FEDERATIA ROMANA DE HANDBAL

COMISIA DE ISTORIE SI STATISTICA

 

 

 

 

 

 

“80 de ani de handbal in Romania”

1921 – 2001

 

 

 

ISTORIA JOCULUI DE HANDBAL

IN

ROMANIA

 

 

Anexa 2

 

 

PALMARES DE ONOARE

MEDALII CUCERITE

 

 

LA CAMPIONATE MONDIALE SI EUROPENE

JOCURILE OLIMPICE

ECHIPE CASTIGATOARE DE CUPE EUROPENE

antrenori si sportivi

 

1936 – 2001

 

 

 

 

 

 

 

 

                        - Anexele 1-6 fac parte integranta din “Istoria Jocului de Handbal in Romania”          Redactor: Profesor Constantin Popescu Pilica

                        - Exemplar de lucru spre completare, corectare si adaugire.

 

 

2002 IUNIE

 

PALMARESUL MEDALIILOR

 

CUCERITE DE HANDBALISTII DIN ROMANIA LA

CAMPIONATE MONDIALE SI EUROPENE

JOCURI OLIMPICE

ECHIPE CASTIGATOARE DE CUPE EUROPENE

 

 

MEDALII

BILANT GENERAL

MASCULIN – FEMININ

 

 

            - In perioada 1956 – 2002 echipele reprezentative ale Romaniei au cucerit 36 MEDALII la Campionate Mondiale si Europene de seniori tineret si junioare din care 18 de AUR, 7 de ARGINT si 11 de BRONZ;

            - In perioada 1936 – 2002 echipele de club au cucerit 14 CUPE EUROPENE, 5 CUPA CAMPIONILOR, 5 CUPA I.H.F., 1 CUPA CUPELOR, 2 CITY CUP, 1 CUPA CHALLENGE

 

A. CAMPIONATE MONDIALE – seniori si senioare    

            7 medalii de aur si titlu de Campioni Mondiali

            4 la masculin:    1961 RF Germana; 1964 Cehoslovacia; 1970 Franta; 1974 RD Germana

            3 la feminin: 1956 RF Germana (hb. in 11); 1960 Olanda (hb. in 11); 1962 Romania

 

            2 medalii de argint – Vicecampioni Mondiali

            1 la masculin: 1959 Austria (hb. in 11)

            1 la feminin: 1973 Iugoslavia

 

            2 medalii de bronz

            2 la masculin: 1967 Suedia; 1990 Cehoslovacia

 

11 Medalii la Campionatele Mondiale – Seniori / Senioare

 

 

 

B. JOCURILE OLIMPICE

            1 medalie de argint – Vicecampioni Olimpici

            1 la masculin: 1976 Montreal

 

            3 medalii de bronz

            3 la masculin: 1972 Munchen; 1980 Moscova; 1984 Los Angeles

 

4 Medalii la Jocurile Olimpice

 

 

 

 

C. CAMPIONATE MONDIALE TINERET (IHF Juniori)

            2 medalii de aur si titlul de Campioni Mondiali

            2 la feminin: 1995 Brazilia; 1999 China

 

            2 medalii de bronz

            2 la feminin: 1977 Romania; 1997 Coasta de Fildes

 

4 Medalii la Campionatele Mondiale de Tineret

 

 

 

D. CAMPIONATE MONDIALE UNIVERSITARE

            6 medalii de aur si titlul de Campioni Mondiali Universitari

            6 la masculin: 1973 Suedia; 1975 Romania; 1977 Polonia; 1981 Franta; 1984 RF Germania; 1987 Romania

 

            4 medalii de argint – Vicecampioni Mondiali Universitari

            2 la masculin: 1968 RF Germania; 1990 Olanda

            2 la feminin: 1998 Slovacia; 2000 Franta

 

            4 medalii de bronz

            2 la masculin: 1963 Suedia; 1971 Cehoslovacia

            2 la feminin: 1994 Slovacia; 1996 Bulgaria

 

14 Medalii la Campionatele Mondiale Universitare

 

 

 

E. CAMPIONATE EUROPENE – TINERET

            2 medalii de aur si titlul de Campioni Europeni

            2 la feminin: 1998 Slovacia; 2000 Franta

 

 

 

F. CAMPIONATE EUROPENE – JUNIOARE

            1 medalie de aur si titlul de Campioni Europeni

            1 la feminin: 1999 Germania

 

 

 


BILANT STATISTIC

 

 

Medalii cucerite la Jocurile Olimpice, Campionatele Mondiale si Europene

1956 – 2000

Masculin si Feminin

 

            C.M. Seniori

                        4 Medalii de Aur             (1961, 1964, 1970, 1974)

                        1 Medalie de Argint        (1959)

                        2 Medalii de Bronz         (1967, 1990)

                        7 Medalii la C.M. Seniori

           

            C.M. Senioare

                        3 Medalii de Aur             (1956, 1960, 1962)

                        1 Medalie de Argint        (1973)

                        4 Medalii la C.M. Senioare

 

            C.M. Tineret – feminin

                        2 Medalii de Aur             (1995, 1999)

                        2 Medalii de Bronz         (1977, 1997)

                        4 Medalii la C.M. Tineret – feminin

 

            C.M. Universitare Masculin

                        6 Medalii de Aur             (1973, 1975, 1979, 1981, 1984, 1987)

                        2 Medalii de Argint         (1968, 1990)

                        2 Medalii de Bronz         (1963, 1996)

                        10 Medalii la C.M. Universitare Masculin

 

            C.M. Universitare Feminin

                        2 Medalii de Argint         (1998, 2000)

                        2 Medalii de Bronz         (1963, 1996)

                        4 Medalii la C.M. Universitare Feminin

 

            C.E. Tineret Feminin

                        2 Medalii de Aur             (1998, 2000)

 

            C.E. Juniori Feminin   

                        1 Medalie de Aur            (1999)

 

            J.O. Seniori

                        1 Medalie de Argint        (1976)

                        3 Medalii de Bronz         (1972, 1980, 1984)

                        4 Medalii la J.O. Seniori

 

            Total 36 medalii din care 18 de aur, 7 de argint si 11 de bronz

                                    - 11 medalii la C.M. (masculin si feminin)

                                    - 4 medalii la J.O. (masculin)

                                    - 14 medalii la C.M. Universitare (masculin si feminin)

                                    - 2 medalii la C.E. Tineret (feminin)

                                    - 1 medalie la C.E. Juniori (feminin)

 

 

CAMPIONI MONDIALI

MASCULIN SENIORI

 

 

                        1. 1961 in R.F. GERMANIA

 

                        2. 1964 in CEHOSLOVACIA

 

                        3. 1970 in FRANTA

 

                        4. 1974 in R.D. GERMANIA

 

           

            1. C.M. 1961 Editia a 4-a in R.F. Germania

 

                                    Loc I     Romania – Medalii de Aur           CAMPIONI MONDIALI

 

            Antrenori: OPREA VLASE, NICOLAE NEDEF

            Consilier tehnic in pregatire IOAN KUNST GHERMANESCU

 

            Jucatori:

                        MIHAI REDEL                            AUREL BULGARU

 

                        ION BOGOLEA                          MIRCEA COSTACHE I

 

                        VIRGIL HNAT                            OLIMPIU NODEA

 

                        PETRE IVANESCU                    MIRCEA COSTACHE II

 

                        IOAN MOZER                            GHEORGHE COMAN

 

                        CORNEL OTELEA                     GHEORGHE BADULESCU GEO

 

                        GHEORGHE COVACI                OTTO TELLMAN

 

            2. C.M. 1964 Editia a 5-a in Cehoslovacia

 

                                    Loc I     Romania – Medalii de Aur           CAMPIONI MONDIALI

 

 

            Antrenori: IOAN KUNST GHERMANESCU, NICOLAE NEDEF, EUGEN TROFIN

 

            Jucatori:

                        MIHAI REDEL                            VIRGIL HNAT

 

                        VIRGIL TALE                             CORNEL OTELEA

           

                        ION BOGOLEA                          GHEORGHE GRUIA

 

                        IOSIF IACOB                             IOAN MOZER

 

                        PETRE IVANESCU                    AUREL BULGARU

 

                        OLIMPIU NODEA                       ION POPESCU

 

                        MIRCEA COSTACHE I               CEZAR NICA

 

                        MIRCEA COSTACHE II

 

 

            3. C.M. 1970 Editia a 7-a in Franta

 

                        Loc I     Romania – Medalii de Aur           CAMPIONI MONDIALI

 

            Antrenori: NICOLAE NEDEF, OPREA VLASE, EUGEN TROFIN

            Consilier tehnic in pregatire IOAN KUNST GHERMANESCU

 

            Jucatori:

                        CORNEL PENU                         CORNEL OTELEA

 

                        ALEXANDRU DINCA                  CRISTIAN GATU

 

                        STEFAN ORBAN                       GHEORGHE GORAN

 

                        VALENTIN SAMUNGI                 MIHAI MARINESCU

 

                        GHEORGHE GRUIA                  TITUS MOLDOVAN

 

                        ROLAND GUNES                      GABRIEL KICSID

 

                        GHITA LICU                               STEFAN BIRTALAN

 

                        ION POPESCU

 

 

            4. C.M. 1974 in R.D. Germania

 

                        Loc I     Romania – Medalii de Aur   CAMPIONI MONDIALI

 

            Antrenori: NICOLAE NEDEF, OPREA VLASE

            Consilier tehnic in pregatire IOAN KUNST GHERMANESCU

 

            Jucatori:

                        CORNEL PENU                         CRISTIAN GATU

 

                        STEFAN ORBAN                       RADU VOINA

 

                        ALEXANDRU DINCA                  MIRCEA GABROVSKI

 

                        ROLAND GUNES                      WERNER STOCKL

 

                        GHITA LICU                               STEFAN BIRTALAN

 

                        MARIN DAN                              CONSTANTIN TUDOSIE

 

                        ADRIAN COSMA                       LIVIU BOTA

 

                        MIRCEA STEF                          GABRIEL KICSID

 

 

 

 

CAMPIONI MONDIALI

FEMININ SENIOARE

 

 

            1. 1956 in R.F. GERMANIA

                       

            2. 1960 in OLANDA

 

            3. 1962 in ROMANIA

 

 

            1. C.M. 1953 Editia a 2-a in R.F. Germania (handbal in 11 jucatori)

 

                                    Loc I     Romania – Medalii de Aur           CAMPIONI MONDIALI

 

 

            Antrenori: CONSTANTIN C. POPESCU PILICA, GABRIEL ZUGRAVESCU in pregatire, NICOLAE NEDEF federal

 

            Jucatoare:

                        IRENE NAGY                            CAROLINA CARLIGEANU

 

                        IRENE GHUNTER                      ANA STARK

 

                        AURORA BRAN                        VICTORITA DUMITRESCU

 

                        MORA WINDT                           ELENA PADUREANU

 

                        IOZEFINA UGRON                     ELENA JIANU

 

                        MARIA SCHEIP                         LUCIA DOBRE

 

                        AURELIA SALAGEANU             MAGDA HABERPURSCH

 

                        ILEANA KOLESNICOV

 


 

            2. C.M. 1960 Editia a 2-a in Olanda (handbal in 11 jucatori)

 

                        Loc I     Romania – Medalii de Aur           CAMPIONI MONDIALI

 

            Antrenori: CONSTANTIN C. POPESCU PILICA, NICOLAE NEDEF

 

            Jucatoare:

                        IRENE NAGY KLIMOVSKI                      CAROLINA CARLIGEANU

 

                        ANA STRK STANISEL                           VICTORITA DUMITRESCU

 

                        AURELIA SALAGEAN TUDOR                LUCIA DOBRE

 

                        AURORA BRAN POPESCU                   ELENA JIANU

 

                        MARIA SCHEIP CONSTANTINESCU       ELENA PADUREANU

 

                        IRENE GHUNTER KINN                         AURORA NICULESCU LEONTE

 

                        ANTONETA VASILE OTELEA                 IOZEFINA UGRON STEFANESCU

 

                        ELENA ROSU

 

 

            3. C.M. 1962 Editia a 2-a in Romania

 

                        Loc I     Romania – Medalii de Aur           CAMPIONI MONDIALI

 

            Antrenori: CONSTANTIN C. POPESCU PILICA, NICOLAE NEDEF

 

            Jucatoare:

                        IRENE NAGY KLIMOVSKI                      CONSTANTA DUMITRESCU

 

                        ANA STRK STANISEL                           VICTORITA DUMITRESCU

 

                        AURELIA SALAGEAN TUDOR                ANA NEMETZ

 

                        LILIANA BORCEA BIRO                         FELICIA GHIORGHITA 

 

                        MARIA SCHEIP CONSTANTINESCU       ELENA HEDESIU 

 

                        IRENE GHUNTER KINN                         AURORA NICULESCU LEONTE

 

                        ANTONETA VASILE OTELEA                 IOZEFINA UGRON STEFANESCU

 

                        EDELTRAUT FRANTZ                            IULIANA NAKO

 

 

 

 

 

MEDALII LA CAMPIONATELE MONDIALE

 

                                                1. ARGINT         C.M. 1973         Feminin

 

                                                2. ARGINT         C.M. 1959         Masculin (Hb. in 11 juc.)

 

                                                3. BRONZ         C.M. 1967         Masculin

 

                                                4. BRONZ         C.M. 1990         Masculin

 

            1. ROMANIA MEDALII DE ARGINT Loc II            C.M. 1973 in Iugoslavia

 

            Antrenori: CONSTANTIN C. POPESCU PILICA, DAN BALASESCU

 

            Jucatoare:

                        ELISABETA IONESCU                           SIMONA ARGHIR SANDU

 

                        LIDIA STAN                                           PETRUTA BAICOIANU COJOCARU

 

                        DOINA FURCOI SOLOMONOV               ELENA FRANCU

 

                        ROZALIA SOOS                                    HILDA HRIVNAC

 

                        MARIA POPA MANTA                           LUCRETIA MOISE

 

                        MARIA BOSI IGOROV                           IRENE OANCEA

 

                        CONSTANTA ILIE PITIGOI                      MAGDA MICLOS ILIES

 

                        VIORICA VIERU                                    CRISTINA PETROVICI

 

            2. ROMANIA MEDALII DE ARGINT  Loc II           C.M. 1959 in Aaustria

 

            Antrenori: IOAN KUNST GHERMANESCU, NICOLAE NEDEF

 

            Jucatori:

                        MIHAI REDEL                                        OLIMPIU NODEA

 

                        RUDOLF HABERPURSCH                     VIRGIL HNAT

 

                        ION ILIESCU                                         AUREL BULGARU

 

                        GEO BADULESCU                                MIRCEA COSTACHE I

 

                        OCTAVIAN NITESCU                             SAVIN MARCU

 

                        CONSTANTIN SELARU                          CORNEL OTELEA

 

                        VALENTIN SELARU                               ARPAD BARABAS

 

                        GHEORGHE COVACI

 

 

            3. ROMANIA MEDALII DE BRONZ Loc III            C.M. 1967 in Suedia

 

            Antrenori: IOAN KUNST GHERMANESCU, NICOLAE NEDEF, EUGEN TROFIN

 

            Jucatori:

                        MIHAI REDEL                                        GHEORGHE GRUIA

 

                        CORNEL PENU                                     CRISTIAN GATU

 

                        ALEXANDRU DINCA                              CORNEL OTELEA        

 

                        IOSIF IACOB                                         VALENTIN SAMUNGI

 

                        CEZAR NICA                                         ION MOSER

 

                        RLAND GUNES                                     GHITA LICU

 

                        COSTACHE MIRCEA II                          GHEORGHE GORAN

 

                        VIRGIL HNAT                                        ION POPESCU

 

 

            4. ROMANIA MEDALII DE BRONZ Loc III            C.M. 1990 in Cehoslovacia

 

            Antrenori: CORNEL OTELEA, VALENTIN SAMUNGI, STEFAN ORBAN

 

            Jucatori:

                        ALEXANDRU BULIGAN                          MARICEL VOINEA

 

                        VASILE COCUZ                                     ADRIAN GHIMES

 

                        MARIAN DUMITRU                                CORNEL DURAU

 

                        ROBERT LICU                                       ION MOCANU

 

                        CRISTIAN ZAHARIA                               COSTICA NEAGU

 

                        DUMITRU BERBECE                             LIVIU IANOS

 

                        RUDI PRISACARU                                 PAUL CATALIN CICU

 


           

MEDALII LA JOCURILE OLIMPICE

 

1. ARGINT la     J.O. 1976 MONTREAL

 

2. BRONZ la J.O. 1972 MUNCHEN

 

3. BRONZ la J.O. 1980 MOSCOVA

 

4. BRONZ la J.O. 1984 LOS ANGELES

 

 

            1. ROMANIA MEDALII DE ARGINT Loc II la J.O. 1976 Montreal

 

            Antrenori: NICOLAE NEDEF, OPREA VLASE

 

            Jucatori:

                        CORNEL PENU                                     CRISTIAN GATU

 

                        NICOLAE MUNTEANU                           GHITA LICU

 

                        ROLAND GUNES                                  STEFAN BIRTALAN

 

                        ADRIAN COSMA                                   MARIN DAN

 

                        ALEXANDRU FOLKER                           GABRIEL KICSID

 

                        MIRCEA GABROVSKI                           RADU VOINA

 

                        CEZAR DRAGANITA                              CONSTANTIN TUDOSIE

 

                        STOCKL WERNER

 

 

            2. ROMANIA MEDALII DE BRONZ Loc III la J.O. 1972 Munchen

 

            Antrenori: OPREA VLASE, NICOLAE NEDEF

            Consilier in pregatire IOAN KUNST GHERMANESCU

 

            Jucatori:

                        CORNEL PENU                                     GHEORGHE GRUIA

 

                        ALEXANDRU DINCA                              GHITA LICU

 

                        CRISTIAN GATU                                    MARIN DAN

 

                        ADRIAN COSMA                                   RADU VOINA

 

                        VALENTIN SAMUNGI                             WERNER STOCKL       

 

                        SIMION SCHOBEL                                CONSTANTIN TUDOSIE

 

                        VIRGIL TALE                                         STEFAN BIRTALAN

 

                        ROLAND GUNES

 

 

            3. ROMANIA MEDALII DE BRONZ Loc III la J.O. 1980 Moscova

 

            Antrenori: NICOLAE NEDEF, LASCAR PANA

            Consilier in pregatire IOAN KUNST GHERMANESCU

 

            Jucatori:

                        NICOLAE MUNTEANU                           VASILE STANGA

 

                        CLAUDIU IONESCU                               MARICEL VOINEA

 

                        MARIAN DUMITRU                                STEFAN BIRTALAN      

 

                        CEZAR DRAGANITA                              ADRIAN COSMA

 

                        IOSIF BOROS                                       RADU VOINA

 

                        CORNEL DURAU                                   MIHAI MIRONIUC

 

                        NICOLAE VASILICA                               ALEXANDRU FOLKER

 

                        LUCIAN VASILACHE

 

 

            4. ROMANIA MEDALII DE BRONZ Loc III la J.O. 1984 Los Angeles

 

            Antrenori: NICOLAE NEDEF, RADU VOINA

 

            Jucatori:

                        NICOLAE MUNTEANU                           VASILE STANGA

 

                        ALEXANDRU BULIGAN                          ALEXANDRU FOLKER

 

                        MARIAN DUMITRU                                NICOLAE VASILICA

 

                        MARICEL VOINEA                                 MIRCEA BEDIUAN

 

                        GHEORGHE COVACIU                          GHEORGHE DOGARESCU

 

                        CORNEL DURAU                                   IOSIF BOROS

 

                        DUMITRU BERBECE                             ADRIAN SIMION

 

                        VASILE OPREA

 

 

CAMPIONI MONDIALI – TINERET

(C.M. juniori in versiunea I.H.F.)

1. 1967 in Olanda (feminin) editie experimentala

2. 1967 in Olanda (masculin) editie experimentala

3. 1995 in Brazilia

4.1999 in China

 

            1. C.M. – Tineret feminin – 1967 Editia zero – experimentala in Olanda

ROMANIA Locul I – MEDALIA DE AUR CAMPIONI MONDIALI – Tineret

 

            Antrenori: FRANCISC SPIER, GRIGORE NITA, GABRIEL ZUGRAVESCU antrenor federal

            Jucatoare:

                        MARIA BUZAS                                      ANETA SCHRAMCO

 

                        GABRIELA VELICU POPESCU              TEREZA SZEKELI POPA

 

                        ELENA DOBARCEANU RADUCANU       LUCRETIA NEAGOE

 

                        ANGELA MOSU                                    CONSTANTA ILIE PITIGOI

 

                        MARIA NICOLAE                                   MAGDALENA MICLOS ILIES

 

                        STELA PAPA                                        ROZALIA SOOS

 

                        CORNELIA CULA                                  PETRUTA BAICOIANU

 

            Desi initial aceasta competitie, pentru jucatori pana la 21 de ani, s-a declarat a fi un prim Campionat Mondial pentru aceasta varsta si I.H.F. a girat si sprijinit direct organizarea ei, acordand Cupa si Medaliila respective, ulterior s-a apreciat ca a fost o editie experimentala. Argument: la acest prim C.M. de tineret nu au participat decat echipe din Europa. Ca o recunoastere totusi a performantelor echipelor ROMANIEI, I.H.F. acorda tarii noastre organizarea primei editii oficiale a C.M. de Tineret care a avut loc peste 10 ani, in 1977 la Bucuresti.

 

            2. C.M. – Tineret masculin – 1967 Editia zero – experimentala in Olanda

ROMANIA Locul I – MEDALIA DE AUR CAMPIONI MONDIALI – Tineret

 

            Antrenori: EUGEN TROFIN, MIHAI PINTEA

            Jucatori:

                        CORNEL PENU                                     CRISTIAN GATU

 

                        ALEXANDRU DINCA                              GHITA LICU

 

                        FRANCISC COSMA                               SILVIU BADAU

 

                        TITUS MOLDOVAN                                DUMITRU SPECK

 

                        PETRE PAPP                                       TEODOR COADA

 

                        MARIN DAN                                          DUMITRU DINEA

 

                        DUMITRU TRAIAN

 

 

 

            3. C.M. – Tineret – 1995 Editia 10-a in Brazilia

ROMANIA Locul I – MEDALIA DE AUR CAMPIONI MONDIALI – Tineret

 

            Antrenori: CONSTANTIN COJOCARU, IOAN BABAN

 

            Jucatoare:

                        OLIMPIA VERES                                   ALINA DOBRIN

 

                        STANCUTA GHIONEA                           MARIA IORGU – MOISE

 

                        ILDICO KEREKES                                 NARCISA LECUSAN PAUNICA

 

                        STELUTA LAZAR – LUCA                      ROXANA BERILA

                       

                        MONICA GOGARLA                              IRINA NEAGU

 

                        MAGDALENA URDEA                           CARMEN AMARIEI

 

                        LUMINITA STROE CHIRIEV                    CARMEN NITESCU

                       

                        CRISTINA MIHAI DUMITRESCU

 

            4. C.M. – Tineret – 1999 editia 12-a in China

ROMANIA Locul I – MEDALA DE AUR CAMPIONI MONDIALI – Tineret

 

            Antrenori: DUMITRU MUSI, MIRCEA BUCA

 

            Jucatoare:

                        IONICA MUNTEANU                              VALERIA MOTOGNA

 

                        TALIDA TOLMAI                                    AURELIA STOICA

           

                        TATIANA HORENCIUC                           GABRIELA TANASE

 

                        ALINA ARITON                                      GABRIELA ROTIS

 

                        RAMONA FARCAU                                MADALINA STRATON

 

                        ANISOARA DURAC                               ROXANA CATZEL

 

                        SIMONA POPA                                     CRISTINA VARZARU

 

                        MIHAELA RACEALA

 

 


CAMPIONI EUROPENI – TINERET

( Juniori in versiunea e.h.f.)

 

1. 1998 in Slovacia

2. 2000 in Franta

 

            1. C.E. – Tineret – 1998 Editia 2-a in Slovacia

ROMANIA Locul I MEDALIA DE AUR CAMPIONI EUROPENI – Tineret

 

            Antrenori: DUMITRU MUSI, MIRCEA BUCA

 

            Jucatoare:

                        IONICA MUNTEANU                              GABRIELA TANASE HOBJILA

 

                        TALIDA TOLNAI                                     ROXANA GATZEL

 

                        TATIANA HORENCIUC                           MIRELA ROGOZ

 

                        GABRIELA ROTIS                                 ANISOARA DURAC

 

                        RAMONA VADUVA                               ANAMARIA CROITORU

 

                        MADALINA STRATON                            AURELIA STOICA

 

                        MIHAELA RACEALA                              VALERIA MOTOGNA

 

                        SIMONA POPA                                     GABRIELA ROTIS

 

 

            2. C.E. – Tineret – 2000 Editia 3-a in Franta

ROMANIA Locul I  MEDALIA DE AUR CAMPIONI EUROPENI – Tineret

 

            Antrenori: MARCEL SERBAN, SORIN RADULESCU, ELENA DRAGANESCU

 

            Jucatoare:

                        FLORENTINA GRECU                            ALINA BRANISTE

 

                        GABI VASILE                                        CRISTINA NICOLAE

 

                        TEREZA TAMAS                                   CATALINA CIOAREC

 

                        SIMONA SARBU                                   MIHAELA URCAN

 

                        OANA CHIRICA                                     DIANA MEIROSU

 

                        GEORGETA VARTIC                             FLORENTINA TRAISTARU

 

                        ADRIANA GONTARIU                            LUMINITA IORGA

 

                        ALICE ELISEI                                        IONELA GALCA


MEDALII LA CAMPIONATELE MONDIALE – TINERET

(Junioare in versiunea I.H.F.)

1. BRONZ  C.M. Tineret 1977

2. BRONZ C.M. Tineret 1997

 

Feminin

            1. MEDALII DE BRONZ Loc III C.M. Tineret editia 1-a 1977 in Romania

 

            Antrenori: FRANCISC SPIER, GRIGORE NITA

 

            Jucatoare:

                        CRISTINA LADA                                    MARIA TOROK  VERIGEANU

 

                        ANGELA CIOBOATA                             RODICA IONESCU

           

                        OLTEA JALBA                                       ANGHELINA AVADANEI

           

                        GHEORGHITA MALAI                            AURELIA IGNAT

           

                        CRISTINA WEBER                                ZITA FEHER

 

                        ANCA RADUCU                                     ZORANKA STEFANOVICI

 

                        HEIDRUM JANESCHI                             RODICA ARDELEANU

 

                        HEDDA RHEIN                                      MARIA SPIRIDON

 

                        EVA GALL

 

            2. MEDALII DE BRONZ Loc III C.M. Tineret editia 11-a 1997 in Coasta de Fildes

 

            Antrenori: DUMITRU MISI, MIRCEA BUCA

 

            Jucatoare:

                        DANIELA CONDREA                             ELENA NAPAR

 

                        IULIANA CUCULEASA                           ELENA LEONTE PANA

 

                        ESTERA KIRALY                                   IONELA BOBE GORAN

 

                        TEODORA GRIGA                                 NICOLETA GASCA

 

                        CARMEN AMARIEI        LUNGU             VIORICA MINCAN

 

                        FLORINA NICOLESCU                           ANA-MARIA POPA

 

                        LILIANA TUDORACHE                           IONELA BORIT

 


CAMPIONI EUROPENI – JUNIOARE

 

1. 1999 in Germania

Feminin

 

            1. C.E. – Junioare 1999 Editia 4-a in Germania

ROMANIA Loc I  MEDALII DE AUR CAMPIONI EUROPENI – Junioare

 

            Antrenori: AURELIAN ROSCA, MARCEL SERBAN

 

            Jucatoare:

                        FLORENTINA GRECU                            CRISTINA NICOLAE

 

                        TEREZA TAMAS                                   IONELA GALCA

 

                        SIMONA SARBU                                   AMALIA BUSUIOCEANU

 

                        ADRIANA GORTARIU                            CRISTINA DARJAN

 

                        MIHAELA NEDELCU                              GABRIELA VASILE

 

                        OANA CHIRILA                                      DIANA MEIROSU

 

                        MIHAELA URCAN                                  CATALINA CIOAREC

 


CAMPIONATE MONDIALE UNIVERSITARE

 

            Echipele reprezentative ale studentilor romani au cucerit 13 medalii la Campionatele Mondiale Universitare: 6 de aur, 3 de argint si 4 de bronz.

 

TITLURI DE CAMPIONI MONDIALI UNIVERSITARI

MASCULIN

            1973 in SUEDIA

                        - antrenori: Eugen Trofin, Romeo Sotiriu

            1975 in ROMANIA

-antrenori: Eugen Trofin,Nicolae Nedef

1977 in POLONIA

-antrenori: Eugen Trofin, Nicolae Nedef

            1981 in FRANTA

                        -antrenori: Ioan Kunst-Ghermanescu, Lascar Pana, Nicolae Nedef

            1984 in R.F.GERMANIA

                        -antrenori: Lascar Pana,Cezar Nica

            1987 in ROMANIA

                        -antrenori: Eugen Trofin, Roland Gunes, Nicolae Nedef

 

MEDALII LA CAMPIONATELE MONDIALE UNIVERSITARE

MASCULIN

            1963 in SUEDIA – loc III – bronz

                        -antrenori:Eugen Trofin

            1968 in R.F.GERMANIA – loc II – argint

                        -antrenori: Eugen Trofin, Nicolae Nedef

1971 in CEHOSLOVACIA – loc III – bronz

                        -antrenori: Eugen Trofin

            1990 in OLANDA – loc II – argint

                        -antrenori:Otto Heel, Gheorghe Zamfir

 

FEMININ

            1994 in SLOVACIA – loc III – bronz

                        -antrenori:Costel Petrea, federal Pompiliu Simion

            1996 in BULGARIA – loc III – bronz

                        -antrenori:Lucian Rasnita

            1998 in SLOVACIA – loc II – argint

                        -antrenori:Cornel Badulescu

            2000 in FRANTA – loc II – argint

                        -antrenori: Gheorghe Tadici

 


ECHIPE CASTIGATOARE DE CUPE EUROPENE

 

            Echipele de club din Romania au cucerit 14 cupe europene:

-          5 “Cupa Campionilor Europeni”

-          5 “Cupa Federatiei Internationale”(I.H.F.)

-          1 “Cupa Cupelor”

-          2 “Cupa Oraselor”

-          1 Cupa Challenge

 

CUPA CAMPIONILOR EUROPENI

            1961 Stiinta Bucuresti – feminin

                        -antrenor: Constantin C. Popescu –Pilica

            1964 Rapid Bucuresti – feminin

                        -antrenor: Gabriel Zugravescu

            1965 Dinamo Bucuresti – masculin

                        -antrenor: Vlase Oprea

            1968 Steaua Bucuresti – masculin

                        -antrenor: Valentin Nitescu, Olimpiu Nodea

            1977 Steaua Bucuresti – masculin

                        -antrenor: Cornel Otelea

 

CUPA FEDERATIEI INTERNATIONALE (I.H.F.)

            1984 Chimistul Rm. Valcea – feminin

                        -antrenor: Constantin C. Popescu-Pilica, Maria Ciulei

            1985 Minaur Baia Mare – masculin

                        -antrenor: Lascar Pana, Petre Avramescu

            1988 Minaur Baia Mare – masculin

                        -antrenor: Lascar Pana

1989 Chimistrul Rm. Valcea – feminin

            -antrenor: Ioan Gherhard, Gheorghe Ionescu

1993 Rapid Bucuresti – feminin

            -antrenor: Tiberiu Milea, Nicolae Diaconu

 

CUPA CUPELOR

            1989 Stiinta Bacau – feminin

                        -antrenor: Mihai Pintea, Petrea Costel

 

 

CUPA ORASELOR

            1996 Silcotub Zalau – feminin 

                        -antrenor: Gheorghe Tadici

            2000 Rapid CFR Bucuresti – feminin

                        -antrenor: Vasile Margulescu, Constantin C. Popescu-Pilica

 

CUPA CHALLENGE

            2002 U Remin Deva – feminin

                        - antrenor: Cornel Badulescu, Ioan Matasaru

 


ECHIPE DE CLUB CASTIGATOARE DE

C U P E  E U R O P E N E

 

FEMININ

 

1.       1961 Cupa Campionilor = Stiinta Bucuresti

2.       1969 Cupa Campionilor = Rapid Bucuresti

3.       1984 Cupa I.H.F. = Chimistrul Rm. Valcea

4.       1989 Cupa Cupelor = Stiinta Bacau

5.       1989 Cupa I.H.F. = Chimistul Rm. Valcea

6.       1993 Cupa I.H.F. = Rapid Bucuresti

7.       1996 Cupa Oraselor = Silcotub Zalau

8.       2000 Cupa Oraselor = Rapid Bucuresti

9.       2002 Cupa Challenge = U Remin Deva

 

 

MASCULIN

10.   1965 Cupa Campionilor = Dinamo Bucuresti

11.   1968 Cupa Campionilor = Steaua Bucuresti

12.   1971 Cupa Campionilor = Steaua Bucuresti

13.   1985 Cupa I.H.F. = Minaur Baia Mare

14.   1998 Cupa I.H.F. = Minaur Baia Mare

 

 

            1. 1960 – 1961 Cupa Campionilor Europeni Editia 1-a

Loc I          Stiinta (ulterior Universitatea) Bucuresti

 

Antrenor: Constantin C. Popescu-Pilica

 

Jucatori:

      IRENE NAGY – KLIMOVSKI                               AURORA LEONTE

 

            ECATERINA IONESCU                                      CAROLINA CARLIGEANU

 

            AURELIA SALAGEANU-TUDOR                         ELENA PADUREANU

 

            DANA UNGUREANU                                          IOZEFINA STEFANESCU

 

            ELLA JECU                                                       GHERLINDE REIPP

 

            MARIA STEF                                                     HILDE ROTH

 

            CORNELIA CONSTANTINESCU

 


            2. 1963 – 1964 Cupa Campionilor Europeni

Loc I    Rapid Bucuresti

           

            Antrenor: Gabriel Zugravescu

 

            Jucatori:

            IRENE NAGY – KLIMOVSKI                               ANTOANETA VASILE-OTELEA

 

            MARGARETA HANEC                                       ANA STARC-STANISEL

 

            MARIA CONSTANTINESCU                                ELENA HEDESIU

 

            RODICA FLOROIANU                                        IULIANA NACO

 

            CONSTANTA DUMITRESCU                               AURELIA SALAGEANU-TUDOR

 

            FLORICA BALOSACHE                                     HILDE ROTH    

 

            3. 1983-1984 Cupa I.H.F. (Federatia Internationala de Handbal)

Loc I    Chimistrul Rm Valcea

 

            Antrenori: Constantin C. Popescu – Pilica, Maria Ciulei

 

            Jucatori:

                        CRISTINA LADA-ROUA                          FELICIA TIPI

 

                        DOINA COPOTZ – RODEANU                RODICA PESTREA

 

                        EDIT TOROC-MATEI                              DOINA BUCUR

 

                        MARIA TOROC-VERIGEANU                  NICOLETA PETRE

 

                        GEORGETA ANDRONACHE                  HILDA HRIVNAC

 

                        ELENA MORARIU

 

            4. 1988-1989 Cupa Cupelor

Loc I    Stiinta Bacau

 

            Antrenori: Mihai Pintea, Costel Petrea

 

            Jucatori:

                        IOANA VASILCA                                   GABRIELA ANTONEANU

 

                        EUGENIA JITARU                                  LIDIA BUDNARASU

 

                        MARILENA PETREA                              ELENA CIOBOTARU

 

                        EVA DARVAS                                       IONELA TARLOI

 

                        ADRIANA POPA                                    EMILIA LUCA

 

                        FILOFTEIA DANILOV                             LAURICA LUNCA

 

                        GEORGETA CREVENCIUC                    ANGELA BRANDISOR

 

            5. 1988-1989 Cupa I.H.F.

Loc I    Chimistrul Rm. Valcea

 

            Antrenori: Gheorghe Ionescu, Ion Gherhard

 

            Jucatori:

                        DOINA RODEANU                                 MARIA TOROC

 

                        CARMEN MOLDOVAN                           EDIT TOROC – MATEI

 

                        MARIA DINCA                                       DENISA ROMETE – NAN

 

                        LACRAMIOARA LAZAR                         MIHAELA GRADINARU

 

                        NADINA NEDELCU                                VIORICA DUMITRACHE

 

                        GEORGETA CURMENT

 

            6. 1992-1993 Cupa I.H.F.

Loc I    Rapid Bucuresti

 

            Antrenori: Tiberius Milea, Nicolae Deaconu

 

            Jucatori:

                        MIHAELA CIOBANU                              ADRIANA STANCIU

 

                        CARMEN PETRESCU                            FLORENTINA CIOBOTARU

 

                        SORINA LEFTER                                   MARILENA FANARU

 

                        VASILICA DOBRE                                 SORINA ARVATU KOSINSKI

 

                        MARILENA DOICIU GYORFFY               GABRIELA DINCESCU

 

                        FLORICA IVAN VASILE                         MIOARA CIPAIAN

 

                        FLORENTINA DOBRE                            MIHAELA CHITOROAGA

 

                        MARIANA IVASCU                                ILEANA DANIELA

 


            7. 1995-1996 Cupa Oraselor

Loc I    Silcotub Zalau

 

            Antrenori: Gheorghe Tadici

 

            Jucatori:

                        OLIMPIA VERES                                   VALERIA MOTOGNA

 

                        MAGDALENA POPA                             LUCIA BUTNARASU

 

                        TALIDA TOLMAI                                    ALINA TURCAS-JULA

 

                        MARIA – ELENA RADOI                        ARTEMIZA SATMAR

 

                        LACRAMIOARA FIASTRU                      CARMEN GOARNA

 

                        ALINA MAIEREAN                                 ADRIANA VISU

 

                        DORINA CRISAN                                   ELENA RADOI

 

                        SANDA CRISTE                                    ANDREEA NAGY

 

            8. 1999-2000 Cupa Oraselor

Loc I    Rapid C.F.R. Bucuresti

 

            Antrenori: Vasile Margulescu, Constantin C. Popescu-Pilica

 

            Jucatori:

                        CRISTINA DOGARU-CUCUIANU                         ALINA DOBRIN

 

                        CARMEN PETRESCU – BUCUR                         MONICA IACOB

 

                        CRISTINA MIHAI-DUMITRESCU                          CORINA OCOS

 

ELENA IORGU-MOISE                                       ELENA NAPAR

 

                        ADINA MARGULESCU                                       FLORICA PREDA

 

                        NICOLETA GASCA                                            IULIANA GHEORGHE

 

            9. 2001 – 2002 Challenge Cup

                                                Loc I                U Remin Deva

           

            Antrenori: CORNEL BADULESCU, IOAN MATASARU

 

            Jucatori:

                        ILEANA BISTRICEANU                                      LAURA POENARU

 

                        GEORGETA NANITA GRIGORE                         ALINA BIDIREL             

 

                        ELENA AVADANEI                                            GIANINA TONCEANU

 

                        DOINA PATRU                                                  GEORGETA DASCALU

 

                        CODRUTA ZAVRAGIU                                       DOINA ROMAN PICU

 

                        VALENTINA ELISEI

 

 

MASCULIN

            10. 1964-1965 Cupa Campionilor Europeni

Loc I    Dinamo Bucuresti

 

            Antrenori: Vlase Oprea

 

            Jucatori:

                        MIHAI REDEL                                        PETRE IVANESCU

 

                        IOAN BOGOLEA                                   ION IONESCU

 

                        MIRCEA COSTACHE I                           VIRGIL HNAT

 

                        CEZAR NICA                                         ION MOZER

 

                        MIRCEA COSTACHE II                          LUCIAN POPESCU

 

                        GHEORGHE COMAN

 

            11. 1967-1968 Cupa Campionilor Europeni

Loc I    Steaua Bucuresti

 

            Antrenori: Octavian Nitescu, Olimpiu Nodea

            Jucatori:

                        ALEXANDRU DINCA                              GHEORGHE GRUIA

 

                        GABRIEL BELU                                     CORNEL OTELEA

 

                        IOSIF IACOB                                         GHEORGHE GORAN

 

                        DAN ROSESCU                                    MARINESCU MIHAI

 

                        DAN ALBOAICA                                    ION POPESCU

 

                        CRISTIAN DIETER

 

            12. 1976-1977 Cupa Campionilor Europeni

Loc I    Steaua Bucuresti

 

            Antrenori: Cornel Otelea

            Jucatori:

                        NICOLAE MUNTEANU                           CRISTIAN GATU

 

                        VIRGIL MARGHIDAN                             RADU VOINA

 

                        STEFAN BIRTALAN                               GABRIEL KICSID

 

                        WERNER STOCKL                                CEZAR DRAGANITA

 

                        DAN PETRU                                          LAURENTIU ROSU

 

                        ION VARGALUI                                     VICTOR NEAGU

 

            13. 1984-1985 Cupa I.H.F. (Federatia Internationala de Handbal)

Loc I    Minaur Baia Mare

 

            Antrenori: Lascar Pana, Petre Avramescu

            Jucatori:

                        MIRCEA PETRAN                                  MARICEL VOINEA

 

                        NICOLAE NESOVICI                              IOSIF BOROS

 

                        VIOREL HAIDU                                      DORU PORUMB

 

                        OLIMPIU FLANGEA                               MIHAI MIRONIUC

 

                        NICOLAE VOINEA                                 GHEORGHE COVACIU

 

                        SORIN RADULESCU                             ALEXANDRU STAMATE

 

                        ION MARIA                                           IOSIF OROS

 

 

            14. 1987-1988 Cupa I.H.F. (Federatia Internationala de Handbal)

Loc I    Minaur Baia Mare

 

            Antrenori: Lascar Pana

 

            Jucatori:

                        MIRCEA PETRAN                                  MARICEL VOINEA

 

                        NICOLAE NESOVICI                              HALMAGHI ATILA

 

                        DORU PORUMB                                    LIVIU PAVEL

 

                        GHEORGHE ANDRONIC                        ALEXANDRU STAMATE

 

                        GHEORGHE COVACIU                          GABRIEL COSMA

 

                        SORIN RADULESCU                             DANUT IONESCU

 

                        IACOB DOREL                                      COSTEL COMAN

 

                        ADI POPOVICI


 HANDBALISTI ROMANI CARE AU CUCERIT TITLURI DE CAMPIONI MONDIALI

 

 

FEMININ

 

1956 in R.F.Germania – handbal in 11 jucatori

1960 in Olanda – handbal in 11 jucatori

1962 in Romania – handbal in 7 jucatori

 

                        Trei Titluri

1. Irene Noghi-Klimovschi                        - 1956,1960,1962

2. Ana Stark-Stanisel                             - 1956,1960,1962

3. Maria Schein-Constantinescu              - 1956,1960,1962

4. Iozefina Ugron-Stefanescu                   - 1956,1960,1962

5. Victorita Dumitrescu                           - 1956,1960,1962

6. Aurelia Salageanu-Tudor                     - 1956,1960,1962

 

                        Doua titluri

1. Elena Rado-Jianu                               - 1956,1962

2. Carolina Raceanu-Carligeanu               - 1956,1960

3. Elena Stefanescu-Padureanu              - 1956,1960

4. Lucia Dobre                                       - 1956,1960

5. Aurora Bran-Alexandrescu                  - 1956,1960

6. Irene Ghunter-Kinn                             - 1956,1960

7. Antoaneta Vasile-Otelea                     - 1960,1962

8. Aurora Niculescu-Leonte                     - 1960,1962

 

 

                        Un titlu

1. Mora Vindt Martini                              - 1956

2. Ileana Kolesmicov Giurescu                - 1956

3. Magda Drasser Haberpursch               - 1956

4. Elena Rosu                                        - 1960

5. Liliana Borcea Biro                             - 1962

6. Iuliana Naco                                       - 1962

7. Elena Hedesiu                                   - 1962

8. Constanta Dumitrescu                        - 1962

9. Ana Nemetz                                      - 1962

10. Felicia Ghiorghita                             - 1962

11. Edeltraut Frantz Zauer                      - 1962

12. Cornelia Constantinescu                   - 1962

 

                        26 handbaliste din Romania au cucerit titluri de CAMPIONI MONDIALI

                                    6 trei titluri

                                    8 doua titluri

                                    12 un titlu

 

 


MASCULIN

1961 in R.F. Germania

1964 in Cehoslovacia

1970 in Franta

1974 in R.D. Germania

 

                        Trei titluri

1. Cornel Otelea                                     - 1961, 1964, 1970

 

                        Doua titluri

1. Mihai Redel                                       - 1961, 1964

2. Olimpiu Nodea                                   - 1961, 1964

3. Virgil Hnat                                         - 1961, 1964

4. Mircea Costache I                              - 1961, 1964

5. Ion Bogolea                                       - 1961, 1964

6. Petre Ivanescu                                   - 1961, 1964

7. Ioan Mozer                                        - 1961, 1964

8. Aurel Bulgaru                                     - 1961, 1964

9. Mircea Costache II                             - 1961, 1964

10. Ion Popescu                                     - 1964, 1970

11. Gheorghe Gruia                                - 1964, 1970

12. Cezar Nica                                       - 1964, 1970

13. Cornel Penu                                     - 1970, 1974

14. Alexandru Dinca                               - 1970, 1974

15. Cristian Gatu                                    - 1970, 1974

16. Gheorghe Licu                                  - 1970, 1974

17. Roland Gunes                                  - 1970, 1974

18. Stefan Orban                                    - 1970, 1974

19. Stefan Birtalan                                 - 1970, 1974

20. Gavril Kicsid                                     - 1970, 1974

 

                                    Un titlu

1. Geo Badulescu                                  - 1961

2. Gheorghe Covaci                                - 1961

3. Otto Tellman                                      - 1961

4. Gheorghe Coman                               - 1961

5. Virgil Tale                                          - 1964

6. Iosif Iacob                                          - 1964

7. Mihai Marinescu                                 - 1970

8. Titus Moldovan                                   - 1970

9. Valentin Samungi                               - 1970

10. Gheorghe Goran                               - 1970

11. Adrian Cosma                                  - 1974

12. Werner Stockl                                  - 1974

13. Dan Marin                                        - 1974

14. Constantin Tudose                            - 1974

15. Radu Voinea                                    - 1974

 

            38 de handbalisti din Romania au cucerit titluri de CAMPIONI MONDIALI

                        1 cu trei titluri

                        20 cu doua titluri

                        15 cu un titlu

HANDBALISTI ROMANI MEDALIATI LA JOCURILE OLIMPICE

 

                        Argint    1976 MONTREAL

                        Bronz    1972 MUNCHEN

                        Bronz    1980 MOSCOVA

                        Bronz    1984 LOS ANGELES

 

            Trei medalii

1. Nicolae Munteanu                  Argint 1976, Bronz 1980, Bronz 1984

2. Stefan Birtalan                       Argint 1976, Bronz 1972, Bronz 1980

3. Radu Voina                            Argint 1976, Bronz 1972, Bronz 1980

4. Adrian Cosma                        Argint 1976, Bronz 1972, Bronz 1980

5. Alexandru Folker                    Argint 1976, Bronz 1980, Bronz 1984

 

            Doua medalii

1. Cornel Penu                           Argint 1976, Bronz 1972

2. Cristian Gatu                         Argint 1976, Bronz 1972

3. Roland Gunes                        Argint 1976, Bronz 1972

4. Gavril Kicsid                          Argint 1976, Bronz 1972

5. Ghita Licu                              Argint 1976, Bronz 1972

6. Werner Stockl                        Argint 1976, Bronz 1972

7. Constantin Tudose                 Argint 1976, Bronz 1972

8. Dan Marin                              Argint 1976, Bronz 1972

9. Cezar Draganita                     Argint 1976, Bronz 1980

10. Marian Dumitru                     Bronz 1980, Bronz 1984

11. Iosif Boros                           Bronz 1980, Bronz 1984

12. Marcel Voinea                      Bronz 1980, Bronz 1984

13. Vasile Stanga                      Bronz 1980, Bronz 1984

14. Cornel Durau                        Bronz 1980, Bronz 1984

15. Nicolae Vasilica                   Bronz 1980, Bronz 1984

 

            O medalie

1. Alexandru Dinca                     Bronz 1972

2. Gheorghe Gruia                      Bronz 1972

3. Valentin Samungi                   Bronz 1972

4. Simion Schobel                      Bronz 1972

5. Virgil Tale                              Bronz 1972

6. Mircea Gabrovschi                  Argint 1976

7. Claudiu Ionescu                     Bronz 1980

8. Lucian Vasilache                    Bronz 1980

9. Mihai Mironiuc                       Bronz 1980

10. Alexandru Buligan                Bronz 1984

11. Gheorghe Covaciu                Bronz 1984

12. Dumitru Berbece                  Bronz 1984

13. Mircea Bediuan                    Bronz 1984

14. Gheorghe Dogarescu            Bronz 1984

15. Vasile Oprea                        Bronz 1984

16. Adrian Simion                      Bronz 1984

            36 handbalisti din Romania sunt medaliati la JOCURILE OLIMPICE

                        5 cu trei medalii

                        15 cu doua medalii

                        16 cu o medalie

ANTRENORI CARE AU CUCERIT CU ECHIPELE NATIONALE

 TITLURI DE

CAMPIONI MONDIALI

SENIORI – SENIOARE

 

            1956 Handbal feminin in RF Germania (handbal in 11 jucatori)

            1960 Handbal feminin in Olanda (handbal in 11 jucatori)

            1961 Handbal masculin in RF Germania

            1962 Handbal feminin in Romania

            1964 Handbal masculin in Cehoslovacia

            1970 Handbal masculin in Franta

            1974 Handbal masculin in RD Germania

 

            IOAN KUNST GHERMANESCU: 1961, 1964 antrenor principal, 1970 – 1974 si consilier tehnic (ca sef al Comisiei tehnice si membru IHF nu putea fi si antrenor), la echipa masculina.

 

            CONSTANTIN POPESCU PILICA: 1956, 1960, 1962 antrenor principal al echipei nationale feminine.

           

            NICOLAE NEDEF: federal si secund la echipa feminina in 1956, 1960 si 1962, secund si in final pricipal la echipa masculina in 1961, 1964, 1970, 1974.

 

            VLASE OPREA: 1961, 1970, 1974 la echipa masculina.

 

            EUGEN TROFIN: 1964, 1970 la echipa masculina.

 

CAMPIONI MONDIALI UNIVERSITARI – masculin

 

            1973 in Suedia

            1975 in Romania

            1977 in Polonia

            1981 in Franta

            1984 in RF Germania

            1987 in Romania

 

                        EUGEN TROFIN            1973, 1975, 1977, 1987

 

                        NICOLAE NEDEF          1975, 1977, 1981, 1987

 

                        IOAN KUNST GHERMANESCU 1981

 

                        LASCAR PANA             1981, 1984

 

                        CEZAR NICA     1984

 

                        ROMEO SOTIRIU          1973

 

                        ROLAND GUNES          1987

 

 

CAMPIONI MONDIALI DE TINERET – feminin

 

            1995 Brazilia

            1999 China

 

                        CONSTANTIN COJOCARU si IOAN BABAN       1995

                       

 

                        DUMITRU MUSI si         MIRCEA BUCA              1999

 

                                                           

 

 

CAMPIONI EUROPENI DE TINERET – feminin

 

            1998 in Slovacia

            2000 in Franta

 

                        DUMITRU MUSI si         MIRCEA BUCA              1998

 

                                                           

 MARCEL SERBAN, SORIN RADULESCU si ELENA DRAGANESCU    2000

 

 

 

                                               

CAMPIONI EUROPENI DE JUNIOARE – feminin

 

            1999 in Germania

 

                        AURELIAN ROSCA si MARCEL SERBAN                       1999

 

                                               

 

 


ANTRENORI ROMANI CARE AU CUCERIT CU ECHIPA MATIONALA

MEDALII OLIMPICE

 

            IOAN KUNST GHERMANESCU 1972 bronz, 1976 argint, 1980 bronz

 

            NICOLAE NEDEF                      1972 bronz, 1976 argint, 1980 bronz, 1984 bronz

 

            VLASE OPREA                         1972 bronz, 1976 argint

 

            LASCAR PANA                         1980 bronz

 

            RADU VOINEA                          1984 bronz

 

ANTRENORI CASTIGATORI DE CUPE EUROPENE

 

            CONSTANTIN POPESCU PILICA: 1. Cupa Campionilor 1961 cu Stiinta Bucuresti; 2. Cupa IHF 1984 cu Chimistul Rm.Valcea; 3. Cupa Oraselor 2000 cu Rapid Bucuresti – feminin.

            LASCAR PANA: 1. Cupa IHF 1985 cu Minaur Baia Mare; 2. Cupa IHF 1988 cu Minaur Baia Mare.

 

            GABRIEL ZUGRAVESCU: Cupa Campionilor 1964 cu Rapid Bucuresti.

 

            VLASE OPREA: Cupa Campionilor 1965 cu Dinamo Bucuresti.

 

            VALENTIN NITESCU: Cupa Campionilor 1968 cu Steaua Bucuresti.

 

            OLIMPIU NODEA: Cupa Campionilor 1968 cu Steaua Bucuresti.

 

            CORNEL OTELEA: Cupa Campionilor 1977 cu Steaua Bucuresti.

 

            MARIA CIULEI: Cupa IHF 1984 cu Chimistul Rm.Valcea.

 

            PETRE AVRAMESCU: Cupa IHF  1985 cu Minaur Baia Mare.

 

            ION GHERHARD: Cupa IHF 1989 cu Chimistul Rm.Valcea.

 

            GHEORGHE IONESCU: Cupa IHF 1989 cu Chimistul Rm.Valcea.

 

            MIHAI PINTEA: Cupa Cupelor 1989 cu Stiinta Bacau.

 

            TIBERIU MILEA: Cupa IHF 1993 cu Rapid Bucuresti.

 

            GHEORGHE TADICI: Cupa Oraselor 1996 cu Silcotub Zalau.

 

            VASILE MARGULESCU: Cupa Oraselor 2000 cu Rapid Bucuresti.

 

            CORNEL BADULESCU: Cupa Challenge 2002 cu U Remin Deva

 

 

 

ANTRENORI AI ECHIPEI NATIONALE DE SENIORI

 

 

 

 

Principali                                                                                 Secunzi

            FRANCISC MONIS                                            EUGEN TROFIN

           

            HANS SCHUSCHNING                                       NICOLAE NEDEF

 

            IOAN KUNST GHERMANESCU                          CEZAR NICA

 

            VLASE OPREA                                                 VALENTIN SAMUNGI

 

            EUGEN TROFIN                                                GHITA LICU

 

            NICOLAE NEDEF                                              STEFAN ORBAN

 

            CORNEL OTELEA                                             ION VARGALUI

 

            LASCAR PANA                                                 DORU SIMION

 

            DORU SIMION

 

            OTTO HELL

 

            CEZAR NICA

 

            GHEORGHE GORAN

 

            VASILE STANGA

 

            PETRE IVANESCU

 

            RADU VOINA

 

 

             

 

           


 

 

ANTRENORI AI ECHIPEI NATIONALE DE SENIOARE

 

 

 

 

Principali                                                                     Secunzi

 

            VICTOR COJOCARU                                          DUMITRU POPESCU COLIBAS

           

            CONSTANTIN C. POPESCU PILICA                    NICOLAE NEDEF

 

            GABRIEL ZUGRAVESCU                                   LUCIAN ALBU

 

            FRANCISC SPIER                                             FRANCISC SPIER

 

            VALERIU GOGALTAN                                        SIMION POMPILIU

 

            CONSTANTIN LACHE                                        DAN BALASESCU

 

            EUGEN BARTA                                                 IOAN BOTA

 

            GHEORGHE ZBORA                                         TRAIAN BUCOVALA

 

            LUCIAN RASNITA                                              CONSTANTIN C. POPESCU

 

            BOGDAN MACOVEI                                          GHEORGHE IONESCU

 

            GHEORGHE IONESCU                                      CONSTANTIN COJOCARU

 

            CORNEL BADULESCU                                      TIBERIUS MILEA

 

            REMUS DRAGANESCU                                     GHEORGHE TADICI

           

            DUMITRU MUSI                                                 DUMITRU MUSI

 

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

           


ANTRENORI EMERITI

 

 

1. Constantin C. Popescu                       1960

2. Oprea Vlase                                      1961

3. Nicolae Nedef                                    1961

4. Ioan Kunst Ghermanescu                    1964

5. Eugen Trofin                                      1970

6. Dumitru Popescu Colibas                    1971

7. Cornel Otelea                                     1977

8. Lascar Pana                                      1984

9. Constantin Jude                                 1992

10. Ioan Bota                                         1992

11. Pompiliu Simion                               1992

12. Romeo Sotiriu                                  1992

13. Constantin Lache                             1992

14. Mihai Pintea                                     1992

15. Traian Bucovala                                1992

16. Dumitru Sarbu                                  1992

17. Ioan Donca                                      1992

18. Olimpiu Nodea                                 1992

19. Gheorghe Licu                                  1992

20. Radu Voinea                                    1992

21. Alexandru Ilie                                   1992

22. Valentin Samungi                             1992

23. Tiberius Milea                                   1993

24. Gheorghe Tadici                               1996

25. Victor Cojocaru                                1996

26. Petre Ivanescu                                 1998

27. Dumitru Musi                                   1998

28. Mircea Buca                                    1998

29. Tiberiu Orban                                   1999

30. Dumitru Olteanu                               1999

31. Gheorghe Badeanu                           1999

32. Nicolae Marian                                 1999

33. Gheorghe Sbora                               1999

34. Constantin Cojocaru                         1999

35. Ioan Baban                                      1999

36. Alexandru Mengoni                           1999

37. Gheorghe Zamfir                               1999

38. Remus Draganescu                          1999

39. Aurel Rosca                                     1999

40. Marcel Serban                                  1999

41. Artur Hoffman                                   1999

42. Vasile Margulescu                            2000

43. Cornel Badulescu                             2002


GOLGETERI LA CAMPIONATELE MONDIALE

 

MASCULIN

 

1. C.M. Editia 4-a, 1961 in R.F.Germania             1. PETRE IVANESCU Romania 24 goluri

            Romania Loc I                                     2. Zdunk Rada Cehoslovacia 24 goluri

            Campioana Mondiala

 

 

2. C.M. Editia 5-a, 1964 in Cehoslovacia              1. IOAN MOZER Romania 32 goluri

            Romania Loc I                                     2. Andreas  Ungaria  32 goluri

            Campioana Mondiala                                          3. Josip Milkovici 32 goluri

 

 

3. C.M. Editia 8-a, 1974 in R.D.Germania             1. STEFAN BIRTALAN Romania 43 goluri

            Romania Loc I                                                

            Campioana Mondiala

 

 

4. C.M. Editia 10-a, 1982 in R.F.Germania                       1. VASILE STANGA Romania 65 goluri

            Romania Loc 5

 

 

5. C.M. Editia 5-a, 1959                                                  1. OLIMPIU NODEA Romania 28 goluri

            Romania Loc II                                                2. AUREL BULGARU Romania 25 goluri

            Handbal in 11 jucatori    

 

 

 

 

FEMININ          

 

1. C.M. Editia 14-a, 1999 in Norvegia Danemarca              1. CARMEN AMARIE Romania 67 goluri (19 goluri din 7 m)

2.Grit Jurak Germania 67 goluri (18 goluri din 7 m)

 

 

 

 

 

 


 

 

GOLGETERI LA CAMPIONATELE EUROPENE

 

1. C.E. Editia    in Romania                                            1. SIMONA GOGARLA Romania     goluri

            Romania Loc 4

 

 

 

 

 

CEL MAI BUN PORTAR LA CAMPIONATE MONDIALE

MASCULIN

 

            1961 Editia a 4-a in RF Germania                                    1. MIHAI REDL

                        Romania  Loc I

                        Campioana Mondiala

 

           

            1974 Editia a 8-a in RD Germania                                    1. CORNEL PENU

                        Romania Loc I

                        Campiona Mondiala

 

FEMININ

 

            1956 Editia a 2-a in RF Germania                                    1. IRENE NAGY KLIMOVSKI

                        Romania Loc I

                        Campioana Mondiala

 

 

 

 

CEL MAI BUN PORTAR LA CAMPIONATE EUROPENE

 

            2000 in Romania                                                            1. LUMINITA HUTUPAN

 

 

 

 

 

 

HANDBALISTI SI TEHNICIENI DIN ROMANIA

IN SELECTIONATA LUMII

 

            11.08.1968 la KARVINIA cu CEHOSLOVACIA  24-21 pentru echipa lumii

                                                GHEORGHE GRUIA Romania

                                                IOSIF IACOB Romania

 

                                                            Antrenori:          IOAN KUNST GHERMANESCU Romania

                                                                                    DITRICH KONIG Cehoslovacia

 

 

            13.10.1974 la LUBLIANA cu IUGOSLAVIA 20-20

                                                CORNEL PENU Romania

                                                CRISTIAN GATU Romania

 

                                                            Antrenor:           IOAN KUNST GHERMANESCU Romania

 

 

            01.11.1975 la DORTMUND cu RF Germania 25-21 pentru echipa lumii

                                                CORNEL PENU Romania

                                                CRISTIAN GATU Romania

                                                GHITA LICU Romania

                                                GABRIEL KICSICD Romania 

 

                                                            Antrenori:          IOAN KUNST GHERMANESCU Romania

                                                                                    IVAN SNOJ Yugoslavia

 

            13.06.1978 la KIEV cu URSS 18-20

                                                CORNEL PENU Romania

 

                                                            Antrenor:           IOAN KUNST GHERMANESCU Romania

 

           

 

            23.11.1980 la DORTMUND cu VFL GUMMERSBACH  20-21

                                                VASILE STANGA Romania

                                                RADU VOINA Romania

 

                                                            Antrenor:           IOAN KUNST GHERMANESCU Romania

                                                                                    IVAN SNOJ Yugoslavia

 

 

           

            26.11.1980 la GOTEBORG cu Suedia 28-24 pentru selectionata lumii

                                                VASILE STANGA Romania

                                                RADU VOINA Romania

 

                                                            Antrenor:           IOAN KUNST GHERMANESCU Romania

                                                                                    IVAN SNOJ Yugoslavia

 

 

            20.04.1985 la KOPENHAGA in Danemarca 26-23 pentru selectionata lumii

                                                VASILE STANGA Romania 

 

                                                            Antrenor:           IOAN KUNST GHERMANESCU Romania

 

 

            08.07.1989 la LISABONA in PORTUGALIA 29-26

                                                MARIAN DUMITRU Romania

 

 

            08.01.1991 la STOCKHOLM cu SCANDINAVIA 31-26

                                                IOAN MOCANU Romania

 

                                                            Antrenor:           IOAN KUNST GHERMANESCU Romania

 

 

            09.01.1991 la OSLO cu SCANDINAVIA 30-27                       

                                                IOAN MOCANU Romania

 

                                                            Antrenor:           IOAN KUNST GHERMANESCU Romania

 

           

            14.12.1992 la PARIS cu FRANTA 32-31

                                                ROBERT LICU Romania

 

 

            16.12.1992 la SAARBRUCKEN cu GERMANIA 23-23

                                                ROBERT LICU Romania 

 

 

 

           

                                                                                     

                                                            

 


HANDBALISTE CAMPIOANE MONDIALE SI EUROPENE DE TINERET SI JUNIOARE

 

1. Steluta Lazar Luca                             1995 CM Tineret

2. Simona Gogarla                                 1995 CM Tineret

3. Luminita Stroe Kiriev                           1995 CM Tineret

4. Maria Iorgu Moise                               1995 CM Tineret

5. Alina Dobrin                                       1995 CM Tineret

6. Carmen Amariei                                 1995 CM Tineret

7. Narcisa Lecusan Paunica                   1995 CM Tineret

8. Olimpia Veres                                    1995 CM Tineret

9. Magdalena Udrea                               1995 CM Tineret

10. Stancuta Ghionea                             1995 CM Tineret

11. Ildico Kerekes                                  1995 CM Tineret

12. Roxana Berila                                  1995 CM Tineret

13. Cristina Mihai Dumitrescu                 1995 CM Tineret

14. Irina Neagu                                      1995 CM Tineret

15. Carmen Nitescu                               1995 CM Tineret

16. Ionica Munteanu                               1999 CM Tineret, 1998 CE Tineret

17. Talida Tolnai                                     1999 CM Tineret, 1998 CE Tineret

18. Tatiana Horenciuc                             1999 CM Tineret, 1998 CE Tineret

19. Alina Ariton                                      1999 CM Tineret

20. Ramona Farcau                                1999 CM Tineret

21. Anisoara Durac                                1999 CM Tineret, 1998 CE Tineret

22. Simona Popa                                   1999 CM Tineret, 1998 CE Tineret

23. Cristina Varzaru                               1999 CM Tineret, 1998 CE Tineret

24. Mihaela Raceala                               1999 CM Tineret, 1998 CE Tineret

25. Valeria Motogna                               1999 CM Tineret, 1998 CE Tineret

26. Aurelia Stoica                                  1999 CM Tineret, 1998 CE Tineret

27. Roxana Gatzel                                 1999 CM Tineret, 1998 CE Tineret

28. Gabriela Tanase                               1999 CM Tineret, 1998 CE Tineret

29. Gabriela Rotis                                  1999 CM Tineret, 1998 CE Tineret

30. Madalina Straton                              1999 CM Tineret, 1998 CE Tineret

31. Ramona Vaduva                               1998 CE Tineret

32. Ana Maria Croitoru                            1998 CE Tineret

33. Florentina Grecu                               1999 CE Junioare, 2000 CE Tineret

34. Tereza Tamas                                  1999 CE Junioare, 2000 CE Tineret

35. Simona Sarbu                                  1999 CE Junioare, 2000 CE Tineret

36. Adriana Gontari                                1999 CE Junioare, 2000 CE Tineret

37. Cristina Nicolae                                1999 CE Junioare, 2000 CE Tineret

38. Ionela Galca                                     1999 CE Junioare, 2000 CE Tineret

39. Amalia Busuioceanu                         1999 CE Junioare

40. Cristina Darjan                                 1999 CE Junioare

41. Mihaela Nedelcu                               1999 CE Junioare

42. Oana Chirila                                     1999 CE Junioare, 2000 CE Tineret

43. Mihaela Urcan                                  1999 CE Junioare, 2000 CE Tineret

44. Gabriela Vasile                                 1999 CE Junioare, 2000 CE Tineret

45. Diana Meirosu                                  1999 CE Junioare, 2000 CE Tineret

46. Catalina Cioarec                               1999 CE Junioare, 2000 CE Tineret

47. Georgeta Vartic                                2000 CE Tineret

48. Luminita Iorga                                  2000 CE Tineret

49. Florentina Traistaru                           2000 CE Tineret

50. Alice Elisei                                      2000 CE Tineret

51. Alina Braniste                                  2000 CE Tineret

52. Maria Buzas                                    1967 CM Tineret, editie experimentala

53. Gabriela Velicu                                 1967 CM Tineret, editie experimentala

54. Rozalia Soos                                   1967 CM Tineret, editie experimentala

55. Elena Dobarceanu                            1967 CM Tineret, editie experimentala

56. Lucretia Neagoe                               1967 CM Tineret, editie experimentala

57. Aneta Schramco                              1967 CM Tineret, editie experimentala

58. Stela Papa                                       1967 CM Tineret, editie experimentala

59. Angela Mosu                                    1967 CM Tineret, editie experimentala

60. Maria Nicolae                                   1967 CM Tineret, editie experimentala

61. Constanta Ilie                                   1967 CM Tineret, editie experimentala

62. Magdalena Miclos                            1967 CM Tineret, editie experimentala

63. Terezia Szekeli                                1967 CM Tineret, editie experimentala




 HANDBALISTI

MAESTRI EMERITI AI SPORTULUI

1956 – 2000

 

Masculin

Feminin

1. Mihai Redel

1961

1. Irene Nagy Klimovschi

1956

2. Gheorghe Covaci

1961

2. Irene Gunther Kim

1956

3. Petre Ivanescu

1961

3. Carolina Carligeanu

1956

4. Virgil Hnat

1961

4. Magda Haberpursch

1956

5. Mircea Costache II

1961

5. Maria Constantinescu

1956

6. Aurel Bulgaru

1961

6. Ileana Colesmicov Giurescu

1956

7. Olimpiu Nodea

1961

7. Lucia Dobre

1956

8. Gheorghe Badulescu Geo

1961

8. Aurora Bran Alexandrescu

1956

9. Ioan Mozer

1961

9. Elena Jianu

1956

10. Otto Tellman

1961

10. Elena Padureanu

1956

11. Ion Bogolea

1964

11. Victorita Dumitrescu

1956

12. Cornel Otelea

1964

12. Aurelia Salageanu

1956

13. Iosif Iacob

1964

13. Iozefina Stefanescu

1956

14. Mircea costache I

1965

14. Ana Stark Stanisel

1956

15. Gheorghe Gruia

1968

15. Mora Windt

1956

16. Cornel Penu

1970

16. Antoaneta Vasile Otelea

1960

17. Cezar Nica

1970

17. Elena Rosu

1960

18. Titus Moldovan

1970

18. Aurora Leonte

1960

19. Valentin Samungi

1970

19. Elena Hedesiu

1962

20. Ghita Licu

1970

20. Liliana Borcea Biro

1962

21. Alexandru Dinca 

1970

21. Iuliana Mako

1962

22. Gheorghe Goran

1970

22. Lidia Stan

1998 pt. 1973

23. Cristian Gatu

1970

23. Doina Furcoi Solomonov

1998 pt. 1973

24. Mihai Marinescu

1970

24. Cristina Petrovici Metzerat

1998 pt. 1973

25. Roland Gunesch

1970

25. Petruta Baicoianu Cojocaru

1998 pt. 1973

26. Ion Popescu

1970

26. Constanta Ilie Pitigoi

1998 pt. 1973

27. Gabriel Chicid

1970

27. Magda Miclos Ilies

1998 pt. 1973

28. Stefan Birtalan

1974

28. Irene Oancea

1998 pt. 1973

29. Radu Voinea

1974

29. Simona Arghir Sandu

1998 pt. 1973

30. Adrian Cosma

1974

30. Razalia Soos

1998 pt. 1973

31. Dan Marin

1974

31. Elisabeta Ionescu

1998 pt. 1973

32. Werner Stockel

1974

32. Elena Francu

1998 pt. 1973

33. Constantin Tudosie

1974

33. Maria Popa

1998 pt. 1973

34. Stefan Orban

1977

34. Mariana Tarca

1999

35. Ceazar Draganita

1977

35. Maria Torok

1999

36. Nicolae Munteanu

1977

36. Valentina Cosma

1999

37. Vasile Stanga

1977

37. Lidia Draganescu

1999

38. Alexandru Folker

1984

38. Ecaterina Ionescu

1999

39. Maricel Voinea

1984

 

 

40. Iosif Boros

1984

 

 

41. Cornel Durau

1984

 

 

42. Niculai Vasilica

1988

 

 

43. Mihai Muresan

1988

 

 

44. Lucian Popescu

1988

 

 

45. Petre Constantin

1992

 

 

46. Adrian Ghimes

1992

 

 

47. Dumitru Berbece

1992

 

 

48. Marian Dumitru

1992

 

 

49. Marcel Voinea

1992

 

 

 


HANDBALISTI MAESTRI AI SPORTULUI

 

1. RUDOLF HABERPRUSCH      1952                 1. BLHAM ERICA                                  1952

2. HEINTZ KARTMAN                 1952                 2. ANA CHETAN                                    1952

3. GHUNTER HOCHSMAN         1952                 3. EDITH KNAL                                      1952 

4. HORST KREMER                  1952                 4. ILONA NAGY                                     1956 

5. IOAN KUNST GHERMANESCU1952               5. BRUNHILDE NEURORH                     1956

6. WAGNER LIGMER                1952                 6. LILIANA BORCEA                              1959 

7. ROMEL PLATON                   1952                 7. MARIANA JIPA                                  1959 

8. LUCIAN TIGANUS                  1952                 8. ELLA MURESAN                               1959 

9. KURT WAGNER                    1952                 9. ELENA ROSU                                   1959 

10. ALEXANDRU WEIDENFELDER 1952             10. ANTOANETA VASILE OTELEA         1959

11. CORNEL OPRISAN              1955                 11. ELLA JECU                                     1960

12. CORNEL ANTONESCU        1956                 12. CORNELIA CONSTANTINESCU        1961  

13. ALEXANDRU BOTA KISS     1956                 13. GHERLINDE REIP OPREA               1961 

14. ANDREI BRETZ                   1956                 14. HILDEGARD ROTH                          1961 

15. IULIAN CALIMAN                 1956                 15. MARIA STEF OTOIU                        1961 

16. DUMITRU LUPESCU            1956                 16. EDELTRAUT FRANTZ                       1961 

17. WALTER METTHERT           1956                 17. CONSTANTA DUMITRESCU             1962 

18. KURT SAUER                      1956                 18. MARIA GHITA                                  1962

19. OTTO TELMAN                    1956                 19. ELENA HEDESIU                             1962

20. PETRE STREITFERD           1956                 20. ANA NEMETZ                                  1962 

21. LIVIU CONSTANTINESCU     1957                 21. FELICIA GHIORGHITA BATLAN 1962

22. ION DONCA                         1957                 22. IULIANA NACO                                1962

23. RUDOLF IOST                     1957                 23. LUCRETIA ANCA                             1962

24. AUREL BULGARU               1959                 24. ELENA DOBARCEANU                    1967

25. ALEXANDRU ILIE                 1959                 25. RODICA FLOROIANU VIDU             1967

26. PETRE IVANESCU              1959                 26. ANETA SCHRAMCO                        1967

27. GHEORGHE COVACI           1959                 27. CONSTANTA ILIE                             1970 

28. ION IONESCU                      1959                 28. MAGDA MICLOS                             1970

29. ION ILIESCU                        1959                 29. ROZALIA SOOS                               1970

30. OCTAVIAN NITESCU            1959                 30. TEREZA SZEKELI POPA                  1970

31. OLIMPIU NODEA                 1959                 31. SIMONA ARGHIR SANDU                1971

32. MIHAI REDEL                      1959                 32. PETRUTA BAICOIANU                     1973

33. VALENTIN SELARU             1959                 33. LIDIA SCORTESCU                          1973

34. ION BOGOLEA                    1961                 34. EMILIA MUNTEANU                         1973

35. GHEORGHE COMAN           1961                 35. CRISTINA PETROVICI                      1973

36. MIRCEA COSTACHE I          1961                 36. IOLANDA RIGO CAMPEANU            1973

37. CORNEL OTELEA                1961                 37. ELISABETA SIMO                            1973

38. LUCIAN POPESCU              1961                 38. HILDA HRIVMAC                              1973

39. VIRGIL TALE                       1964                 39. MARIA MAGHIARI                            1973

40. SABIN MARCU                    1965                 40. IBADULA MADIRE LUTAS                1975

41. CONSTANTIN TANASE        1965                 41. POP MARIA                                    1995

42. IOAN PARASCHIV               1966                 42. POP MAGDALENA                          1996

43. PETRE PAP                        1964                 43. OLIMPIA VERES                             1996

44. FRANCISC COSMA             1967                 44. DORINA CRISAN                             1996

45. DAN ROSESCU                   1967                 45. LUCIA BODNARASU                        1996

46. DIETRICH CRISTIAN             1968                 46. ALINA TURCAS                               1996

47. TEODOR COASA                 1970                 47. VALERIA MOTOGNA                       1996

48. GUNTHER SPEK                 1970                 48. ELENA RADOI                                 1996

49. STEFAN ORBAN                 1971                 49. ARTEMIZA SATMAR                        1996

50. MARIN DAN                         1971                 50. LACRAMIOARA FIASTRU                 1996

51. STEFAN BIRTALAN             1972                 51. SANDA CRISTE                               1996

52. WERNER STOCKL              1972                 52. ALINA DOBRIN                                1995

53. MIRCEA STEF                     1973                 53. LUMINITA STROE                            1995

54. ADRIAN COSMA                  1973                 54. STANCUTA GHIONEA                      1995

55. RADU VOINA                       1973                 55. SIMONA GOGARLA                         1995

56. CONSTANTIN TUDOSIE       1973                 56. ELENA IORGU                                 1995

57. ION CHIRCU                        1973                 57. CARMEN NITESCU                          1995

                                                                        58. GEORGETA LACUSTA                     1995

                                                                        59. STELUTA LAZAR                             1995

                                                                        60. ROXANA BERILA                             1995

                                                                        61. CRISTINA MIHAI                              1995

     62. MAGDALENA UDREA                             1995