Cojocaru

1998 pt. 1973

26. Ion Popescu

1970

26. Constanta Ilie Pitigoi

1998 pt. 1973

27. Gavril Kicsid

1970

27. Magda Micloş Ilieş

1998 pt. 1973

28. Ştefan Birtalan

1974

28. Irene Oancea

1998 pt. 1973

29. Radu Voina

1974

29. Simona Arghir Sandu

1998 pt. 1973

30. Adrian Cosma

1974

30. Rozalia Şooş

1998 pt. 1973

31. Dan Marin

1974

31. Elisabeta Ionescu

1998 pt. 1973

32. Werner Stockl

1974

32. Elena Frâncu

1998 pt. 1973

33. Constantin Tudosie

1974

33. Maria Popa

1998 pt. 1973

34. Ştefan Orban

1977

34. Mariana Târcă

1999

35. Ceazar Drăgăniţă

1977

35. Maria Török

1999

36. Nicolae Munteanu

1977

36. Valentina Cosma

1999

37. Vasile Stânga

1977

37. Lidia Drăgănescu

1999

38. Alexandru Fölker

1984

38. Ecaterina Ionescu

1999

39. Maricel Voinea

1984

39. Maria Bosi Igorov

2003 pt. 1973

40. Iosif Boroş

1984

40. Hilda Hrivnac Popescu

2003 pt. 1973

41. Cornel Durau

1984

 

 

42. Neculai Vasilca

1988

 

 

43. Mihai Mureşan

1988

 

 

44. Lucian Popescu

1988

 

 

45. Petre Constantin

1992

 

 

46. Adrian Ghimeş

1992

 

 

47. Dumitru Berbece

1992

 

 

48. Marian Dumitru

1992

 

 

 

HANDBALIŞTI

MAEŞTRI AI SPORTULUI

 

1. Rudolf Haberpursch           1952    1. Erica Blham                           1952

2. Heintz Kartman                  1952    2. Ana Cheţan                                        1952

3. Ghunter Hochsman             1952    3. Edith Knal                             1952 

4. Horst Kremer                      1952    4. Ilona Nagy                             1956 

5. Ioan Kunst Ghermănescu   1952    5. Brunhilde Neurorh                1956

6. Wagner Ligmer                   1952    6. Liliana Borcea                        1959 

7. Romeo Platon                     1952    7. Mariana Jipa                           1959 

8. Lucian Tiganus                    1952    8. Ella Mureşan                           1959 

9. Kurt Wagner                       1952    9. Elena Roşu                             1959 

10. Alex. Weidenfelder          1952    10. Antoaneta Vasile                 1959

11. Cornel Oprişan                  1955    11. Ella Jecu                               1960

12. Cornel Antonescu                         1956    12.Cornelia Constantinescu       1961  

13. Alexandru Bota Kiss        1956    13. Gherlinde Reip Oprea          1961 

14. Andrei Bretz                     1956    14. Hildegard Roth                    1961 

15. Iulian Căliman                   1956    15. Maria Ştef Otoiu                  1961 

16. Dumitru Lupescu              1956    16. Edeltraut Frantz                   1961 

17. Walter Metthert                1956    17. Constanţa Dumitrescu          1962 

18. Kurt Sauer                         1956    18. Maria Ghiţă                          1962

19. Otto Telman                      1956    19. Elena Hedeşiu                      1962

20. Petre Streitferd                 1956    20. Ana Nemetz                         1962 

21. Liviu Constantinescu        1957    21. Felicia Ghiorghiţa    1962

22. Ion Donca                                     1957    22. Iuliana Naco                         1962

23. Rudolf Iost                       1957    23. Lucretia Anca                      1962

24. Aurel Bulgariu                  1959    24. Elena Dobarceanu                1967

25. Alexandru Ilie                   1959    25. Rodica Floroianu Vidu        1967

26. Petre Ivănescu                   1959    26. Aneta Schramco                   1967

27. Gheorghe Covaci              1959    27. Constanta Ilie                       1970 

28. Ion Ionescu                       1959    28. Magda Micloş                      1970

29. Ion Iliescu                                     1959    29. Rozalia Şooş                        1970

30. Octavian Niţescu               1959    30. Tereza Szekeli Popa             1970

31. Olimpiu Nodea                 1959     31. Simona Arghir Sandu         1971

32. Mihai Redl                        1959     32. Petruţa Băicoianu                1973

33. Valentin Şelaru                 1959     33. Lidia Scorţescu                   1973

34. Ion Bogolea                      1961     34. Emilia Munteanu                 1973

35. Gheorghe Coman              1961     35. Cristina Petrovici                1973

36. Mircea Costache I             1961     36.Iolanda Rigo Câmpeanu      1973

37. Cornel Oţelea                    1961     37. Elisabeta Simo                    1973

38. Lucian Popescu                 1961     38. Hilda Hrivnac                     1973

39. Virgil Tale                         1964     39. Maria Maghiari                    1973

40. Sabin Marcu                      1965      40. Ibadula Nadire Lutaş         1975

41. Constantin Tănase             1965      41. Pop Maria                           1995

42. Ioan Paraschiv                   1966      42. Pop Magdalena                  1996

43. Petre Papp                         1964      43. Olimpia Vereş                    1996

44. Francisc Cosma                 1967      44. Dorina Crişan                     1996

45. Dan Rosescu                     1967      45. Lucia Bodnăraşu                1996

46. Dietrich Cristian                1968      46. Alina Ţurcaş                       1996

47. Teodor Coasă                    1970      47. Valeria Motogna                1996

48. Gunther Spek                    1970      48. Elena Rădoi                       1996

49. Ştefan Orban                     1971      49. Artemiza Satmar                1996

50. Marin Dan                         1971      50. Lăcrămioara Fiastru           1996

51. Ştefan Birtalan                  1972      51. Sanda Criste                       1996

52. Werner Stockl                   1972      52. Alina Dobrin                      1995

53. Mircea Ştef                       1973      53. Luminiţa Stroe                   1995

54. Adrian Cosma                   1973      54. Stăncuţa Ghionea               1995

55. Radu Voina                       1973      55. Simona Gogârlă                 1995

56. Constantin Tudosie           1973      56. Elena Iorgu                        1995

57. Ion Chircu                         1973      57. Carmen Niţescu                  1995

                                                              58. Georgeta Lăcustă               1995

58. Chirilă Sorin                     2010       59. Steluţa Lazăr                      1995

59. Sâmboan Flaviu                2010      60. Roxana Berilă                    1995

60. Gall Horaţiu                      2010      61. Cristina Mihai                     1995

61. Florean Marcel                 2010       62. Magdalena Udrea              1995

62. Dăncilă Dacian                 2010       63. Maria Bosi Igorov              1976

63. Marc Radu                        2010      64. Niculina Iordache              1976

64. Georgescu Virgil              2010       65. Elisabeta Ionescu               1976

                                                              66. Viorica Vieru                     1976


CONTRIBUŢIA HANDBALULUI ROMÂNESC LA

JOCURILE OLIMPICE (MEDALII ŞI PUNCTE)

 

MASCULIN

1936    BERLIN (hb. 11)        loc V                           2 puncte

            1972    MÜNCHEN               loc III BRONZ          4 puncte

            1976    MONTREAL              loc II   ARGINT         5 puncte

            1980    MOSCOVA                loc III BRONZ          4 puncte

            1984    LOS ANGELES         loc III BRONZ           4 puncte

FEMININ

            1976    MONTREAL              loc IV                          3 puncte

TOTAL GENERAL:  4 MEDALII  ŞI  22 DE PUNCTE

 

CAMPIONATE MONDIALE SENIORI

 

                                    1938 – 2009                            21 EDIŢII

Ediţia 1-a         1938    1. Germania, 2. Austria, 3. Suedia                              neînscrişi

Ediţia 2-a         1954    1. Suedia, 2. Germania, 3. Cehoslovacia                    neînscrişi

Ediţia 3-a         1958    1. Suedia, 2. Cehoslovacia, 3. Germania            13-16 România

Ediţia 4-a         1961    1. ROMÂNIA, 2. Cehoslovacia, 3. Suedia    Campioni Mondiali

Ediţia 5-a         1964    1. ROMÂNIA, 2. Suedia, 3. Cehoslovacia    Campioni Mondiali

Ediţia 6-a         1967    1. Cehoslovacia, 2. Danemarca, 3. ROMÂNIA         Bronz

Ediţia 7-a         1970    1. ROMÂNIA, 2. R.D.G., 3. Iugoslavia         Campioni Mondiali

Ediţia 8-a         1974    1. ROMÂNIA, 2. R.D.G., 3. Iugoslavia         Campioni Mondiali

Ediţia 9-a         1978    1. RFG, 2. URSS, 3. RDG                             loc 7 România

Ediţia 10-a       1982    1. URSS, 2. Iugoslavia, 3. Polonia                 loc 5 România

Ediţia 11-a       1986    1. Iugoslavia, 2. Ungaria, 3. RDG                  loc 9 România

Ediţia 12-a       1990    1. Suedia, 2. URSS, 3. ROMÂNIA               Bronz

Ediţia 13-a       1993    1. Rusia, 2. Franţa, 3. Suedia                          loc 10 România

Ediţia 14-a       1995    1. Franţa, 2. Croaţia, 3. Suedia                        loc 10 România

Ediţia 15-a       1997    1. Rusia, 2. Suedia, 3. Franţa                          necalificaţi

Ediţia 16-a       1999    1. Suedia, 2. Rusia, 3. Iugoslavia                    necalificaţi

Ediţia 17-a       2001    1. Franţa, 2. Suedia, 3. Iugoslavia                   necalificaţi

Ediţia 18-a       2003    1. Croaţia, 2. Germania, 3. Franţa                   necalificaţi

Ediţia 19-a       2005    1. Spania, 2. Croaţia, 3. Franţa                        necalificaţi                  

Ediţia 20-a       2007    1. Germania, 2 Polonia, 3. Danemarca            necalificaţi

Ediţia 21-a       2009    1. Franţa, 2 Croaţia, 3. Polonia                        loc 15 România

 

ROMÂNIA - LOCURI OBŢINUTE  LA C.M.

 

            4 LOCURI I                           1961, 1964, 1970, 1974

            2 LOCURI III                                    1967, 1990

            1 LOC 5                                  1982

            1 LOC 7                                  1978

            1 LOC 9                                  1986

            2 LOCURI 10                                     1993, 1995

            1 LOC 15                                2009

            1 LOC 13-16                           1958

            2 – NEÎNSCRIŞI                   1938, 1954

            6 – NECALIFICAŢI                         1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007

 

TITLURI DE CAMPIONI MONDIALI SENIORI, 1938 – 2009   (21 ediţii)

 

            ROMÂNIA                            4 TITLURI : 1961, 1964, 1970, 1974

            SUEDIA                                 4 TITLURI : 1954, 1958, 1990, 1999

            FRANŢA                                3 TITLURI : 1995, 2001, 2009

            RUSIA                                    2 TITLURI : 1993, 1997

            URSS                                      1 TITLU : 1982

            GERMANIA                          2 TITLURI : 1938, 2007

            RFG                                        1 TITLU : 1978

            CEHOSLOVACIA                1 TITLU : 1967

            IUGOSLAVIA                      1 TITLU: 1986

            CROAŢIA                              1 TITLU: 2003

            SPANIA                                 1 TITLU: 2005 

 

CAMPIONATE MONDIALE SENIORI 1938 – 1966 (7 ediţii)

Handbal în 11 jucători

 

Ediţia 1-a         1938    1. Germania, 2. Elveţia, 3. Ungaria                 loc 5 România

Ediţia 2-a         1948    1. Suedia, 2. Danemarca, 3. Elveţia                neînscrişi

Ediţia 3-a         1952    1. Suedia, 2. Danemarca, 3. Elveţia                neînscrişi

Ediţia 4-a         1955    1. Germania, 2. Elveţia, 3. Cehoslovacia        neînscrişi

Ediţia 5-a         1959    1. Germania, 2. ROMÂNIA, 3. Suedia           Argint

Ediţia 6-a         1963    1. RDG, 2. RFG, 3. Elveţia                            neînscrişi

Ediţia 7-a         1966    1. RFG, 2. RDG, 3. Austria                            neînscrişi

 

ROMÂNIA – LOCURI CLASAMENT HANDBAL ÎN 11 JUCĂTORI

 

            1 LOC II                     1959

            1 LOC 5                      1938

            5 NEÎNSCRIŞI          1948, 1952, 1955, 1963, 1966

 

TITLURI DE CAMPIONI MONDIALI HANDBAL ÎN 11 JUCĂTORI

 

            GERMANIA                          4 TITLURI : 1938, 1952, 1955, 1959

            RFG                                        1 TITLU: 1966

            RDG                                       1 TITLU: 1963

            SUEDIA                                 1 TITLU: 1948

 

JOCURILE OLIMPICE - MASCULIN  

 

Ediţia 1-a         1936 Berlin 1. Germania, 2. Austria, 3. Elveţia                     loc 5 România

Ediţia 2-a         1972 München 1. Iugoslavia, 2. Cehoslovacia, 3. ROMÂNIA        Bronz

Ediţia 3-a         1976 Montreal 1. URSS, 2. ROMÂNIA, 3. Polonia                        Argint

Ediţia 4-a         1980 Moscova 1. RDG, 2. URSS, 3. ROMÂNIA                            Bronz

Ediţia 5-a         1984 Los Angeles 1. Iugoslavia, 2. RDG, 3. ROMÂNIA                 Bronz

Ediţia 6-a         1988 Seul 1. URSS, 2. Coreea, 3. Iugoslavia                              necalificaţi

Ediţia 7-a         1992 Barcelona 1. CSI – Rusia, 2. Suedia, 3. Franţa            loc 8 România

Ediţia 8-a         1996 Atlanta 1. Croaţia, 2. Suedia, 3. Spania                            necalificaţi

Ediţia 9-a         2000 Sydney   1. Rusia, 2. Suedia, 3. Spania                                          necalificaţi

Ediţia 10-a       2004 Atena     1. Croaţia, 2. Germania, 3. Rusia                         necalificaţi 

Ediţia 11-a       2008 Beijing   1. Franţa, 2. Islanda, 3. Spania                             necalificaţi

ROMÂNIA – LOCURI DE CLASAMENT LA J.O.

 

            1 LOC II                                 1976                            MEDALIE DE ARGINT

            3 LOC III                               1972, 1980, 1984         MEDALII DE BRONZ

            1 LOC 5                                  1936

            1 LOC 8                                  1992

            4 NECALIFICAŢI                1988, 1996, 2000, 2004, 2008

 

CAMPIONATE MONDIALE SENIOARE 1957 – 2009 (19 ediţii)

 

            România este singura ţară din lume care s-a calificat şi a jucat la toate cele 18 ediţii ale

turneului final al C.M. feminin senioare .

 

Ediţia 1-a         1957    1. Iugoslavia, 2. Cehoslovacia, 3. Ungaria                  loc 9 România

Ediţia 2-a         1962    1. ROMÂNIA, 2. Danemarca, 3.Cehoslovacia campioană mondială

Ediţia 3-a         1965    1. Ungaria, 2. Iugoslavia, 3. RFG                               loc 6 România

Ediţia 4-a         1971    1. RDG, 2. Iugoslavia, 3. Ungaria                              loc 4 România

Ediţia 5-a         1973    1. Iugoslavia, 2. ROMÂNIA, 3. URSS   vicecampioană mondială

Ediţia 6-a         1975    1. RDG, 2. URSS, 3. Ungaria                                    loc 4 România

Ediţia 7-a         1978    1. RDG, 2. URSS, 3. Ungaria                                    loc 7 România

Ediţia 8-a         1982    1. URSS, 2. Ungaria, 3. Iugoslavia                             loc 8 România

Ediţia 9-a         1986    1. URSS, 2. Cehoslovacia, 3 Norvegia                       loc 5 România

Ediţia 10-a       1990    1. URSS, 2. Iugoslavia, 3. RDG                                 loc 7 România

Ediţia 11-a       1993    1. Germania, 2. Danemarca, 3. Norvegia                    loc 4 România

Ediţia 12-a       1995    1. Coreea, 2. Ungaria, 3. Danemarca                          loc 7 România

Ediţia 13-a       1997    1. Danemarca, 2. Norvegia, 3. Germania                  loc 12 România

Ediţia 14-a       1999    1. Norvegia, 2. Franţa, 3. Austria                                loc 4 România

Ediţia 15-a       2001    1. Rusia, 2. Norvegia, 3. Iugoslavia                          loc 17 România

Ediţia 16-a       2003    1. Franţa, 2. Ungaria, 3. Coreea                                loc 10 România

Ediţia 17-a       2005    1. Rusia, 2. ROMÂNIA, 3. Ungaria        vicecampioană mondială

Ediţia 18-a       2007    1. Rusia, 2. Norvegia, 3. Germania                             loc 4 România

Ediţia 19-a       2009    1. Rusia, 2. Franţa, 3. Norvegia                                  loc 8 România

       

ROMÂNIA – LOCURI CLASAMENT SENIOARE

 

  1 LOC I        1962                                                    2 LOC II         1973, 2005

  5 LOC IV     1971, 1975, 1993, 1999, 2007            1 LOC 5          1986

  1 LOC 6        1965                                                    3 LOC 7          1975, 1986, 1995

 1 LOC 8         1982                                                    1 LOC 9          1957  

 1 LOC 10       2003                                                    1 LOC 12        1997

 1 LOC 17       2001

 

TITLURI DE CAMPIONI MONDIALI - SENIOARE

 

            RDG                           3 TITLURI : 1971, 1975, 1978

            URSS                          3 TITLURI : 1982, 1986, 1990

            IUGOSLAVIA          2 TITLURI : 1957, 1973

            ROMÂNIA                1 TITLU: 1962

            RUSIA                        1 TITLU: 2001, 2005, 2007

            GERMANIA              1 TITLU: 1993

            UNGARIA                 1 TITLU: 1965

            COREEA                    1 TITLU: 1995

            DANEMARCA          1 TITLU: 1997

            NORVEGIA              1 TITLU: 1999

            FRANŢA                    1 TITLU: 2003

 

 

CAMPIONATE MONDIALE SENIOARE 1949 – 1960 (3 ediţii)

Handbal în 11 jucători

 

Ediţia 1-a 1949 1. Ungaria, 2. Austria, 3. Cehoslovacia         neînscrişi

Ediţia 2-a 1956 1. ROMÂNIA, 2. RFG, 3. Ungaria              campioană mondială

Ediţia 3-a 1960 1.ROMÂNIA, 2.Austria, 3.Germania           campioană mondială

 

ROMÂNIA – LOCURI CLASAMENT HANDBAL ÎN 11 JUCĂTOARE

 

2 LOCURI -I-                                                 1956, 1960

            1 NEÎNSCRIŞI                                  1949

 

TITLURI DE CAMPIONI MONDIALI - SENIOARE

Handbal în 11 jucători

 

            ROMÂNIA                2 TITLURI : 1956, 1960

            UNGARIA                 1 TITLU : 1949

 

 

JOCURILE OLIMPICE - FEMININ

 

Ediţia 1-a         1976 Montreal           1. URSS, 2. RDG, 3. Ungaria                        loc 4 România

Ediţia 2-a         1980 Moscova            1. URSS, 2. Iugoslavia, 3. RDG                     necalificaţi

Ediţia 3-a         1984 Los Angeles       1. Iugoslavia, 2. Coreea, 3. China                   necalificaţi

Ediţia 4-a         1988 Seul                    1. Coreea, 2. Norvegia, 3. URSS                     necalificaţi

Ediţia 5-a         1992 Barcelona         1. Coreea, 2. Norvegia, 3. CSI – Rusia           necalificaţi

Ediţia 6-a         1996 Atlanta             1. Danemarca, 2. Coreea, 3. Ungaria               necalificaţi

Ediţia 7-a         2000 Sydney             1 Danemarca, 2. Ungaria, 3. Norvegia             loc 7 România

Ediţia 8-a         2004 Atena               1. Danemarca, 2. Coreea, 3. Ucraina                necalificaţi

Ediţia 9-a         2008 Beijing             1.Norvegia, 2. Rusia, 3. Coreea De Sud           loc 7 România

 

TITLURI DE CAMPIONI OLIMPICI - FEMININ

 

            DANEMARCA                      3 TITLURI : 1996, 2000, 2004

            URSS                                      2 TITLURI : 1976, 1980

            COREEA                                2 TITLURI : 1988, 1992

            IUGOSLAVIA                      1 TITLU : 1984

            NORVEGIA                          1 TITLU: 2008

 

ROMÂNIA – LOCURI CLASAMENT LA J.O.

 

                        1 LOC 4                                  1976

                        2 LOC 7                                  2000, 2008

                        6 NECALIFICAŢI                1980, 1984, 1988, 1992, 1996, 2004  .

 

ARBITRII ROMANI LA MONDIALE, EUROPENE ŞI JOCURI OLIMPICE

 


VASILE SIDEA

1962 România CM Feminin

1964 Cehoslovacia CM Masculin

1967 Suedia CM Masculin

PANDELE CÂRLIGEANU

1962 România CM Feminin

1965 RFG CM Feminin

 

VASILE SIDEA / PELEGHIAN VARAC

1970 Franţa     CM Masculin

 

VASILE SIDEA/PANDELE CÂRLIGEANU

1972  J.O. Munchen

1974  RDG CM Masculin

1976  J.O. Mont Real

1978  Danemarca CM Masculin 

1984  J.O. Los Angeles         

 

MARIN MARIN / ROMEO IAMANDI

1986 Elveţia CM Masculin

C-TIN CĂPĂŢÂNĂ/ROMEO IAMANDI

1977 România CM Tineret Feminin

 

MARIN MARIN / ŞTEFAN ŞERBAN

1977 România CM Tineret Feminin

1979 Spania CM Masculin

1980 Polonia CM Universitar Masculin

1981 Franţa CM Masculin B

1982 RFG CM Masculin

1983 Olanda CM Masculin B

1985 Norvegia CM Masculin B

1986 Olanda CM Feminin

1988 J.O. Seul

1989 Franţa CM Masculin

1989 Spania CM Tineret Masculin

1990 SUA (Seattle) Goodwill Games

1996 J.O. Atlanta      

 

ALEX.VÎRTOPEANU/ŞTF. GEORGESCU

1985 RFG CM FEMININ B

1986 ROMANIA CM Universitar Masculin

VALTER DĂNCESCU / JEAN MATEESCU

1991 Finlanda CM Masculin B

1992 Italia CM Feminin B

1993 Bulgaria CM Feminin B

1994 Spania CE Masculin

1995 Islanda CM Masculin

1996 SUA JO Atlanta

1997 Japonia CM Masculin

 

JEAN MATEESCU / ŞTEFAN ŞERBAN

1992 Olanda CM Universitar Masculin

 

TOMA PLEŞA / OCTAVIAN PRIPAS

1996 Ungaria CM Universitar Masculin

1998 Slovacia CE Tineret Feminin

2001 Italia CM Feminin

2004 Slovenia CE Masculin

ION ŞERBU / VIOREL DOBRE

1992  Rusia CM Universitar Feminin

1994  Slovacia CM Univ. Feminin

1994  Germania CE Feminin

1996  România CE Tineret Masculin

1997  Coasta de Fildeş CM Tineret Feminin

1998  Katar CM Tineret Masculin

2000  România CE Feminin

 

VASILE PAVEL / MARIAN STATE

1998 Polonia CM Universitar Feminin

2004 Serbia Muntenegru CE Juniori Masculin

GHE. BEJINARIU / ALIN CÂRLIGEANU

1999 Portugalia CE Juniori Masculin

2001 Turcia CE Juniori Feminin

2004 Portugalia CE Tineret Masculin

2005 Croatia CE Tineret Masculin

2006 Suedia CE Feminin

2007 Norvegia CE Masculin

 

ALIN CÂRLIGEANU / TOMA PLEŞA

2004 Slovenia CE Masculin

SORIN DINU / CONSTANTIN DIN

2005 Cehia C.M. Tineret Feminin

2007 Germania – C.M. Masculin

2007 Franţa – C.M. Feminin

2008 China J.O. Beijing

2009 Croatia C.M.  Masculin

2010  Austria C.E. Masculin

 

BOGDAN STARC / ROMEO ŞTEFAN

2004 Turcia        CE Beach Handball

2006 Germania   CE Beach Handbal

2006 Brazilia      CM  Beach Handball

2007 Italia          CE Beach Handball

2008 Romania    CE Tineret Masculin

 

DIANA CARMEN FLORESCU /

ANA-MARIA STOIA - DUŢĂ

2005 Austria CE Juniori Feminin

2007 Slovacia CE Juniori Feminin

2010 Norv.-Danemarca, CE Senioare



CUPRINS

 

 

1.    PALMARES DE ONOARE 1936-2009 ...……...……...................….......……  pag. 2

2.    BILANŢ STATISTIC - Medalii la C.M., C.E., şi J.O.  ...................................  pag. 3

3.    MEDALII LA C.M. ŞI J.O. SENIOARE - SENIORI 1956 - 2005 ...................  pag. 4

4.    MEDALII LA C.M. ŞI EUROPENE TINERET - JUNIOARE ..........................  pag. 5

5.    BILANŢ - Titluri şi medalii ...........................................................................  pag. 6

6.    ECHIPE DE CLUB CÂŞTIGĂTOARE DE CUPE EUROPENE ....................   pag. 7

7.    CAMPIONI MONDIALI - Seniori ...................................................................  pag. 8

8.    CAMPIOANE MONDIALE - Senioare .......................................................... pag. 10

9.    MEDALII LA CAMPIONATELE MONDIALE - Seniori/Senioare ................ pag. 11

10. CAMPIONATELE EUROPENE- Senioare ................................................... pag. 12

11. MEDALII LA JOCURILE OLIMPICE - Seniori ............................................  pag. 13

12. CAMPIONI MONDIALI – TINERET - Feminin ............................................. pag. 14

13. CAMPIONI EUROPENI – TINERET - Feminin ............................................ pag. 15

14. MEDALII LA CAMPIONATELE MONDIALE – Tineret ................................ pag. 16

15. MEDALII LA CAMPIONATE MONDIALE - Junioare .................................. pag. 17

16. MEDALII LA CAMPIONATELE EUROPENE - Junioare ............................ pag. 17

17. MEDALII LA CAMPIONATELE MONDIALE ŞCOLARE ............................. pag. 17

18. CAMPIONI MONDIALI UNIVERSITARI ....................................................... pag. 18

19. MEDALII LA CAMPIONATELE MONDIALE UNIVERSITARE ................... pag. 20

20. ECHIPE DE CLUB CÂŞTIGĂTOARE DE CUPE EUROPENE 1961-2009   pag. 23

21. ECHIPE DE CLUB FINALISTE ÎN CUPELE EUROPENE .......................... pag. 28

22. HANDBALIŞTI CARE AU CUCERIT TITLURI DE CAMPIONI MONDIALI  pag. 30

23. HANDBALIŞTI MEDALIAŢI LA JOCURILE OLIMPICE ............................. pag. 31

24. HANDBALIŞTI MEDALIAŢI LA J.O. ŞI C.M. .............................................. pag. 32

25. ANTRENORI CARE AU CUCERIT CU ECHIPELE NATIONALE TITLURI

DE CAMPIONI MONDIALI (SENIORI - SENIOARE) .................................. pag. 34

26. ANTRENORI CARE AU CUCERIT CU ECHIPA NAŢIONALĂ MEDALII

OLIMPICE .............................................................................................................. pag. 35

27. ANTRENORI CARE AU CUCERIT MEDALII LA CM UNIVERSITARE...... pag. 35

28. ANTRENORI CARE AU CUCERIT TITLURI LA C.M., C.E. TINERET SAU JUNIORI..... pag. 35

29. ANTRENORI CÂSTIGĂTORI DE CUPE EUROPENE ................................. pag. 36

30. ANTRENORI AI ECHIPEI NATIONALE DE SENIORI 1936-2009 ............. pag. 36

31. ANTRENORI AI ECHIPEI NATIONALE DE SENIOARE 1949-2009 ......... pag. 37

32. ANTRENORI EMERIŢI .............................................................................. pag. 37

33. ANTRENORI INTERNAŢIONALI DE EXCELENŢĂ .................................. pag. 38

34. SPORTIVI DE ELITĂ - Golgeteri sau „All Star” la C.M., C.E., J.O......... pag. 39

35. HANDBALIŞTI ŞI TEHNICIENI ÎN “SELECŢIONATA LUMII” ................. pag. 42

36. HANDBALISTE LA C.M. şi C.E. TINERET şi JUNIOARE ....................... pag. 43

37. MAEŞTRI EMERIŢI AI SPORTULUI ......................................................... pag. 44

38. MAEŞTRI AI SPORTULUI ......................................................................... pag. 45

39. CAMPIONATE MONDIALE SENIORI 1931-2009 ..................................... pag. 47

40. CONTRIBUŢIA HANDBALULUI ROMÂNESC LA J.O. ............................ pag. 47

41. JOCURILE OLIMPICE - MASCULIN ......................................................... pag. 48

42. CAMPIONATE MONDIALE SENIOARE 1957-2007 ................................. pag. 49

43. JOCURILE OLIMPICE - FEMININ ............................................................. pag. 50

44. ARBITRII ROMÂNI LA CM, CE şi JOCURILE OLIMPICE ....................... pag. 51