FEDERATIA ROMANA DE HANDBAL

COMISIA DE ISTORIE SI STATISTICA

 

 

 

 

 

“80 de ani de Handbal in Romania”

1921 – 2001

 

 

 

 

ISTORIA JOCULUI DE HANDBAL DIN ROMANIA

 

 

 

Anexa 3

 

ORGANIZARE  F.R.H.

 

PERSONALITATI – FUNCTII – DISTINCTII

 

 

 

 

 

 

 

 

Anexele fac parte integranta din Istoria Jocului de Handbal din Romania – Redactor Profesor CONSTANTIN POPESCU PILICA

2002 Editia a II-a

 

EDITIE DE LUCRU spre corectare, completare si adaugire pe care va rugam sa le trimiteti la F.R.H.

 

IUNIE 2002

                 

 

PRESEDINTI AI FEDERATIEI ROMANE DE HANDBAL

 

NICOLAE DUTESCU                                  1933 – 1936 presedintele Federatiei de Volei, Baschet si Handbal (F.R.V.B.H.)

               

                ION DRAGAN                                                1936 – 1940

 

                Maxim Gantu                                           1940 – 1946

 

                ADRIAN SABATINI                                    1950 – 1952

 

                PETRE CAPRA                                              1952 – 1957

 

                TUDOR VASILE                                           1957 – 1968

 

                DUMITRU COSTEA                                   1968 – 1973

 

                IOAN KUNST GHERMANESCU         1974 – 1985

 

                ANI MATEI                                                      1986 – 1988 / 1991 – 1992

 

                ADRIAN PASCAL                                        1992

 

                CORNEL OTELEA                                      1993 – 1995

 

                VALENTIN SAMUNGI                              1995 – 1996

 

                CRISTIAN GATU                                          1996 –   

 

 

SECRETARI GENERALI AI FEDERATIEI ROMANE DE HANDBAL

 

                GHEORGHE POPESCU “GEO”                          1948 – 1949

 

                LUCIAN GRIGORESCU                                           1950 – 1985

 

                MIHAI MARINESCU                                                  1986 – 1992

 

                NICOLAE NEDEF                                                       1992

 

                DORU SIMION                                                              1992 – 1994

 

                ROMEO SOTIRIU                                                        1995 – 1996

 

                MIHAI STARK                                                               1996 – 1999

 

                VALENTIN SAMUNGI                                              1999 – 2000

 

                MIHAI MARINESCU                                                  2000 –

 

 

VICEPRESEDINTI AI BIROULUI FEDERAL

 

                Gheorghe Savescu                                    Cornel Otelea

             Gheorghe Florea                                      Ion Anghelescu

             Costin Boiangiu                                            Cornel Penu

             Petre Bota                                                         Ion Jinga

             Dumitru Costea                                            Nicolae Dicu

             Tudor Vasile                                                    Lascar Pana

             Dan Micolici                                                     Constantin Chirita

             Traian Taulescu                                          Ioan Gavrilescu

             Cristian Gatu                                                  Vasile Stanga

             VALENTIN SAMUNGI

 

 

 

 

ANTRENORI FEDERALI AI FEDERATIEI ROMANE DE HANDBAL

 

 

             NICOLAE NEDEF                                       M + F

                GABRIEL ZUGRAVESCU                      F

                FRANCISC SPIER                                        F

                POMPILIU SIMION                                     F

                BOGDAN MACOVEI                                 F (JUNIOARE, SENIOARE)

                REMUS DRAGANESCU                          F

                OTTO HELL                                                    M

                DORU SIMION                                              M

                GRIGORE  NITA                                           JUNIOARE TINERET

                MIHAI STARC                                               M

                GHEORGHE GORAN                                M

 

 

PRESEDINTI AI COLEGIULUI CENTRAL PENTRU ANTRENORI

 

 

                VICTOR COJOCARU

                IOAN KUNST GHERMANESCU

                CONSTANTIN POPESCU PILICA

                CORNEL OTELEA

                NICOLAE NEDEF 

                SIMION POMPILIU

                REMUS DRAGANESCU

                PAUL CERCEL

                IOAN BOTA

 


 

PRESEDINTI AI COLEGIULUI CENTRAL DE ARBITRI

 

                BRUNO CRISTOFOR                                           MARIN MARIN

 

             GHEORGHE POPESCU GEO                            TRAIAN POPESCU

 

             VASILE SIDEA                                                        GHERHARD LAMBRU

 

             STEFAN SERBAN                                                  JEAN MATEESCU

 

             MIHAI TARNOVEANU                                       ELENA PADUREANU 

 

 

 

PRESEDINTI AI COMISIEI DE COMPETITII

 

               

                     JENI DUMITRU                                                       VARAC PELEGHIAN

 

             DAN UDUBASTEANU                                         CLAUDE FROLLO

 

             GEO POPESCU                                                        VALTER DANCESCU

 

                          

 

 

COMISIA DE PROPAGANDA

 

                Horia Alexandrescu                                Sorin Satmari

 

             Calin Antonescu                                           Romulus Spirescu

 

             Christache Naum

 

 

COMISIA DE APEL

 

                                      Nicolae Popa

            

                                      Gabriel Tomescu

            

                                      Vladimir Cojocaru

 

 

              

               

VOLUNTARI DE MARCA IN COMISII SI COLEGII

 

COLEGIUL DE ANTRENORI

 

TRAIAN BUCOVALA                                                                      DUMITRU POPESCU COLIBAS

Iulian Caliman                                                                             Gheorghe Predescu Dodo

LASCAR PANA                                                                                       Valeriu Gogaltan

ION NEGULESCU                                                                               ION BOTA

ARTHUR HOFFMAN                                                                       Aurora Leonte

Gheorghe Alexandrescu                                             Aurelia Margulescu

Mircea Anton                                                                                 Valentin Samungi

Florin Voiculescu                                                                 Mihai Tarnoveanu

Sava Becic                                                                                            Romulus Spirescu

Dan HotnoG                                                                                        DAN BALASESCU                               

Irina Klimovschi                                                                      MIHAI FAGARASANU

CONSTANTIN SERPE –  medic sportiv                            CONSTANTIN LACHE

GHEORGHE MANESCU – medic sportiv                                               

 

 

 

 

COMISIA DE DISCIPLINA

 

                                Ion Sarboiu                                                             Alexandru Parizianu

 

                                Bruno Cristofor                                             Varac Peleghian

               

                                Paul Caramagiu                                               Constantin Floricel

               

                                Gheorghe Nedelescu                                STELIAN MARGHESCU

 

                                Radu Radulescu

 

                                 

COMISIA CENTRALA DE JUNIORI

 

                                MIHAI TARNOVEANU                                          AUREL BULGARU

                               

                                IRINA KLIMOVSKI                                                 IULIAN CALIMAN

 

                                ROMULUS SPIRESCU                                          GHEORGHE PREDESCU DODO

 

                                CLAUDIA BADESCU                                             ELENA PADUREANU

 

                                DOROTHEA IONESCU                                         TEODOR USCATU

 

 

 

 

 

 

COLEGIUL CENTRAL AL ARBITRILOR

 

                                RADU BADESCU                                                      PANDELE CARLIGEANU

 

                                PETRE TARCU                                                           TEODOR CURELEA

 

                                VARAC PELEGHIAN                                             STEFAN GEORGESCU

 

                                STEFAN SERBAN                                                    VASILE ERHAM

 

                                CONSTANTIN CAPATANA                               VALTER DANCESCU

 

                                VLADIMIR COJOCARU                                      ALEXANDRU ISOP

 

                                GHEORGHE MIHALASCU                                HRISTU MARZAVAN            

 

                                TRAIAN POPESCU                                                  STELICA MARGHESCU

 

                                ROMEO IAMANDI

 

 

 

 

 

 

 

 

COMISIA DE COMPETITII

 


                Dan Udubasceanu

                Petre Petre

                Dinu Racoveanu

                Ecaterina Ionescu DIDA

                IoAn Ionescu

                Marin Usurelu

                Gheorghe Popescu Geo

                Jaen Mateescu

                Valter Dancescu

                Alexandru Vartopeanu

                Dan Popescu

                Marcel Dumitrescu

                Nita Emilian

                Claude Frollo

                Ion Paunescu


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ARBITRII ROMANI LA JOCURILE OLIMPICE

 

                1972 Munchen               

                                VASILE SIDEA / PANDELE CARLIGEANU

 

                1976 Montreal

                                VASILE SIDEA / PANDELE CARLIGEANU

 

                1984 Los Angeles

                                MARIN MARIN / STEFAN SERBAN

 

                1988 Seoul

                                MARIN MARIN / STEFAN SERBAN

 

                1996 Atlanta

                                VALTER DANCESCU / JEAN MATEESCU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ARBITRII ROMANI LA CAMPIONATE MONDIALE

 

                IOAN SCHUSCHNING CM 1938 Editia I-a in Germania Hb in 11

             VARAC PELEGHIAN

             VASILE SIDEA

             PANDELE CARLIGEANU

             MARIN MARIN

             SERBAN STEFAN

             JEAN MATEESCU

             VALTER DANCESCU

             OCTAVIAN PRIPAS

             TOMA PLESEA

 


ARBITRII INTERNATIONALI

 

 

                     IOAN SCHUSNING                                     Sibiu 1937 primul arbitru international CM 1938

                VASILE SIDEA                                              Timisoara – Bucuresti

                PANDELE CARLIGEANU                      Bucuresti

                GHEORGHE POPESCU GEO               Bucuresti

                VARAC PELEGHIAN                                Bucuresti

                IOANA DUMITRU JENI                           Bucuresti (prima femeie arbitru din Romania 1958)

                CAPATANA CONSTANTIN                   Buzau

                PETRE TARCU                                             Bucuresti

                TEODOR CURELEA                                  Bucuresti

                MIHAI GREBENISAN                               Tg.Mures

                VLADIMIR COJOCARU                          Craiova

                PAUL RADVANI                                          Cluj

                DORIN PURICA                                            Ploiesti

                ION NICOLAE                                               Ploiesti

                VASILE ERHAM                                          Ploiesti

                TRAIAN ENE                                                  Buzau

                GHEORGHE LUNGU                                Brasov

                MIHAI SZUCIK                                             Resita

                ALEXANDRU VARTOPEANU            Bucuresti

                STEFAN GEORGESCU                            Bucuresti 
                MARIN MARIN                                             Bucuresti

                SERBAN STEFAN                                       Bucuresti

                ROMEO IAMANDI                                      Buzau

                DUMITRU GHERGHISAN                      Iasi

                GHEORGHE SANDOR                             Oradea

                HRISTU MARZAVAN                               Bucuresti

                MIHAI STANCILA                                       Bucuresti

                CORNEL CRISTEA                                     Constanta

                GHEORGHE MIHALASCU                    Buzau

                NICOLAE IANCU                                        Buzau

                ALEXANDRU ISOP                                    Pitesti

                ION MANOLIU                                              Sibiu

                ION SERBU                                                     Bucuresti

                VIOREL DOBRE                                          Bucuresti 

                PAUNESCU IOAN                                       Bucuresti

                JEAN MATEESCU                                       Bucuresti

                VALTER DANCESCU                               Bucuresti

                OCTAVIAN PRIPAS                                   Rm.Valcea

                TOMA PLESA                                                Rm.Valcea

                VASILE PAVEL                                            Buzau

                EUGEN MARIN STATE                           Buzau

                ALIN SERGIU CARLIGEANU              Bucuresti

                GHEORGHE BAJENARIU                      Bucuresti 

 

 

 

 

 

 

OBSERVATORI INTERNATIONALI   IHF

 

                IOAN KUNST GHERMANESCU

 

                VASILE SIDEA

 

                LUCIAN GRIGORESCU

 

                NICOLAE NEDEF

 

                PANDELE CARLIGEANU

 

 

 

 

 

 

OBSERVATORI INTERNATIONALI    EHF

 

 

                DORU CONSTANTIN SIMION                    PANTELIE CARLIGEANU

 

             ROMEO IAMANDI                                              REMUS DRAGANESCU

 

             MARIN MARIN                                                     BOGDAN MACOVEI

 

             ION BOTA                                                                 SIMION POMPILIU

 

             MIHAI STARC                                                        ALEXANDRU VARTOPEANU

 

             CLAUDE FROLLO                                              STEFAN GEORGESCU

 

             VALTER DANCESCU                                        TRAIAN ENE

 

             VASILE STANGA                                                 MIHAI STANCILA

 

             OTTO HELL

 

             JEAN MATEESCU

 


 

SPECIALISTI ROMANI IN FEDERATIA INTERNATIONALA DE HANDBAL

 

                IOAN KUNST GHERMANESCU

                                                Presedinte Comisia Metodica

                                                Membru de Onoare al IHF

 

                LUCIAN GRIGORESCU

                                                Comisia de Omologari

               

                VASILE SIDEA

                                                Membru Comisia de Redactare Regulamente

 

 

 

 

 

 

 

 

SPECIALISTI ROMANI IN FEDERATIA EUROPEANA DE HANDBAL

 

 

             DORU SIMION

                                                Birou Competitii Transfer – functionar EHF salariat

 

                BOGDAN MACOVEI

                                      COMISIA TEHNICA


DISTINCTII F.R.H.

 

 

PLACHETA DE AUR

 

 

                                DUMITRU POPESCU COLIBAS                                         1969

 

                                VICTOR COJOCARU                                                                1970

 

                                LUCIAN GRIGORESCU                                                          1970

 

                                IOAN KUNST GHERMANESCU                                         1970

 

                                CONSTANTIN POPESCU PILICA                                      1970

 

                                NICOLAE NEDEF                                                                       1970

 

                                EUGEN TROFIN                                                                          1970

 

                                OPREA VLASE                                                                             1970

 

                                ARCADIE KAMENITSCHI                                                     1970

 

                                DUMITRU COSTEA                                                                   1973

 

                                GHEORGHE BLAJ                                                                      1973

 

                                CORNEL PENU                                                                            1976